سطح زیر كشت ۸ برابر افزایش یافت

رونق تولید با توسعه كشت كلزا، دوری از كشت تك محصولی

رونق تولید با توسعه كشت كلزا، دوری از كشت تك محصولی

بیا شمال: ایران كشوری برخوردار در عرصه كشاورزی است كه این استعداد در بخش هایی نظیر كشت كلزا مغفول مانده و توسعه آن نیازمند آموزش و فراهم آوردن زیرساخت های لازم است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم ساحلی: گسترش كشت كلزا در استان هایی نظیر گیلان می تواند نوید بخش جانی تازه در شریان های كشاورزی این استان باشد. اندیشه توسعه مزارع زیبای كلزا با امواجی از گل های زرد بر ساقه های سبز قادر می باشد طرحی نو در عرصه كشاورزی گیلان دراندازد. نقش استان گیلان به جهت شرایط اقلیمی مناسب در تولید محصولات راهبردی كشور چون برنج، چای و زیتون بر كسی پوشیده نیست و گردش چرخ معیشت خیلی از گیلانیان در گرو رونق كشاورزی در این خطه سبز است. اما آنچه كه در سال های اخیر سبب دل نگرانی كشاورزان شده، سایه دهشتناك خشكسالی هاست.
كم آبی معضل بزرگی است كه آثارش حتی در استان پربارانی چون گیلان نیز مشاهده شده، بدین جهت كوشش برای مواجهه با این مساله مد نظر كارشناسان و متولیان كشاورزی قرار گرفته است. گرایش به سمت تولید آن دسته از محصولات كشاورزی كه نیاز كمتری به آب دارند، یكی از راهكارهایی است كه در چنین شرایطی مورد توجه قرار می گیرد.

اهمیت كشت كلزا
با نگاهی كوتاه به نظرات كارشناسان و مقالات نوشته شده درباره این محصول در می یابیم كه شواهدی در خصوص مصرف این گیاه باارزش و روغنش در كشور هند، از حدود دو هزار سال قبل از میلاد مسیح وجود دارد. كلزا از گیاهان مهم مناطق معتدل به شمار می آید كه دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است. كارشناسان درصد روغن دانه این گیاه كه از كیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار می باشد را ۲۵ تا ۵۵ درصد اعلام نموده اند. بدین جهت با عنایت به وابستگی كشور به واردات دانه های روغنی و اهمیت ارتقای كیفیت روغن های نباتی در حفظ سلامت مردم و لزوم كوشش برای تولید كنجاله به منظور رفع نیاز دام های كشور، كشت كلزا از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و در این میان استان گیلان می تواند نقش مهمی بر عهده داشته باشد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی گیلان، اردیبهشت ماه امسال با اشاره به رویكرد جهاد كشاورزی در امتداد برنامه های اقتصاد مقاومتی كشور اظهار نمود: به منظور خودكفایی در تولید محصولات استراتژیك مبادرت به توسعه و ترویج كشت دانه های روغنی با هدف تأمین روغن خوراكی كشور كرده ایم.
علی درجانی اعلام نمود: در سال زراعی جاری كشت محصول كلزا در اقصی نقاط استان گیلان خصوصاً شهرستان رودبار انجام شده كه نتیجه آن افزایش ۸ برابری سطح زیر كشت این محصول نسبت به سال قبل بوده است در سال زراعی جاری كشت محصول كلزا در اقصی نقاط استان گیلان خصوصاً شهرستان رودبار انجام شده كه نتیجه آن افزایش ۸ برابری سطح زیر كشت این محصول نسبت به سال قبل بوده است.
ضرورت توجه كشاورزان گیلانی به كشت كلزا
توجیه اقتصادی گسترش كشت كلزا مورد تأیید كارشناسان و فعالان این عرصه است.
نایب رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر در اینباره اظهار نمود: كشت كلزا بسیار حائز اهمیت و دارای توجیه اقتصادی می باشد.
جواد خضر ابراهیمی با اشاره به اینكه برای كشت این محصول تنها آیش زمین یعنی رفع خستگی آن باید صورت گیرد، افزود: از طرف دیگر زمان كشت كلزا پاییز است یعنی وقتی كه به آبیاری نیاز نیست. برداشت محصول نیز اواسط فروردین صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینكه بندرانزلی اولین شهر گیلان بود كه كلزا در آن كشت شد، اضافه كرد: متاسفانه كشاورزان گیلانی تنها به كشت برنج در مدت زمان حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ روز اكتفا می كنند، در صورتیكه شالیكاران می توانند بعد از جمع آوری شالی، زمین را شخم زده و آنرا آماده كنند و پس از حدود ۲۰ روز استراحت دادن به زمین به كشت كلزا بپردازند.
عضو شورای مركزی خانه كشاورز ایران با تاكید بر اهمیت حفظ اراضی كشاورزی و جنگلی از طرف دولت، اشاره كرد: روغن كلزا، روغنی طبیعی و ارگانیك است و از نظر بهره وری اقتصادی دارای ارزش فوق العاده است. همین طور باید توجه داشت كه ذرت، سویا و كلزایی كه از خارج كشور وارد می شود تراریخته است و مصرف آن عواقب خاص خودش را به دنبال دارد؛ در صورتیكه زمین های بایر با عنایت به اینكه كشت كلزا به آب چندانی نیاز ندارد، می تواند به كشت این محصول اختصاص داده شود و با یك مدیریت صحیح از واردات كلزا بی نیاز شویم.

اهمیت وجود مدیریت مطلوب و توجه به آموزش
وی در ادامه براهمیت اعمال مدیریت صحیح در عرصه كشاورزی تاكید كرد و اظهار داشت: امسال به جهت نبود مدیریت مناسب، یك میلیارد متر مكعب آب اضافه از رودخانه سفیدرود به دریای خزر ریخته شد. در مورد كشت كلزا هم باید گفت تنها با مدیریت و برنامه ریزی مناسب می توان در این عرصه موفق بود.
حفظ و بقای كشاورزی در شرایط امروز نیازمند آموزش و به روزرسانی تجارب و اطلاعات است حفظ و بقای كشاورزی در شرایط امروز نیازمند آموزش و به روزرسانی تجارب و اطلاعات است. تبیین راهكارهای ارتقای كشت و كار و افزایش توجیه اقتصادی این حرفه در گرو توجه به آموزش است.
خضر ابراهیمی در اینباره نیز به خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه رادیو و تلویزیون نسبت به سوژه آموزش به كشاورزان بی توجه است. در صورتیكه نیاز است كشاورزان با كشت نوین و طریقه بهره برداری نوین بدون استفاده از سموم و كودهای شیمیایی آشنا گردند.
وی با اشاره به اینكه واقعیت این است كه تأثیر مفید و مطلوبِ آموزش ها با بهره مند شدن از تجارب بخش خصوصی و آن دسته از فعالان حوزه كشاورزی كه با زبان خود كشاورز می توانند به انتقال دانش، اطلاعات و تجارب بپردازند، امكان پذیر می شود، افزود: از آنجایی كه نسبت به آموزش توجه كافی و مناسب وجود ندارد، كشاورزان به جهت اینكه كارشان توجیه اقتصادی داشته باشد به سمت مصرف بیشتر سموم و كود شیمیایی به منظور بالا بردن تناژ محصول روی می آورند. بدین ترتیب تولید محصول افزایش می یابد اما از طرف دیگر ورود این سموم شیمیایی به بدن سبب بیماری و به خطر افتادن سلامت مردم و افزایش هزینه های دولت در بخش بهداشت و درمان می شود.
مشكلات كلزا كاران
حرفه كشاورزی همواره با سختی و صبوری همراه بوده است. پای صحبت كلزا كاران اگر بنشینیم از مشكلاتی حرف می زنند كه با آن دست به گریبان هستند. علی علیزاده از كشاورزان شهرستان رودبار كه به كشت گندم و كلزا می پردازد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: امسال در زمینی به مساحت ۹۸ هكتار به كشت كلزا پرداختم.
وی با اشاره به اینكه بذرپاشی در رودبار به جهت نوع خاك و شیب زیاد زمین و پاسخگو نبودن توان تراكتورهای در دسترس، به صورت دستی انجام می شود، اظهار داشت: نرسیدن بموقع بذر همچون مشكلاتی است كه با آن دست به گریبان هستیم.
علیزاده تصریح كرد: بذرهایی كه به ما تحویل می دهند از انواع مختلف هستند؛ برخی محصول می دهند و بعضی نمی دهند. از طرف دیگر وقتی كشت به صورت دیم انجام می شود باید بموقع تغذیه گیاه بوسیله كود رسانی صورت گیرد اما كود در زمان مناسب به ما نمی رسد.

استقبال كشاورزان رودباری از كشت كلزا
كشت كلزا در شهرستان رودبار مورد توجه كشاورزان قرار گرفته است و سطح زیركشت این دانه روغنی امسال در رودبار به حدود ۸۰۰ هكتار رسید كه نشان دهنده افزایش ۸ برابری نسبت به سال قبل است.
مسئول كشت دانه های روغنی جهاد كشاورزی گیلان با اشاره به اینكه كشت كلزا به علت تولید روغن در كشور از اهمیت زیادی برخوردار می باشد به خبرنگار مهر اظهار داشت: استان های كشور با عنایت به سطح زیر كشت و میزان محصول تولیدی، رتبه بندی می شوند و از آنجایی كه سطح كشت كلزا در استان گیلان و شهرستان رودبار در سطح ۸۰۰ هكتار است، پس نسبت به سایر استان های كشور از رتبه بالایی برخوردار نیست.
سید اكبر رحیمی مقدم درباره پیشینه كشت كلزا در استان گیلان نیز اظهار نمود: از اواسط دهه ۷۰ در استان گیلان كشت كلزا شروع شد اما به علت كشت ارقام دیررس با استقبال كشاورزان مواجه نشد بنابراین كشت كلزا در اراضی شالیزاری با مشكلاتی روبرو شد اما در شهرستان رودبار به جهت وجود شرایط مناسب از نظر آب، هوا و زمین از استقبال بیشتری برخوردار می باشد.
وی همین طور افزود: اراضی مناسب كشت كلزا در استان گیلان عمدتاً در شهرستان رودبار قرار دارد اما در صورت ایجاد سیستم زهكش مناسب برای اراضی شالیزاری می توان از این اراضی برای توسعه كشت بهره برد.
رحیمی مقدم با اشاره به اینكه سطح زیر كشت كلزا در استان گیلان ۸۰۰ هكتار است، اضافه كرد: در سال زراعی ۹۷-۹۸، ۵۵۰ تن دانه روغنی كلزا از ۸۰۰ هكتار در اراضی شهرستان رودبار تولید شده است و از این مقدار، امكان تولید ۲۶۰ تن روغن خالص وجود دارد و این مقدار نیاز ۱۷ هزار نفر در كشور را تامین می كند در سال زراعی ۹۷-۹۸، ۵۵۰ تن دانه روغنی كلزا از ۸۰۰ هكتار از اراضی شهرستان رودبار تولید شده است و از این مقدار، امكان تولید ۲۶۰ تن روغن خالص وجود دارد و این مقدار نیاز ۱۷ هزار نفر در كشور را تامین می كند.
اهمیت ایجاد زیر ساخت های لازم
گسترش كشت كلزا در گیلان نیازمند فراهم آوردن شرایط مناسب و پشتیبانی از كلزاكاران است در اینباره نیز رحیمی مقدم توضیح داد: در صورت ایجاد زیرساخت های مناسب در اراضی كشاورزی استان و همین طور پیش بینی بسته های حمایتی امكان توسعه كشت این محصول در گیلان وجود دارد و از این طریق ضمن تأمین بخش قابل توجهی از نیاز كشور به روغن، كنجاله مورد نیاز دامداران هم فراهم خواهد شد. همین طور باید توجه داشت كه در صورت توسعه كشت، ماده اولیه مورد نیاز كارخانه روغن كشی نیز در استان فراهم می شود.
وی افزود: پیش بینی می شود در صورت تأمین ملزومات توسعه، سطح زیر كشت كلزا در گیلان به هفت هزار هكتار برسد.
مغفول ماندن ظرفیت های كشاورزی
گیلان در حوزه ظرفیت های كشاورزی، استانی برخوردار می باشد اما متاسفانه تابحال نتوانسته ایم از این پتانسیل باارزش به خوبی بهره مند شویم. ارتقای كشاورزی در توسعه گیلان و بهبود سطح زندگی مردم بسیار موثر بوده و در این میان ترغیب علاقمندان و فعالان این حوزه به سمت كشت گیاهان سازگار با شرایط موجود و فراهم آوردن امكانات و تسهیلات مورد نیاز و تشویق كشاورزان می تواند سبب بهبود وضعیت اقتصادی استان و به وجود آمدن فرصت های شغلی جدید شود. و البته در این راستا توجه به سرمایه گذاری در بخش صنایع فرآوری محصولات كشاورزی هم می تواند نقش به سزایی در بالندگی اقتصاد گیلان داشته باشد.


منبع:

1398/06/03
15:05:16
5.0 / 5
4136
تگهای خبر: آب , آموزش , اراضی , انزلی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا