ماجرای بودجه ۱.۳ میلیارد دلاری پسماند

كوه های كثیف قد می كشند، دعوای زرگری مسئولان فاجعه ای در راه می باشد

كوه های كثیف قد می كشند، دعوای زرگری مسئولان فاجعه ای در راه می باشد

بیا شمال: كوه های كثیف زباله زیر دعوای زرگری مسئولان و متولیان امور در مازندران قد می كشند و آنان فقط توپ را زمین یكدیگر می اندازند و فراموش كرده اند فاجعه در راه می باشد.


خبرگزاری مهر – گروه استان ها – سهیلا محمدی: كوه های كثیف زباله در حالی در دل جنگل های بكر و سواحل دریای خزر به ویژه در مازندران قد می كشند و بلندتر می شوند كه دعوای زرگری بین متولیان امر به راه افتاده و هریك دیگری را مقصر و مسئول خطاب می كنند. این دعواهای متولیان امر در حالی بر سر زباله داغ می شود كه هر روز پیكره طبیعت بر اثر دفن غیر اصولی زباله نحیف تر شده و شیرابه زباله روز بروز بیشتر در لایه های زیرین خاك نفوذكرده و وارد آبهای زیر زمینی شده و سبب بروز انواع بیماری های میكروبی و خطر ناك برای انسان و دام می شود. در واقع زباله ای كه قرار بود به طلا تبدیل گردد در اثر بی توجهی مسئولان متولی می رود كه به بحرانی اجتماعی بدل شده و با جمع شدن گاز متان در زیر آن رفته رفته خطر حریقی فاجعه بار را هم گوشزد می كند كما اینكه در بعضی نقاط كشور چون استان فارس هم این اتفاق ناگوار رخ داده است. همه این ها در حالیست كه عیسی كلانتری رئیس سازمان محیط زیست كشور در جدیدترین اظهاراتش در باره زباله ادعا نمود كه «نمایندگان شمال كشور فقط هارت و پورت» می كنند.
وی در دهمین اجلاس ملی و شبكه سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی كه در اردبیل انجام شد اظهار داشت: برای رفع مشكل پسماند سه استان شمالی كشور دولت ۱.۳ میلیارد دلار بودجه تصویب كرد كه آنرا به مجلس فرستادیم اما نمایندگان شمال هیچ دفاعی از این لایحه نكرده و فقط یك نماینده از استان فارس كم دفاع كرده و در نهایت این بودجه به بخشی دیگر اختصاص یافت. هیچ لایحه ای با اعتباری ۱.۳ میلیارد دلار بودجه جهت رفع مشكل پسماندبه صحن علنی مجلس نیامد اظهارات عیسی كلانتری اما واكنش تند نمایندگان مازندران را به دنبال داشت و شمس الله شریعت نژاد نماینده مردم شهرستانهای تنكابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه سخنان رئیس سازمان محیط زیست كشور درباره دفاع نكردن نمایندگان شمال از بودجه پسماند، بی پایه و بی اساس است اظهار داشت: هیچ لایحه ای با اعتباری ۱.۳ میلیارد دلار بودجه جهت رفع مشكل پسماند به صحن علنی مجلس نیامد. وی ادامه داد: این لایحه مورد ادعا حتی در كمیسیون كشاورزی هم مصوب نشده تا به صحن علنی بیاید. شریعت نژاد گفت: كلانتری می گوید لایحه مذكور در كمیسیون تلفیق رد شد، بر فرض آنكه این حرف درست باشد، همه نمایندگان شمال كه قاعدتا در این كمیسیون نمی توانند عضو باشند مگر سه تا چهار نفر، بدین سبب خطاب كردن همه نمایندگان شمال اشتباه است. رئیس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود: كلانتری بیشتر از ۱۲ سال وزیر جهاد كشاورزی كشور بوده و باید در مباحثی چون تغییر كاربری ها و روش های غیر اصولی كشاورزی در كشور پاسخگو باشد حال چگونه برای موضوعی كه موجودیت ندارد، كم كاری خودرا به گردن نمایندگان مجلس می اندازد. همین طور قاسم احمدی لاشكی نماینده شهرستانهای چالوس و نوشهر در پاسخ به اظهارات رئیس سازمان محیط زیست كشور، ادبیات وی را نافاخر خواند و اضافه كرد: من برای آقای كلانتری متاسفم ! اظهار نظر كارشناسی نمایندگان مجلس چون باب طبع سلیقه شخصی وی نبوده از واژگانی استفاده كردند كه موجب تاسف شد. احمدی لاشكی افزود: در بودجه سال ۹۸، هزار میلیارد تومان بابت مدیریت پسماند با تلاش نمایندگان شمال كشور در مجلس به تصویب رسید.
این نماینده مجلس گفت: شاید موضوعی كه سبب ناراحتی آقای كلانتری شده باشد، این است كه قرار بود این اعتبار در اختیار سازمان همیاری شهرداری ها قرار بگیرد و سازمان محیط زیست بعنوان ناظر باشد، آقای كلانتری باید بدلیل اظهار نظر غیر كارشناسانه ی خویش از نمایندگان شمال كشور رسما عذرخواهی كند. علاوه براین علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم شهرستان های ساری و میاندرود هم در واكنش خویش به حرفهای عیسی كلانتری اظهار داشت: فیلم صحبت های تنش زا، سخیف، نا آگاهانه و به دور از ادب آقای كلانتری رئیس سازمان محیط زیست كشور را در یكی از سایت های خبری دیدم و بسیار متاسف شدم. دولت یك لایحه در مورد پسماند با عنوان لایحه ساماندهی پسماند عادی با اولویت استانهای ساحلی و كلانشهرها به مجلس فرستاد كه در روز ۲۵ تیرماه با تلاش همه نمایندگان شمال كشور و دفاعیه جناب آقای لاهوتی و اینجانب بعنوان موافق با ۱۴۵ رای موافق از ۲۳۷ رای به تصویب رسیدوی اضافه كرد: دولت یك لایحه در مورد پسماند با عنوان لایحه ساماندهی پسماند عادی با اولویت استانهای ساحلی و كلانشهرها به مجلس فرستاد كه در روز ۲۵ تیرماه با تلاش همه نمایندگان شمال كشور و دفاعیه جناب آقای لاهوتی و اینجانب بعنوان موافق با ۱۴۵ رای موافق از ۲۳۷ رای به تصویب رسید. یوسف نژاد اشاره كرد: سخنان رئیس محیط زیست كشور به جهت توجیه عملكرد ضعیف خویش و بنوعی فرار به جلو است. با همه این تفاسیر باید دید دستاورد این كنش ها و واكنش ها برای مدیریت پسماند چگونه خواهد بود و آیا با تصویب هزار میلیارد تومان بودجه برای رفع مشكل پسماند در استانهای ساحلی، نمایندگان مازندران یكبار برای همیشه مشكل زباله استان را حل خواهند كرد، مازندرانی كه سهم آن سه هزار تن زباله در روز به غیر از زباله های رها شده در گوشه و كنار آن است ـامید كه دولت و مجلس در حل مشكل پسماند كه بلای جان طبیعت شده و تهدید آن هم روز بروز بیشتر می شود، راهشان یكی شده و دست از این جدال بیحاصل بردارند. چونكه آثار مخرب زباله بر طبیعت و جان انسانها منتظر تمام شدن دعوای بین دولت و مجلس نمانده و هر روز محكمتر از روز گذشته شلاق خودرا بر تن بیجان طبیعت فرود آورده و زخم جانش را عمیق تر می كند.

1398/05/26
15:23:34
5.0 / 5
4519
تگهای خبر: آب , چالوس , دریا , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا