مهر از مازندران گزارش می دهد

عزم عمومی برای شكست میهمان ناخوانده

عزم عمومی برای شكست میهمان ناخوانده

به گزارش بیا شمال بسیج و عزم عمومی برای شكست میهمان ناخوانده كرونا كه پایش به مازندران باز شده، شروع شده است.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: كرونا میهمان ناخوانده ای است كه بیشتر از یك هفته است مازندران را درگیر كرده و برنامه های مختلف را در استان به حالت تعلیق درآورده و یك فوتی هم برجای داشته است.
در روزهای اخیر این ویروس مزاحم، مدارس و مراكز آموزش عالی را به تعطیلی كشانده، برنامه ها و همایش های مردمی را معلق كرده و گرانی كاذب اقلام بهداشتی را درپی داشته است.
موج سواری سودجویان روی كرونا
برخی سودجویان در ایام گذشته، بر كرونا موج سواری كرده اند و قیمت اقلام بهداشتی را چندبرابر افزایش داده اند و دسترسی به ماسك و مواد ضدعفونی كننده بین داروخانه ها و مراكز بهداشتی تقریباً غیر ممكن شده است.
یك شهروند بابلی می گوید: كمتر داروخانه ای در شهرستان ماسك بهداشتی و یا اقلام بهداشتی و ضدعفونی كننده دارند و روی بیشتر داروخانه برچسب ماسك نداریم، مشاهده می شود.
مرتضی بابایی ادامه می دهد: متأسفانه باید ماسك را از بساط دستفروشان و یا مراكزی غیراز داروخانه ها با قیمت های چندبرابر تهیه نماییم، لازم است نظارت بیشتری در این حوزه صورت گیرد.

افزایش كاذب اقلام بهداشتی در ایام اخیر پای مدعی العموم و دادستانی را به این مساله باز كرده است و در ایام گذشته چند داروخانه و انبار مواد بهداشتی تعزیر و جریمه شدند.
یداله ملكی مدیركل تعزیرات حكومتی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رصد و پایش مراكز بهداشتی و داروخانه ها به عرضه كنندگان لوازم بهداشتی گرانفروش اخطار داد و اظهار داشت: از نظر بهداشتی و سلامت شرایط ویژه ای حاكم بوده كه سوء استفاده از این موقعیت نه تنها غیر اخلاقی و انسانی است، بلكه نقض واضح قانون است و این موارد قطعا در صورت اثبات تخلف مد نظر قرار خواهد گرفت.
هرگونه گرانفروشی، احتكار، فروش غیر قانونی و كم فروشی مصداق عینی تخلف تعزیراتی بوده و با آن برخوردی سخت خواهد شد
وی اضافه كرد: هرگونه گرانفروشی، احتكار، فروش غیر قانونی و كم فروشی مصداق عینی تخلف تعزیراتی بوده و با آن برخوردی سخت خواهد شد و با عنایت به حساسیت شرایط برخوردها با متخلفان سنگین و جدی خواهد بود و حتی منجر به پلمپ واحد صنفی یا داروخانه خواهد شد.
این مقام ارشد تعزیرات حكومتی از شهروندان محترم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف واحد صنفی یا داروخانه ها مراتب را به سامانه ۱۳۵ تعزیرات حكومتی ویا ۱۲۴ اعلام تا برخورد لازم صورت پذیرد.
مدارس، مراكز آموزش عالی، بازارهای سنتی و هفتگی، همایش ها و متینگ های مردمی و اداری، جشن های منتخبان مجلس شورای اسلامی اسلام و سایر برنامه های عمومی برای حفظ سلامت مردم در مازندارن لغو شده است.
درحالی كه فعالیت بازارهای هفتگی مازندران به علت حفظ سلامت مردم و جلوگیری از انتشار ویروس كرونا تعطیل شده است، مسؤلان مازندران روبان افتتاح هفتمین نمایشگاه گل و گیاه را بریده اند و فعالیت این نمایشگاه و استقبال كم مردم به علت نگرانی از انتشار ویروس، ابهامات زیادی را برای مردم بوجود آورده است.
جمعی از غرفه داران در نامه اعتراضی به فرماندار و شهردار بابل درخواست اتخاذ تصمیمات شایسته را داشتند و تابحال تصمیمی درباره تعطیلی این نمایشگاه گرفته نشده است.
كرونا به راحتی شكست می خورد
مازندران در ایام اخیر به حالت نیمه تعطیلی درآمده است اما كرونا، ساده تر از آن چه كه تصور می شود، قابل پیشگیری و شكست است.
سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشكی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینكه میزان و مرگ و میر براثر ویروس كرونا پایین است ولی احتمال شیوع آن بالا است، اضافه كرد: باید تلاش نماییم تا هرگونه تجمع را موقتاً تعطیل نماییم. هدف از تعطیلی های اعمال شده مانند تعطیلی مدارس افزایش دید و بازدید و سفر نیست بلكه سفارش می شود مردم از این فرصت برای ماندن در منزل بهره گیرند.
وی با اشاره به اینكه در كشور ۶۱ نفر به بیماری ویروس كرونا مبتلا شده اند و ۱۲ نفر فوت كرده اند، اضافه كرد: در مازندران شاهد مرگ یك مسافر تهرانی براثر ابتلاء به این ویروس بودیم و شمار افراد مشكوك به ویروس كرونا بالا نیست.

موسوی با اشاره به تعطیلی جمعه بازار جویبار و برخی بازارها اظهار داشت: هدف این است كه جلوی انتشار این ویروس را بگیریم و خیلی از برنامه ها و مراسم ها نظیر جشن های برخی منتخبان مجلس یازدهم هم به علت جلوگیری از سرایت ویروس و حفظ سلامت مردم متوقف شده است.
از امروز مقابله با كرونا در مازندران وارد فاز جدیدی شد و طرح تست مسافران ورودی به استان در دستور كار قرار گرفت.
احمد حسین زادگان استاندار مازندران برضرورت پیشگیری از اجتماعات پر جمعیت تصریح كرد و اظهار داشت: برگزاری هرگونه همایش، جشنواره، نمایشگاه و رویدادهای عمومی تا اطلاع ثانوی در مازندران ممنوع می باشد.
استاندار مازندران اضافه كرد: مدراس و دانشگاه های استان تا آخر هفته تعطیل می باشد. تداوم این تعطیلی با نظر دانشگاه علوم پزشكی مازندران بررسی و اعلام خواهد شد.
وی تصریح كرد: اداره كل صمت موظف شد بر روند بهداشت عمومی اصناف نظارت كند و آگاهی های لازم را به بازار ارائه نماید. نقل و انتقال پول در بازار هم باید با رعایت نكات بهداشتی صورت گیرد.
حسین زادگان با اشاره به اهمیت اماكن گردشگری اضافه كرد: هتل ها، اماكن اقامتی و پذیرایی، كافه ها و تالارها به لحاظ بهداشتی مورد بازرسی جدی مراكز بهداشت و درمان و صمت قراربگیرند.
استاندار مازندران تاكید كرد: تا اطلاع ثانوی محیط های ورزشی و استخرها تعطیل خواهند بود. اماكن مذهبی هم با نظارت اوقاف مدیریت شوند و فعلاً محل حضور پرتعداد مردم نباشند.
استاندار مازندران بیان داشت: با هماهنگی انجام شده با ستاد ملی مقابله با كرونا مقررشد در مبادی ورودی استان پایگاه ها و گیت های تست كرونا دایر شود. دانشگاه علوم پزشكی و هلال احمر مازندران مسئولیت برگزاری این كمپ ها را برعهده دارند.
فعلاً به مازندران سفر نكنید
استاندار مازندران از مسافران خواست تا اطلاع ثانوی به مازندران سفر نكنند چونكه بهترین مكان برای دور شدن از خطرات كرونا پرهیز از ترددهای غیر ضروری می باشد.

حسین زادگان به نقش رسانه ها در آگاهی بخشی عمومی اشاره نمود و اظهار داشت: صداوسیما، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی زمینه اطلاع رسانی گسترده را فراهم نمایند، همینطور نظارت جدی بر فضای مجازی هم انجام گیرد تا اخبار كذب و التهاب آفرین در جامعه منتشر نشود. انتشار اخبار درست و آموزش های عمومی باید محور فعالیت رسانه ها و شبكه های اجتماعی باشد.
وی اضافه كرد: اقلام بهداشتی در داروخانه ها هم تأمین شده است تا كمبودی در این حوزه نداشته باشیم.
استاندار مازندران در مورد مادران شاغل هم اظهار داشت: دستگاه های اجرایی و حتی خصوصی به علت تعطیلی مهد كودك ها زمینه دوركاری مادران دارای فرزند زیر شش سال را اجرایی كنند.
استاندار مازندران شهرداری های استان را مكلف كرد تا ضدعفونی خودرو های حمل و نقل عمومی را مورد توجه جدی قرار دهند و با تبلیغات شهری زمینه آگاهی شهروندان را ارتقا بخشند.
فرمانده قرارگاه زیستی استان، بانك ها و شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی را مكلف كرد تا اصول بهداشتی بانك ها، عابر بانك ها و جایگاه های عرضه سوخت را مورد توجه جدی قرار دهند.
وی از كادر درمانی بیمارستان ها و مراكز درمانی بعنوان خط مقدم مبارزه با كرونا یاد كرد و از دانشگاه علوم پزشكی خواست نسبت به سلامت و امور معیشتی این نیروها توجه ویژه شود. علاوه بر اقدامات مسؤلان، پویش كرونا را شكست می دهیم هم در مازندران به راه افتاد و شهروندان زیادی به این پویش مردمی پیوسته اند.


منبع:

1398/12/06
15:40:52
5.0 / 5
3562
تگهای خبر: آموزش , افتتاح , بابل , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا