گزارش بیا شمال

همنوایی شیرخوارگان مازندرانی با شش ماهه كربلا

همنوایی شیرخوارگان مازندرانی با شش ماهه كربلا

بیا شمال: همپای محرم، كودكان با سربندها و تن پوش های سبز با شش ماهه كربلا همنوایی می كنند تا نوای مظلومیت كربلا را در گوش زمانه تكرار كنند.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: صدای گریه های مادران مازندرانی در رثای علی اصغر، شیرخواره كربلا در آئین شیرخوارگان حسینی طنین انداز شد و همزمان با نخستین جمعه محرم، مصلا و تكایای مذهبی مازندران مملو از حضور كودكان و شیرخوارگان با سربندهای «یا علی اصغر» و «یا حسین (ع)» است و مادران مازندرانی با حضور در همایش شیرخوارگان حسینی، سوگ حضرت علی اصغر (ع) را به ماتم نشستند. در گوشه ای از مصلی ساری، لباس مشكی، سربند مزین به نام علی اصغر (ع) و روسری سبز توزیع می كنند و مادران در پوشاندن لباس عزا بر فرزندانشان تلاش می كنند. امروز شیرخوارگان به یاد شیرخواره شش ماهه امام حسین (ع) گردهم آمدند و همه جا عطر شهادت، مظلومیت، جاری است. مادری كه كنارم ایستاده و نازدانه خویش را روی دست بالاگرفته با عجزوناله از حضرت رباب (س) می خواهد كه به حق آبروی فرزندش او را شفا دهد، مگر می شود كه حضرت رباب (س)، حضرت علی اصغر (ع) و آقا امام حسین (ع) این گریه ها را ببینند و كاری نكنند. محال است. اینجا صحبت از دست های كوچكی است كه مقرر است گره های بزرگی را باز كنند، اینجا بچه ها شفاعت بزرگ ترها را می كنند و مادران، فرزندان خویش را واسطه كرده اند تا حضرت رباب (س) نیم نگاهی به آنان بیندازد.
حالا وقت آن رسیده كه نذرنامه خوانده شود؛ همه باهم یك صدا می خوانند: یا صاحب الزمان ادركنی. یا صاحب الزمان فرزندم را نذر و راهی قیام تو می كنم. یا حسین ادركنی. كودكان با سربندها و تن پوش های سبز با شش ماهه كربلا همنوایی می كنند و صدای گریه های مادران مازندرانی در رثای علی اصغر، شیرخواره كربلا در آئین شیرخوارگان حسینی طنین انداز شد. همزمان با نخستین جمعه محرم، مصلا و تكایای مذهبی مازندران مملو از حضور كودكان و شیرخوارگان با سربندهای «یا علی اصغر» و «یا حسین (ع)» است و مادران مازندرانی بامداد جمعه با حضور در همایش شیرخوارگان حسینی، سوگ حضرت علی اصغر (ع) را به ماتم نشستند. مادران مازندرانی كودكان خردسالشان را بر روی دست گرفته و نوای «یا حسین» و لالایی مادرانه شان را در سوگ سرباز شش ماهه كربلا سر دادند. گهواره خالی علی اصغر (ع) به صورت نمادین بر روی دوش زنان سیاه پوش حمل و نوای «لالا لالا بخواب ای امیدم» و «لالا لالا اصغر بخواب گل مادر» در مصلای ساری طنین انداز شده است. مازندران یكی از استان هایی است كه مردم آن با فرارسیدن محرم، منتظر همایش شیرخوارگان حسینی در ایام ابتدایی آن هستند تا با توسل به طفل شش ماهه اباعبدالله (ع) ارادتشان را به خاندان خاندان به نمایش بگذارند. همایش شیرخوارگان حسینی در چارچوب طرح بصیرت عاشورایی در امامزاده های شاخص مازندران برگزار گردید و سوگواران حسینی و علاقه مندان به خاندان عصمت و طهارت (ع) در آن به عزاداری پرداختند.
«شیرخوارگان حسینی» بازخوانی حماسه ای است در آن دشت پربلا، یك طفل تشنه و یك لشگر. لب هایش از تشنگی مفرط خشك شده بود، سه روز بود كه آبی نخورده بود. سرزمین كربلا و روز عاشور بود و دیگر حسین (ع) كسی را نداشت، ناگهان از خیمه ها صدایی بلند شد، امام حسین (ع) آمد و فرمود شمارا چه شده؟ گفتند این طفل شیرخوار، سه روز است آب نخورده است. امام حسین (ع) شیرخوار خویش را گرفت و بردست بلند كرد و اظهار داشت: پروردگارا تو می دانی غیرازاین كودك كسی را ندارم و این طفل شیرخوار از شدت عطش بر خود می پیچد، آنگاه به طرف لشكر رفت و برای او آب خواست. هنوز سخن امام تمام نشده بود كه تیر سه شعبه زهرآلود «حرمله بن كاهل اسد» بر گلوی نازك علی اصغر (ع) نشست. پدر فرزندش را دید كه چون ماهی به خود می غلتد و می پیچد، دست برد زیر گلوی علی اصغر (ع) و خون او را بر جامه خود مالید و به آسمان پاشید و فرمود: خدایا شاهد باش، این قوم بر ذریه پیغمبرت (ص) رحم نكردند.

1398/06/15
23:16:30
5.0 / 5
4105
تگهای خبر: آب , زمین , ساری , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا