حواشی یك انتخاب؛

نظرات متفاوت اعضای شورای شهر رشت در انتخاب شهردار جدید

نظرات متفاوت اعضای شورای شهر رشت در انتخاب شهردار جدید

به گزارش بیا شمال جلسه شورای شهر رشت در حالی برگزار گردید كه اعضا نظرات متفاوتی برای انتخاب گزینه جدید شهردار رشت داشتند و برخی از آنها خواهان تأخیر در این انتخاب تا اعلام نظر نهایی وزارت كشور شدند.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، اعضای شورای شهر رشت عصر دوشنبه در نود و یكمین جلسه این شورا بعد از كش و قوس ۱۰ ماهه، باز گزینه جدیدی برای پست شهرداری رشت انتخاب و به وزارت كشور معرفی كردند. باآنكه دستور جلسه امروز انتخاب شهردار نبود، ولی در یك برنامه از پیش تعیین شده، و با بیان منشی شورا، رأی گیری برای گزینه جدید شهرداری صورت گرفت.
لابی گری كه بهراد ذاكری یكی از اعضای شورای شهر رشت را وادار كرد در صحن شورا و در حضور خبرنگاران شفاف بگوید: «مانند دفعه قبل، باز هم تكرار می كنم یك نمایش در انتخاب شهردار در حال تكرار است. شفاف بگوییم می خواهیم یك شهردار مورد نظر خودمان داشته باشیم، و نمی خواهیم علیقلیزاده شهردار رشت باشد.» وی با رأی سفید، به انتخاب مجدد شهردار از جانب اعضای شورا اعتراض كرد و اظهار داشت: مقصر اصلی در وضعیت پیش آمده خود اعضای شورا هستند. این شورا بود كه با لجبازی و منفعت طلبی شهرداری را به این وضعیت كشاند و تعجیل امروز و گناه را به گردن وزارت كشور انداختن، فرار كردن از مسئولیت است.
رأی گیری برای انتخاب شهردار زمانی انجام شد كه هفته پیش اعضای شورا به مناسبت روز شوراها به دیدار استاندار گیلان رفتند و از مقام عالی دولت در استان خواستند گره كور شهرداری رشت را باز كند. هر چند سالاری در این دیدار گفته بود به رأی اعضای شورا احترام گذاشته و در انتخاب شورا دخالتی نمی كند، ولی قول داده بود از راه وزارت كشور مبحث بررسی دوباره صلاحیت منتخب قبلی یعنی علیقلیزاده را پیگیری كند.
با این حال اعضای شورای شهر رشت منتظر پاسخ مجدد نمانده و امروز در یك رأی گیری بدون آنكه همانند روال قبل «ناصر حاج محمدی» و «افشار» روزمه و برنامه های خویش را در صحن شورا اعلام كنند، رأی گیری كرده و سپس «ناصر حاج محمدی» با كسب ۱۰ رأی شهردار جدید رشت شد.
وزارت كشور مقصر تأخیر در انتخاب شهردار رشت است
رئیس شورای شهر رشت كه تأخیر در انتخاب شهردار را متوجه وزارت كشور می داند، اظهار داشت: شورا در این تأخیر بی تقصیر است. پیرو مذاكره با وزارت كشور، شورا منتظر اعلام نظر جدید وزارت كشور ماند ولی تابحال پاسخ مشخصی درباره علیقلیزاده دریافت نكرده است و امروز انتخاب شهردار رأی گیری می شود.
امیرحسین علوی اضافه كرد: در این مدت شورا بسیاری از فشارهای بیرونی و كارشكنی در راه انتخاب شهردار را تحمل كرده و كسی نمی پرسد چرا وزارت كشور نتیجه انتخاب شورا را برای ما اعلام نمی نماید.
وی از رایزنی های لازم با نهادهای مرتبط نظارتی برای گزینه جدید اطلاع داد و اظهار داشت: پاسخ استعلام ها متفاوت بوده است. امیدوارم چهارمین منتخب شورا بعد از طی هزاران خان، بر كرسی شهرداری رشت بنشیند.
علوی به دیدار اعضای شورای شهر رشت با استاندار گیلان هم اشاره و بیان كرد: قرار بود طی ۳ روز مجدد انتخاب شهردار بررسی شود اما با وجود دیدار با استاندار هنوز نتیجه مشخصی از جانب وزارت كشور اعلام نشده است.
وی با اشاره به اینكه از بیرون مجموعه شورا خواهان توقف رأی گیری امروز تا رسیدن پاسخ وزارت كشور بودند، اضافه كرد: با نظر اعضای شورا امروز برای شهردار بعدی رأی گیری شد.
انتخابی كه دلسردی شهروندان را به دنبال داشته است
فرآیند انتخاب شهردار رشت داستان طنزی است كه حتی احمد رمضانپور یكی از اعضای شورای شهر هم به شوخی اظهار داشت: شورای پنجم است و امروز به نیت پنج تن پنجمین شهردار این دوره انتخاب می شود. طنز تلخی كه برای شهروندان، دلسردی از شورای پنجم را بوجود آورده است. یأسی كه خود رمضانپور هم به آن اشاره و اظهار نمود: ۹ ماه انتخاب شهردار رشت به تأخیر افتاده است. اما نیت ما این بود كه فردی انتخاب نماییم كه ۴ سال بماند. شهر دیگر ظرفیت ندارد و نمی توانیم حتی دو روز هم این انتخاب را به تأخیر بیندازیم.
عضو شورای شهر رشت با اشاره به اینكه در انتخاب اخیر هم با همه نهادهای مرتبط هماهنگ شده اما اختیار با شورا است تا آزادانه برای انتخاب شهردار ورود كند، افزود: با انتخاب مسعود نصرتی قرار بود این فرد ۴ سال بعنوان شهردار رشت فعالیت كند اما به وجود آمدن برخی دلخوری هایی منجر به رفتن وی شد.
وی اظهار نمود: پس از وقایع پیش آمده در انتخاب دو عضو شورا بعنوان شهردار و عدم تأیید صلاحیت از جانب وزارت كشور، اعضای شورا این دفعه با ۱۱ رأی به علیقلیزاده را برای تصدی سمت شهرداری رشت انتخاب كردند كه وی هم از جانب وزارت كشور تأیید نشد.
رمضانپور با اشاره به اینكه تابحال ۱۶ نفر برای شهرداری رشت اعلام آمادگی كرده اند و از میان آنها سوابق چند فرد بررسی شده است، اظهار داشت: بر مبنای استعلامات انجام شده از وزارت كشور، امروز شورای شهر رشت منافع چند نفر را ندارد باآنكه در انتخاب های قبلی لجبازی و پرونده سازی صورت گرفت.
برخی می خواهند شهردار مدنظر خویش را معرفی كنند
با این حال بهراد ذاكری عضو دیگر شورای شهر رشت در این باره اظهار داشت: مخالفم امروز شهردار انتخاب گردد. و معتقدم مقصر اصلی در تأخیر طولانی در روشن شدن وضعیت شهرداری، شورا بوده كه با لجبازی و منفعت طلبی شهرداری را به این وضع كشانده و تعجیل امروز را به گردن وزارت كشور انداختن فرار كردن از مسئولیت است.
عضو شورای شهر رشت اضافه كرد: در عدم اعطای حكم علیقلزاده، نمایندگان مردم در مجلس دخالت مستقیم كردند حتی بعضی از اعضای شورای شهر رشت هم نقش مؤثری در این مورد داشتند. همانند دفعه قبل، باز هم تكرار می كنم یك نمایش در انتخاب شهردار در حال استمرار است.
ذاكری با تشكر از استاندار گیلان افزود: رایزنی مجدد استاندار به صلاح شهر است و باید به پیگیری ایشان احترام گذاشت و صبر كرد.
وی اظهار داشت: اما بر فرض آنكه سریع و طی دو روز شهردار انتخاب نماییم، باز تا حكم از جانب وزارت كشور اعطا شود، ۲ ماه طول می كشد. بررسی مجدد حكم علیقلیزاده از جانب وزارت كشور بخاطر كمك به وضعیت موجود رشت بوده است. اگر به دنبال اتخاذ تصمیمی از پیش تعیین شده هستیم شفاف بگوییم می خواهیم شهردار مورد نظر خویش را داشته باشیم، و نمی خواهیم علیقلیزاده شهردار رشت باشد.
ذاكری تصریح كرد: بنده رأی خودم را خواهم داد اگر شورا به سمت انحلال رفت، مقصر خود شورا است و بارها تذكرات خصوصی در این باره داده ام ولی گوش شنوایی نیست.

1398/02/17
13:52:46
5.0 / 5
4192
تگهای خبر: دریا , فعالیت , گیلان
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا