قرار سبز هفته دوم دی ماه ۹۷؛

ركابزنی، آموزش و كاشت نهال برای حفظ محیط زیست

ركابزنی، آموزش و كاشت نهال برای حفظ محیط زیست

بیا شمال: فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته دوم دی ماه فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست در سراسر كشور انجام دادند.


به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته دوم دی ماه فعالیت های مختلفی برای حفظ محیط زیست در سراسر كشور انجام دادند.
برنامه ۱۸۳ پاكسازان طبیعت فارس با همراهی و حمایت اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، منابع طبیعی شهرستان پاسارگاد و مشاركت آموزشیاران نهضت سواد آموزی شهرستان پاسارگاد انجام گرفت. این برنامه با هدف غنی سازی و احیاء جنگل به روش كپه كاری با گونه های بومی بادام كوهی و ارژن در نهالستان علی آباد كمین شهرستان پاسارگاد صورت پذیرفت.
دانش آموزان پایهٔ پنجم ابتدایی دبستان فردوس شهر جوانرود در استان كرمانشاه از كاغذهای باطله به شكلی بهینه استفاده می نمایند. این دانش آموزان به همت آموزگار خود ضمن جمع آوری كاغذهای باطله و فروش آنها علاوه بر ترویج فرهنگ بازیافت در مدارس، برای مدرسه خود نوشت افزار مورد نیاز را خریداری می كنند.
طرح ملی جنگلانه با مشاركت دبیرخانه تخصصی سمن های منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن همیاران محیط زیست و حیوانات، تعدادی از مسئولین و جوامع محلی در ارتفاعات دهبار منطقه طرقبه شاندیز برگزار گردید. در این برنامه ضمن عرضه توضیحاتی در مورد بذور مورد استفاده، كاشت آنها در وسعتی حدود ۱۰ هكتار انجام شد.
تعدادی از سمن ها و فعالان محیط زیست استان زنجان طی نامه ای كه رونوشت آن به مراجع اجرایی و قضایی كشور و چندین استان و هم برخی رسانه ها ارسال شده، از دادستان زنجان تقاضا كردند تا بررسی موارد نقض قانون در اجرای سه طرح سدسازی غیرمجاز این استان در دستور كار وی قرار گیرد. سدهای مشمپا، مراش و ایالو طرح هایی هستند كه از آنها در این درخواست نام برده شد.
كارگاه آموزشی مبانی و اصول محیط زیست در تالش استان گیلان برگزار گردید. در این كارگاه آموزشی كه توسط موسسه شقایقهای وحشی هیركانی در روستای سیابیل بخش اسالم شهرستان تالش برگزار می شد، شركت كنندگان با اصول و مفاهیم محیط زیست آشنا شدند.
دانش آموزان مهابادی در كنار فعالان محیط زیست به كاشت بذر پرداختند. مرحله پنجم زاگرسانه با هدف احیاء جنگل های زاگرس با حضور ۵۰ دانش آموز و كاشت ۲۲۰ گلدان دو بذری توسط انجمن سبزاندیشان جوان مهاباد انجام شد.
پنجمین مرحله از طرح تسهیلگری و پایش پسماند روستایی بخش كلاچای در شهر رودسر به همت انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان، به میزبانی دهیاری روستای رضامحله و با حضور مسئولان این روستا برگزار گردید.
كارگاه آموزشی كارگروه كودك و نوجوان انجمن بوم بانان به مناسبت روز جهانی كشاورزی در مدرسه ابتدایی دخترانه یاس شهرستان لاهیجان برگزار گردید. در این كارگاه علاوه بر عرضه توضیحاتی در مورد محصولات كشاورزی منطقه و طریقه كشت آنها، مفاهیمی از قبیل صرفه جویی در مصرف آب با نمایش انیمیشن مرتبط كودكانه، بازیافت زباله های تجدید پذیر و برنامه ریزی جهت برگزاری نمایشگاهی شامل كاردستی دانش آموزان با مواد بازیافتی، جمع آوری در بطری و برنامه ریزی برای اجرای برنامه ی تفكیك رنگ های در بطری توسط دانش آموزان، اعلام طرح كاغذ زباله نیست و تهیه سطل هایی مخصوص جمع آوری كاغذ، عرضه طرح نمایشگاه نقاشی كودكان با مبحث صرفه جویی در مصرف آب، عرضه شد.
مدرسه سبز سما لاهیجان در استان گیلان در جهت آموزش های محیط زیستی و با هدف حفاظت از حیات وحش، با برگزاری كارگاه آموزشی پرنده شناسی، دانش آموزان را از نزدیك با خصوصیت های بعضی از پرندگان شكاری و صدمه دیده كه نجات یافته بودند، آشنا كرد.
نخستین كارگاه توانمندسازی جوامع محلی در روستای ویارگه ضرون در شهرستان كوهدشت استان لرستان برگزار گردید.
به همت انجمن پاژین بانه استان كردستان در مدرسه یادگار امام، طرح آموزش محیط زیستی برای دانش آموزان این مدرسه انجام شد. در این برنامه حدود ۴۰۰ تن از دانش آموزان مدرسه مفاهیم و مبانی محیط زیستی را فرا گرفتند.
نقاط مختلف شهرستان اقلید استان فارس میزبان برنامه های كاشت بذر بودند. در این برنامه ها اعضای انجمن همیاران طبیعت در روستاهای شهرآشوب، خنجشت، نظام آباد و آب باریك به كاشت بذر درختان جنگلی بومی منطقه از قبیل بادام كوهی، ارژن و گیاهان مرتعی كُما، آنغوزه و باریجه در ۴۰ هكتار از مراتع روستاهای خود اقدام نمودند.
بارش باران هم مانع از رسیدن بهبهانی ها به شهر بدون زباله نشد. پنجاه نفر از اعضای گروه رفتگران طبیعت بهبهان استان خوزستان، در صد و چهلمین برنامه محیط زیستی این گروه و در هوایی بارانی، منطقه تفریحی خارستان را با شعار بهبهان شهر بدون زباله پاكسازی كردند.
در همایش ۷۳ گروه طنین پاكبانان شیروان، خیابان امام خمینی این شهرستان پاكسازی شد. این برنامه با همكاری همیاران و شهروندان دوستدار محیط زیست برگزار گردید.
تور گردشگری زمستانه در منطقه حفاظت شده كُرایی برگزار گردید. در این تور یك روزه كه با مشاركت اداره حفاظت محیط زیست شوشتر، انجمن هواداران كارون زلال شوشتر و انجمن های مردم نهاد مسجدسلیمان برگزار می شد، شركت كنندگان ضمن بازدید از روستاهای تاریخی راهدار و كُرایی با جزئیات بیشتر همچون گونه های مختلف گیاهی و جانوری آن آشنا شدند. كوهپیمایی و بازدید از جاذبه های توریستی منطقه، دوربین كشی، مشاهده گونه های جانوری و مشاهده حیات وحش منطقه از قبیل قوچ و میش ها و همینطور كاشت ۳۰ اصله نهال درخت كُنار از دیگر بخش های متنوع این تور گردشگری بود.
اعضای انجمن دیده بان انرژی پاك ماهشهر استان خوزستان در اقدامی نمادین، حاشیه خور زنگی واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را از زباله پاكسازی كردند.​ این برنامه با هدف الگو سازی، جلب توجه مردم و مسئولین به حفاظت محیط زیست و مدیریت بهتر پسماندهای خانگی و صنعتی و با مشاركت اعضای انجمن دیده بان انرژی پاك و مدیران، كاركنان و كارگران پتروشیمی فجر و پتروشیمی بوعلی انجام گرفت.
كارگاه آموزشی مبانی محیط زیست توسط اعضای انجمن حامیان طبیعت زاگرس در دبستان شهید دانش اندیمشك استان خوزستان برگزار گردید. در این كارگاه دانش آموزان مفاهیم محیط زیستی را فرا گرفتند و ضمن آموزش نحوه كاشت نهال، چندین نهال مثمر هم در فضای سبز دبستان كاشته شد.
كارگاه آموزشی گردشگری، تجهیز مقصد در گناوه به همت انجمن مردم نهاد یاوران سبزاندیش طبیعت برگزارشد. هدف از برگزاری این كارگاه، توانمندسازی اعضای سازمان های مردم نهاد بوده كه با فراگیری كسب دانش و مهارت های متناسب، میزبانی شایسته ورود شمار زیاد گردشگران و مسافران نوروزی باشند. این كارگاه با همكاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر برگزار و به شركت كنندگان گواهی دوره اعطا خواهد شد.
كاشت نهال مورت حنا و بذركُنار، كاج و خرما توسط اعضای انجمن دوستداران محیط زیست لالی و تنی چند از حامیان محیط زیست اهواز برگزار گردید. نهال های این برنامه كه درتپه های آب شور شهرستان لالی در استان خوزستان و با هدف ترویج درختكاری كاشته شد، توسط یكی از بانوان دوستدار طبیعت با نیت فرج امام زمان (ع) اهداء شده بود.
به همت انجمن حافظان سبز اندیش فسا چهارمین برنامه كاشت بذر الوك در منطقه فاز ۵ فسا در استان فارس انجام گرفت. این برنامه با هدف ترویج فرهنگ درختكاری و توسعه فضای سبز برگزار شد.
كارگاه آموزشی كمك های اولیه و امداد نجات توسط انجمن دوستداران طبیعت سعدآباد در شهر سعدآباد استان بوشهر برگزار گردید. این كارگاه با هدف آگاهی بخشی به شهروندان در مورد موارد كمك های اولیه و امدادی صورت گرفت.
به همت انجمن حامیان طبیعت پاك شهرك انقلاب دزفول، برنامه كاشت نهال در بیشه عباس آباد دزفول استان خوزستان انجام شد. در این برنامه با تاكید بر كاشت درختان بومی درحاشیه زمینهای كشاورزی شهرستان دزفول، ۶۰۰ اصله نهال اكالیپتوس، كُنار و پَده در مساحتی حدود دو هكتار كاشته شد.
دانش آموزان مدرسه عشایری سعدی بادامك در شهر پلدختر در استان لرستان ایده های خویش را با مبحث حفاظت از محیط زیست به تصویر كشیدند. در این برنامه دانش آموزان با عنایت به مسائل و مشكلات زیست محیطی موجود، نقاشی های خویش را در این زمینه بر روی كاغذ پیاده كردند. اداره حفاطت محیط زیست پلدختر، ضمن تقدیر از این دانش آموزان ادامه روند آشنایی با محیط زیست و كارهای محیط زیستی در این مدرسه را مدنظر دارد.
به مناسبت پانزدهمین سالگرد زلزله بم و با هدف آگاه سازی زلزله، ۲۰ دوچرخه سوار از سراسر كشور میهمان شهر بم بودند. دوچرخه سواران از تهران و دیگر شهرها تا بم را به مدت دو هفته ركاب زدند. این برنامه به همت موسسه مردم نهاد یاوران ندای زمین استان كرمان با همكاری فرمانداری بم انجام شد.
برنامه جنگلانه امسال در منطقه كنار گذر شرقی شهر با شركت حدود ۴۰۰ نفر از مردم و اعضای جمعیت همیاران محیط زیست خوانسار در منطقه ای به وسعت حدود ۴ هكتار، جهت حفظ منابع طبیعی و مراتع شهر با تاكید بر شعار حفظ باغات و مراتع خوانسار برگزار شد و حدود ۶ كیلوگرم بذر بادام (اسكوپاریا) كاشته شد.

1397/10/13
13:47:59
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: آب , خرید , روستا , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا