معاون غذا و داروی وزارت بهداشت:

نگرانی برای مصرف لبنیات وجود ندارد

نگرانی برای مصرف لبنیات وجود ندارد

به گزارش بیا شمال معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: هیچ گونه نگرانی برای مصرف شیر و لبنیات وجود ندارد و مردم با اطمینان خاطر مصرف كنند.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، محمدرضا شانه ساز ظهر پنجشنبه در نشست رؤسای دانشگاه ها و معاون آموزش و غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشكی منطقه یك كشور یكی از مزیت های دانشگاه های علوم پزشكی را تنوع و كیفیت آنها دانست و اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشكی بعنوان بازوان وزارت بهداشت انجام وظیفه و خدمت رسانی می كنند و تقریباً كمتر نمونه كشوری داریم كه همانند دانشگاه علوم پزشكی نفوذ كرده و بتواند خانه به خانه سرویس دهد و نیازهای كشور را برطرف كند.
وی با اشاره به اینكه در حوزه دارو، مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشكی توانمندی زیادی داریم، اضافه كرد: یكی از برنامه های ما تمركز زدایی است كه در آن تفویض اختیار زیادی را باید به لحاظ تسهیل كار تولید كنندگان به دانشگاه های علوم پزشكی و معاونت های غذا و دارو در دانشگاه علوم پزشكی واگذار نماییم.
رئیس سازمان غذا و دارو كشور افزود: برنامه ما این است كه طی تفاهم نامه ای كه با رؤسای دانشگاه ها منعقد می شود خیلی از كارها را به معاونت غذا و دارو تفویض می نماییم كه تولید كننده و ارباب رجوع نیازی به رفتن به ستاد غذا و دارو نداشته باشد این بخش توانمندی زیادی دارد كه ما درصدد هستیم از آن استفاده نماییم.
شانه ساز با اشاره به تبلیغ وجود سم در شیر و لبنیات در صدا و سیما، اظهار داشت: در این مقطع نمونه هایی كه در آزمایشگاه مرجع وجود داشت كنترل كردیم واین نگرانی كه به مردم القا شد نگرانی غلطی بود.
وی با اشاره به اینكه سرانه مصرف شیر و لبنیات یك چهارم سرانه دنیا است، اضافه كرد: با عنایت به پایین بودن سرانه مصرف شیر و لبنیات است با باور غلط چنین مطالبی دامن نزنند چونكه این مساله مشكلات زیادی را برای كشور به وجود خواهد آورد.
رئیس سازمان غذا و دارو كشور افزود: مصرف شیر و لبنیات ۲۵ درصد از سرانه ای كه باید باشد و این به معنای آن است كه در آینده شاهد مشكلات استخوانی و دندانی هستیم كه مردم و حوزه سلامت باید هزینه گزافی را در خدمات دندان پزشكی و درمانی متحمل شوند.
دكتر شانه ساز تصریح كرد: متخصصین و پزشكان و داروسازها و متخصصین تغذیه به میدان ورود پیدا كنند و اطلاعات صحیح به مردم دهند و بگویند كه عدم مصرف لبنیات چه عوارضی به دنبال خواهد داشت.
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه این اطمینان را به مردم می دهم كه هیچ گونه نگرانی در مصرف لبنیات وجود ندارد، اظهار داشت: مصرف لبنیات كشور یك چهارم متوسط جهانی است و این رقم باید ۴ تا ۵ برابر افزایش پیدا كند كه ما مشكل پوكی استخوان و عوارض ناشی از پروتئین و كلسیم موجود در لبنیات را نداشته باشیم.
وی با تاكید بر اینكه كارخانجات تولید كننده شیر و لبنیات توسط معاونت های غذا و دارو كنترل می شود، بیان نمود: ۱۶ نمونه را در همان روز كه خبر پخش گردید در آزمایشگاه مرجع داشتیم هیچ گونه مشكلی نداشتند و قابل مصرف بود و در استان مازندران هم از ۲۰۰ نمونه هیچ مشكلی نداشته است.
رئیس سازمان غذا و دارو كشور تصریح كرد: مصرف نكردن شیر عوارض بیشتری نسبت به خطراتی كه در رسانه ها عنوان شد برای فرد به وجود می آورد و ما داریم خطر قطعی را می پذیریم به علت خطر احتمالی كه آیا چنین چیزی وجود داشته باشد.
دكتر شانه ساز با اشاره به اینكه در تأمین نیاز كشور به داروهای اساسی هیچ مشكلی وجود ندارد، اظهار داشت: ذخایر ما باوجود همه شیطنت هایی كه دشمنان مردم انجام می دهند كاملاً قابل اعتماد است.
وی با اشاره به اینكه كیفیت دارو كیفیت بین المللی است، اضافه كرد: ضوابط و مقررات دارو بین المللی است و دارو ضوابط ملی ندارد و به این علت كه داروهای ایرانی قیمت مناسب تری نسبت به مشابه خارجی دارد مردم به آن باور ندارند درحالی كه ما به علت فشار كمتر به مردم دارو را با قیمت كمتر عرضه می نماییم.
رئیس سازمان غذا و دارو كشور با تاكید براینكه همه داروها توسط دشمن رصد می شود، اظهار داشت: دشمنان اگر بتواند نمی گذارد دارو وارد كشور شود و دو سال است كه با این شیطنت ها دست و پنجه نرم می نماییم اما ذخایر دارویی ما در كشور بی سابقه است و به مردم این اطمینان را می دهم كه هیچ گونه نگرانی نداشته باشند.

1398/11/03
20:14:50
5.0 / 5
4043
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , ساری
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا