در گزارش بیا شمال عنوان شد:

هنر و انتقال فرهنگ نماز

هنر و انتقال فرهنگ نماز

به گزارش بیا شمال معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با تاكید برلزوم بهره گیری از هنر و ابزارهای آن برای انتقال و ترویج فرهنگ نماز، اظهار داشت: محتوای تولید شده در این عرصه باید تأثیرگذار باشد.سید امیر مصباح در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نقش هنر و ابزارهای هنری در ترویج فرهنگ نماز با اشاره به اینكه امروز جامعه اسلامی خصوصاً نسل جوان و نوجوان آن كه آینده سازان این مرز و بوم هستند از طرف دشمنان با ترفندهای گوناگون مورد هجمه قرار گرفته اند، اظهار نمود: ما بعنوان متولیان امور فرهنگی و هنری باید زمینه اعتقادی و باورهای دینی نسل جوان را به شكلی تقویت نماییم كه در مقابل این هجمه ها واكسینه باشند.
وی در ادامه با تاكید بر اینكه باید نیازهای امروز نسل جوان جامعه اسلامی از طرف مسئولان برای تصمیم گیری و اجرای برنامه ها درست و تأثیرگذار شناسایی شود، اظهار داشت: باید پشت اجرای كوچكترین برنامه در سطح جامعه خصوصاً برای یك قشر خاص، تفكر، اندیشه و نگاه كارشناسانه وجود داشته باشد تا بتوانیم این نسل را در مقابل هجمه ها بیمه نماییم.
مصباح با اشاره به اینكه زمانی می توانیم جامعه خودرا از هرگونه صدمه ای در امان بداریم كه به مبانی دینی و اعتقادی چه در خانواده و چه در سطح جامعه توجه بیشتری شود، اضافه كرد: یكی از مبانی دینی كه توجه به آن سفارش و تاكید شده است برگزاری نماز بعنوان ستون دین اسلام است.
وی ترویج فرهنگ نماز در سطح جامعه را به فرموده پیامبر گرامی (ص) بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و اشاره كرد: پیامبر اكرم (ص) می فرمایند باید بیشترین همت و كوشش برای اقامه نماز باشد؛ برای اینكه نماز پس از اقرار به دین از مهم ترین مسائل اسلامی و پرچم، علامت و نشانه مسلمان بودن است پس متولیان امر باید دراین زمینه با عنایت به توطئه دشمن برای دور كردن نسل جوان از باورهای دینی و اعتقادی تلاش بیشتری انجام دهند.
معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با تاكید بر نقش غیرقابل انكار هنر و ابزارهای هنری در انتقال و نهادینه كردن هر فرهنگی در سطح یك جامعه، اظهار داشت: به اذعان همگان یكی از تأثیرگذارترین و گویاترین ابزارهای انتقال هر پیام و فرهنگی در جوامع زبان هنر است.
وی با اشاره به اینكه انتقال پیام های فرهنگی و دینی نیز با بهره گیری از ظرفیت های هنری و هنرمندان قابل اجرا خواهد بود، اظهار داشت: فعالان حوزه هنری به سبب مقبولیت فراوان در بین جامعه خصوصاً نسل جوان می توانند از هنر خود برای نهادینه كردن یك فرهنگ خصوصاً فرهنگ نماز استفاده كنند.
مصباح با اشاره به اینكه فعالان این حوزه می توانند با استفاده از همه بخش ها و ابزارها شامل تئاتر، نمایش، موسیقی، فیلم كوتاه و مستند، سینما و سریال، عكس، هنرهای تجسمی، نقاشی و سایر موارد برای ترویج فرهنگ نماز گام بردارند، اظهار نمود: برای تأثیرگذاری بیشتر باید متحوای تولید شده مطابق با نیاز جامعه خصوصاً نسل جوان و بهره گیری از زبان مورد قبول آنها باشد.
وی با تاكید بر اینكه باید محتوای تولید شده در حوزه هنری برای نسل جوان قابل پذیرش باشد، افزود: در حوزه فرهنگ دینی و انتقال آن به نسل جوان خصوصاً اقامه نماز استفاده از بیان و شیوه هنری حائز اهمیت می باشد. بطور مثال ساخت یك فیلم مستند و یا ارائه یك نمایش با محتوای غنی زمینه رشد و بالندگی یك جامعه را فراهم می آورد.
مصباح تاكید كرد: باید از ابزارهای هنری برای تولید آثار معنوی در حوزه نماز بهره برده و آثار معنوی این فریضه الهی به جامعه خصوصاً نسل جوان ارائه نماییم در آن صورت است كه می توانیم جامعه را نسبت به لطمه های اجتماعی بیمه نماییم.


منبع:

1398/09/21
15:37:42
5.0 / 5
4151
تگهای خبر: ابزار , تولید , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا