گزارش بیا شمال

مروری بر برخی وقایع گیلان در ۱۳ آبان

مروری بر برخی وقایع گیلان در ۱۳ آبان

بیا شمال: 13 آبان روز دانش آموز یادآور رشادت ها و از خودگذشتگی دانش آموزان و دانشجویانی است كه برای رسیدن به اهدافشان دلاورانه قدم در عرصه مبارزات گذاشته از جان خود نیز گذشتند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: سال ها پیش آوای عدالت خواهی مردم وقتی از دیوارها عبور كرد و به نیمكت های چوبی، گچ و تخته سیاه مدارس رسید، حال و هوای كلاس های درس را نیز دگرگون كرد.
رویای اختتام حكومت شاهنشاهی و به بار نشستن درخت عدالت در اذهان دانش آموزان جان گرفت و سبب شد تا آنها نیز به صفوف مبارزه مقابل رژیم پهلوی بپیوندند. این دانش آموزان سن و سالی نداشته اما آرمان های بزرگی در سر داشتند و برای رسیدن به اهدافشان دلاورانه قدم در عرصه مبارزات گذاشته و در این راه از جان خویش نیز گذشتند.
امروز نیز پس از گذشت سال ها از آن رخدادهای تاریخی و حیاتی در این روز خصوصاً شهادت دانش آموزان در دانشگاه تهران، دانش آموزان ایرانی با حضور پرشور و حماسی خود در راهپیمایی ۱۳ آبان نشان می دهند هنوز راه شهدا و آرمان های استكبارستیزانه آنها از یادها نرفته و دانش آموزان امروز نیز همانند دانش آموزان آن دوران پشت ولی زمان خود بوده و در مقابل استكبار ایستادگی می كنند.
دانش آموزان گیلانی همپای سایرین در مبارزات انقلابی
پیروزی انقلاب اسلامی نمونه ای روشن از نتیجه بخشی وحدت مردم است.
رئیس اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی گیلان درباره سابقه مبارزاتی داشن آموزان گیلانی در دوران انقلاب با اشاره به اینكه با شروع سال تحصیلی در مهر ماه سال ۱۳۵۷ فعالیت های دانش آموزان وارد عرصه جدیدی شد به خبرنگار مهر اظهار داشت: دانش آموزان بعنوان عناصری مهم از این سال وارد صحنه مبارزات شدنددانش آموزان بعنوان عناصری مهم، از این سال وارد صحنه مبارزات شدند.
یاسر تقوی با اشاره به اینكه ورود دانش آموزان به صحنه مبارزات جان تازه ای به جنبش اسلامی است، اضافه كرد: در واقع می توان گفت از مهر ۵۷ هیچ شهری نبود كه تظاهرات دانش آموزان در آن از هر اجتماع دیگری جدی تر نباشد و خیابان های شهری نبود كه از خون نوجوانان و جوانان وطن رنگین نشده باشد.
وی رفتار غیرانسانی و منافی عفت یكی از ماموران شهربانی نسبت به یك دختر دانش آموز و آتش سوزی مسجد جامع كرمان را دو جرقه اصلی در ادامه مبارزات دانش آموزان و معلمان مقابل رژیم طاغوت عنوان نمود.

تحصن و اعتصاب در مدارس گیلان در سال ۵۷
وی در ادامه به اعتصاب دانش آموزان دبیرستان عظمت ماسالی در شهرستان آستارا در ۱۱ مهر سال ۵۷، تظاهرات دانش آموزان دبیرستان ۱۵ بهمن رودسر در ۱۲ مهر و اعتصاب مدارس رودسر در روزهای۱۳ و ۱۵ مهر ماه اشاره و خاطرنشان كرد: اعتصاب مدارس و تحصن معلمان مقابل اداره آموزش و پرورش لاهیجان و تظاهرات دانش آموزان و حمله به اداره آموزش و پرورش روز ۱۵ مهر ماه ۵۷ و در همین روز اعتصاب مدارس و تظاهرات خیابانی در رشت و همین طور اعتصاب مدارس و تظاهرات معلمان و دانش آموزان و دستگیری چهار نفر در لنگرود و اعتصاب مدارس و تظاهرات دانش آموزان كوچصفهان در روز ۱۷ مهر تنها نمونه های از فعالیت های دانش آموزان گیلان این سال است.
تقوی با اشاره به تعطیلی مدارس تهران در سوم آبان این سال و بستن دانشگاه تهران توسط نیروهای حكومتی در روز ۴ آبان و روند مبارزات مردم، بیان كرد: شلیك نارنجك، گاز اشك آور و تیراندازی به سمت تجمع كنندگان و به شهادت رسیدن و مجروح شدن صدها دانش آموز، واقایعی بود كه در روز ۱۳ آبان سال ۵۷ رقم خورد.
وی افزود: به همین مناسبت دانش آموزان تهرانی در روز ۱۵ بهمن سال ۵۷ به منظور گرامیداشت یاد شهدای دانش آموز با صدور اطلاعیه ای ۱۳ آبان را روز دانش آموز نامیدند.
شهدای دانش آموز گیلان
حضور دانش آموزان در سالهای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، روایت روشنی از غیرت، همت و شجاعت نوجوانان این مرز و بوم است. شهید «نادر حاجی عباسی» كه او را به عنوان اولین شهید آستارا می شناسیم، هنگام شهادت دانش آموز سال سوم دبیرستان بود. زمانی كه نیروهای نظامی حكومت پهلوی، پاسگاه های مرزی را رها كردند، او با برخی از جوانان همراه با «حجت الاسلام لنكرانی» و یك روحانی دیگر تصمیم به حفاظت از پاسگاهای مرزی گرفتند و سرانجام این دانش آموز در یكی از پاسگاه های مرزی به نام قنبر محله به شهادت رسید.
شهید «حمید سجاسی» دانش آموز گیلانی دیگری است كه مقابل حكومت پهلوی در فعالیت های سیاسی حضور داشت و بعد از شناسایی از طرف ماموران حكومت شاه مورد به هدف خوردن گلوله قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل شد یا شهید «فریبرز برشنورد» دانش آموز صومعه سرایی بعنوان اولیت شهید دانش آموز استان گیلان از وی یاد می شود در هشت آبان سال ۵۷ در تظاهرات مقابل رژیم پهلوی به شهادت رسید.
استان گیلان از این دست شهدای دانش آموز و نوجوان و جوان كه مبارزه مقابل طاغوت را به تحصیل ترجیح دادند، فراوان دارد. به دنبال شهادتش در تمام نقاط گیلان مراسمی بر پا و هر كدام از این مراسم به تظاهراتی مقابل رژیم منجر گردید. نرگس برشنورد درباره روز شهادت برادرش می گوید: ساعت یك ظهر روز ۸ آبان ۱۳۵۷ به شكمش گلوله خورد و او را به بیمارستان فومن رساندند اما پزشكان نتوانستند برای وی كاری انجام دهند او بعنوان نخستین شهید دانش آموز انقلاب گیلان نام گرفت.
شهید فرحناز معصومی، مهدی همراه و مردا بلال زاده هر سه از رشت، محمد هدایت سوداگر و مهدی قاسمی از رودسر و شهرام طلوعی از صومعه سرا از دیگر شهدای دانش آموز استان گیلان در دوران انقلاب اسلامی هستند.

گیلان ۱۲ شهید دانش آموز دارد
در این رابطه معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه این استان در دوران اتقلاب ۶۰ شهید تقدیم كرده است، اظهار نمود: از این تعداد ۱۲ شهید از دانش آموزان هستند.
محمدرضا داوطلب با اشاره به حضور و مبارزه دانش آموزان گیلان در دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس، اظهار داشت: گیلان در دوران دفاع مقدس نیز ۶۵۰ شهید دانش آموز و ۱۰۰ شهید معلم تقدیم كرده است.
آگاهی، بصیرت و شهامت آموزان در مبارزات انقلاب
حكایت آگاهی، آزادگی و شهامت دانش آموزانی كه چهار دهه پیش قدم در راه مبارزه گذاشتند، افسانه نیست. آنان فرزندان همین سرزمین بودند و یادشان تا همیشه باقی خواهد ماند. نوجوانان و جوانان امروز همچنان به آنها می بالند و از یاد نمی برند كه پاسداشت خونشان تنها با تلاش در راه تحقق آرمان های آنها امكان دارد. مبارزه با تبعیض و فساد، تلاش برای توسعه عدالت و ساختن ایرانی آباد و سربلند، مسیری روشن است كه آینده سازان این مرز و بوم به آن می اندیشند.


منبع:

1398/08/13
18:20:41
5.0 / 5
4269
تگهای خبر: آب , آموزش , برند , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا