انقلاب به زبان ساده - ۷

پادكست: روایتی از ساخت هزارسنگر مردمی در مقابل كمونیست ها

پادكست: روایتی از ساخت هزارسنگر مردمی در مقابل كمونیست ها

بیا شمال: در مجموعه پادكست های انقلاب به زبان ساده از رویدادها و آدم های جریان ساز سال های انقلاب صحبت می نماییم. امروز به بهانه ۶ بهمن روایت كوتاهی بشنوید از یك قیام جنگلی و یك شهر هزارسنگر.


دریافت 7 MB
مجله مهر- قصه از خرداد ماه سال ۶۰ شروع می شود. وقتی خبر رای مجلس به عدم كفایت سیاسی بنی صدر و عزل او منتشر می شود، كمونیست ها هم به این نتیجه می رسند كه باید با نظام جمهوری اسلامی برخورد مسلحانه كنند. آنها این هدف را با نام "قیام فوری" طراحی كردند تا بدون از دست دادن فرصت، هر چه سریع تر در یك نقطه، شورش مسلحانه راه بیندازند و مردم را به قیام مقابل جمهوری اسلامی دعوت كنند. بهمن ماه سال ۶۰، در همان روزهایی كه مردم درگیر در مقابل تجاوز نیروهای بعث عراق به غرب و جنوب كشور بودند، اتحادیه كمونیست ها پس از بررسی هایی به این نتیجه رسید كه در تهران هیچ شانسی ندارد. پس با ذهنیتی كه از جنگ های چریكی و دهقانی داشت، آمل را برای "قیام فوری" مناسب دید؛ بخصوص كه آمل از لحاظ جغرافیایی هم به كشور شوروی سابق بعنوان قطب اصلی كمونیسم نزدیك تر بود.

مریلا زارعی؛ در فیلم سینمایی ماهی سیاه كوچولو كه به واقعه ۶بهمن می پردازد
ساعت ۲۳: ۴۵ شب ۵ بهمن ۱۳۶۰، گروه اتحادیه كمونیست ها به آمل حمله كردند. آنها با نام "سربداران جنگل " شبانه وارد آمل شدند تا این شهر را با استفاده از اصل غافلگیری با لباس های نظامی، تحت عنوان طرح عملیاتی "اسب تروا" تسخیركنند.
كمونیست ها آنقدر از پیوستن مردم به خودشان مطمئن بودند كه یك اكیپ را مامور كرده بودند تا با مردم آمل صحبت كنند و آنها را در قیام دخالت دهند. اما "غلامرضا سپرغمی" یكی از اعضای كمونیست ها كه خودش اهل آمل بود، افراد را می شناخت و می توانست با آنها به خوبی صحبت كند، اعتراف می كند كه: «.... از اول درگیری تا ظهر روز بعد (۶بهمن) نتوانستم [حتی] یك نفر را جذب كنم.» سپرغمی، به در خانه دو نفر رفت كه آنها جواب مساعدی ندادند: «من در ابتدای شب به محله رضوانیه رفتم و در دو خانه را زدم كه اولی بدون اینكه حتی در را باز كند، همان پشت در با ناسزا از ما پذیرایی كرد. خانه دوم تنها در را باز كرد ولی هیچ كس بیرون نیامد.» و این آغاز شكست نظریه های كمونیست ها در آمل بود.مردم آمل كاری كردند كه نیروهای مسلح فقط تیراندازی كنند و سایر كارها همچون سنگرسازی، تداركات، امدادرسانی و شناسایی دشمن و همكاریهای اطلاعاتی به دست مردم آمل انجام شد.
كمونیست ها ساختمان های فرمانداری و اطراف آنرا محاصره كرده و منتظر سقوط شهر بودند؛ كه بلافاصله، نیروهای نظامی برای مقابله با تهاجم كمونیست ها راهی آمل شدند. مردم هم تحت فرماندهی قرارگاه حضرت ابوالفضل(ع)، بسیج شدند تا از شهر دفاع كنند. غیرت مردم به آنها اجازه نمی داد كه شهرشان حتی برای چند ساعت در اختیار كمونیست ها باشد. با رسیدن نیروهای كمكی، مردم هم خودرا به منطقه درگیری رساندند. در واقع مردم آمل كاری كردند كه نیروهای مسلح فقط تیراندازی كنند و سایر كارها همچون سنگرسازی، تداركات، امدادرسانی و شناسایی دشمن و همكاریهای اطلاعاتی به دست مردم آمل انجام شد. به سرعت حدود ۳۰۰۰ سنگر شنی در تقاطع چهارراه ها و حاشیه خیابان ها توسط مردم آمل ساخته شد.
حسین كاظمی جویباری، دادیار دادگاه انقلاب، اشاره می كند كه برخی بچه های زیر ۱۰ سال با كف دست شن می آوردند و گونی ها را پر می كردند تا در سنگرسازی از آنها استفاده گردد. شاید یكی از زیباترین شكل های حضور مردم در سنگرسازی، حضور خانم حاملگی بود كه گونی های شن را جابه جا می كرد و اصرار دیگران كه از او می خواستند این كار را ترك كند، در او تأثیری نداشت.

با همكاری مردم و سپاه، تا ساعت ۱۰ صبح، دشمن در خیلی از حمله ها عقب نشینی و در منطقه "اسپه كلا" تجمع كرد. تا اینكه با انتشار خبر كشته شدن كاك اسماعیل، فرمانده كلی عملیات، سازمان دشمن به هم ریخت و شكست خورد. با مقاومت نیروهای نظامی و انتظامی و با حمایت مردم، ۳۲ نفر از مهاجمان كشته شدند و تهاجم كمونیست ها با شكست مواجه گردید.
فیلم ماهی سیاه كوچولو محصول سال ۱۳۹۳ به كارگردانی مجید اسماعیلی و بازی مریلا زارعی، همایون ارشادی و مصطفی زمانی، روایتی از قیام ۶بهمن ماه مردم آمل از نگاه اعضای اتحادیه كمونیست هاست.1397/11/06
23:35:08
5.0 / 5
4194
تگهای خبر: دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا