با تعطیلی كتابخانه های عمومی

آغاز دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی در فضای مجازی

آغاز دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی در فضای مجازی

به گزارش بیا شمال مدیركل كتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به آغاز دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی در فضای مجازی، از خانواده های علاقمند به كتاب جهت شركت در این جشنواره دعوت كرد.پریسا كرمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آغاز دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی با معرفی ۱۲ عنوان كتاب، از خانواده ها، دانش آموزان، دانشجویان و گروه های مختلف سنی جهت شركت در این جشنواره با عنایت به شرایط امروز كشور و انتشار ویروس كرونا دعوت به عمل آورد.
وی با اشاره به اینكه دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی توسط نهاد كتابخانه های عمومی كشور و با همكاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا (ع) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، اظهار داشت: هدف از برگزاری این جشنواره اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فرهنگ كتاب خوانی و مطالعه كتاب های در رابطه با ائمه معصومین (ع)، بخصوص حضرت امام رضا است.
مدیركل كتابخانه های عمومی گیلان افزود: منابع در رابطه با سیره حضرت امام هادی (ع) هم بعنوان بخش ویژه دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی اضافه شده است.
وی با اشاره به اینكه این دوره از جشنواره به رغم تعطیلی كتابخانه های عمومی، اولین گام های خویش را با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی برداشته است، اظهار داشت: با عنایت به تعطیلی مراكز پیش دبستانی، مدارس و دانشگاه های سراسر كشور؛ امكان مشاركت در بخش های مختلف فراهم گشته است.
كرمی در ادامه بیان نمود: خانواده ها و علاقه مندان گروه های مختلف سنی می توانند در این ایام با حضور در این جشنواره كتابخوانی، ضمن پر كردن اوقات فراغت، از این فرصت بهترین استفاده را برای ارتقای سطح كیفی و كمی مطالعات مذهبی و آشنایی با سیره حضرت امام رضا (ع)، حضرت امام هادی (ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) ببرند.
وی اظهار داشت: كتابخانه های عمومی هم به محض بازگشایی آماده پذیرایی به صورت حضوری برای معرفی و فراهم كردن شرایط حضور در این جشنواره خواهند بود.
كرمی همینطور اضافه كرد: بر طبق روال دوره های گذشته، منابع در رابطه با سیره یكی از معصومین (ع) به كتاب های هر دوره این جشنواره اضافه شده كه بر این اساس منابع در رابطه با حضرت معصومه (س) در هفتمین دوره، منابع در رابطه با حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) در هشتمین دوره، منابع در رابطه با حضرت امام جواد (ع) در نهمین دوره و كتاب هایی با مبحث حضرت امام هادی (ع) بعنوان بخش ویژه دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی در نظر گرفته شده است.
منابع معرفی شده در دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی
وی در ادامه به منابع دهمین دوره جشنواره كتابخوانی رضوی اشاره نمود و اظهار داشت: در فراخوان دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی، ۱۲ كتاب در سه رده سنی «كودك»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده كه بر این اساس در رده «كودك» (۴ تا ۱۲ سال) كتاب های «گنبد خورشید» نوشته معصومه مهری از انتشارات بنیاد امام رضا (ع)، «زندگی حضرت معصومه (س)» نوشته محمد مهاجرانی از انتشارات كتابك و همینطور در بخش ویژه این رده سنی، كتاب «۱۰ قصه از امام هادی (ع) برای بچه ها» نوشته جعفر ابراهیمی از انتشارات قدیانی برای این رده سنی معرفی شده است.
مدیركل كتابخانه های عمومی گیلان اضافه كرد: در رده سنی «نوجوان» (۱۳ تا ۱۷ سال) هم آثاری با عناوین «ستاره من: چهل قصه از زندگی امام رضا (ع)» نوشته ناصر نادری از انتشارات به نشر، «نشانه ها: قصه هایی از زندگی امام رضا (ع)» نوشته ابراهیم حسن بیگی از انتشارات به نشر و همینطور در بخش ویژه این رده سنی كتاب «مژده گل: داستان هایی از زندگی امام هادی (ع)» نوشته محمود پوروهاب از انتشارات كتاب جمكران بعنوان منابع جشنواره معرفی شده است.
وی افزود: همینطور در رده سنی «جوان و بزرگسال» (۱۸ سال به بالا) شش كتاب «امام رضا (ع) (تاریخ و سیره)» نوشته محمد باقر پورامینی از انتشارات معارف، «امام رضا (ع) و ایران» نوشته سید حسین حر از انتشارات معارف، «برمدار آفتاب: ترسیم زندگی بر مدار حیات رضوی» نوشته محمدحسین پورامینی از انتشارات معارف، «شاهچراغ (ع)» نوشته جلیل عرفان منش از دفتر پژوهش های فرهنگی و در بخش ویژه این رده سنی هم كتاب های «خورشید رهنمای: پژوهشی در زندگی و سیره امام هادی (ع)» نوشته ابوالفضل هادی منش از انتشارات بهار دل ها و «حكمت های نقوی: ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام هادی (ع)» نوشته جواد محدثی از انتشارات به نشر معرفی شده است.
بخش های دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی
كرمی با اشاره به اینكه جشنواره دهم رضوی در سه بخش «فردی»، «گروهی»، «خانوادگی» و در دو بستر مكتوب و الكترونیك برگزار می شود، اظهار داشت: علاقه مندان می توانند با مطالعه منابع در رابطه با این بخش، به صورت فردی، گروهی یا خانوادگی، در دو شیوه مكتوب و الكترونیكی در جشنواره شركت كرده و جهت حضور در بخش الكترونیك به سایت سامانه مسابقات الكترونیك كتابخوانی www.samakpl.ir و یا سایت جشنواره رضوی www.razavi.iranpl.ir رجوع كنند.
وی با اشاره به اینكه علاقمندان شركت در بخش «فردی» و «گروهی» هم می توانند متناسب با رده سنی خود و مطالعه كتاب ها در رشته های مختلف جشنواره از راه یكی از دو شیوه مكتوب و یا الكترونیكی شركت نمایند، اضافه كرد: در بخش «گروهی» هم افراد علاقه مند باید در هنگام رفتن به سایت جشنواره، ضمن انتخاب بخش گروهی با انتخاب منابع معرفی شده و نوع فعالیت مورد نظر در مسابقه شركت كنند؛ شركت در این بخش فقط به صورت الكترونیكی است.
مدیركل كتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به اینكه اعضای خانواده ها می توانند با رفتن به بخش خانوادگی سایت جشنواره، با انتخاب منابع معرفی شده در مسابقه شركت نمایند، یاد آور شد: شركت در این بخش هم تنها به صورت الكترونیكی میسر است.
مقررات شركت در دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی
وی به مقررات شركت در این جشنواره بزرگ كتابخوانی هم اشاره نمود و اضافه كرد: شركت در این جشنواره برای عموم علاقه مندان در تمامی گروه های سنی میسر است و كاربران جهت شركت در مسابقه باید یكی از قالب های فردی، گروهی و خانوادگی را برگزیده و علاقه مندان می توانند هم در بخش فردی و هم گروهی البته با دو كتاب متفاوت در مسابقه شركت نمایند. ضمن اینكه شركت همزمان در بخش الكترونیك و مكتوب از یك كتاب امكانپذیر نیست. همینطور شركت برای عموم كتابداران علاقه مند، تنها در بخش الكترونیك امكان پذیر است.

كرمی در ادامه از برگزاری مراسم اختتامیه در دو سطح ملی و شهرستانی اطلاع داد و اظهار داشت: برگزیدگان دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی در دو سطح «ملی» و «شهرستانی» معرفی و با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی در بخش های مختلف كودك، نوجوان، بزرگسال خانوادگی و بخش ویژه فعالیتهای گروهی با اهدای هدیه نقدی از ۲.۵ میلیون تا ۱۶ میلیون ریال از آنها تجلیل خواهد شد.
وی افزود: این جشنواره در سطح شهرستانی هم از ۱۱ نفر برگزیده (به ازای هر رشته یك نفر) به تعداد كتابخانه های شهرستان با عنایت به میزان شركت كننده (به ازای هر ۱۰۰ شركت كننده دارای نمره بالای ۱۵ یك جایزه) تقدیر خواهد نمود كه بر این اساس در رده سنی «كودك» یك برگزیده در بخش نقاشی و یك برگزیده در بخش پویش مجازی (با اهدای ۵۰۰ هزار ریال) و یك برگزیده در بخش كار گروهی (با اهدای یك میلیون ریال) تقدیر می شوند. در رده سنی «نوجوان» یك برگزیده در بخش مكتوب و یك برگزیده در بخش پویش كتابخوان (با اهدای ۵۰۰ هزار ریال) و یك برگزیده در بخش نقاشی و یك برگزیده در بخش روزنامه كتاب (با اهدای ۷۵۰ هزار ریال) و یك برگزیده در بخش كار گروهی (با اهدای یك میلیون ریال) مورد تقدیر قرار می گیرند.
مدیركل كتابخانه های عمومی گیلان ضمن دعوت از عموم مردم جهت شركت در این مسابقه بزرگ كتابخوانی، اظهار نمود: علاقه مندان به شركت در دهمین جشنواره كتابخوانی رضوی تا ۹ خرداد ۱۳۹۹ فرصت دارند آثار خویش را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. علاقمندان می توانند با رفتن به آدرس های www.samakpl.ir یا www.razavi.iranpl.ir برای دریافت فایل كتاب ها اقدام و یا جهت دریافت امانی كتاب های جشنواره به كتابخانه های عمومی سراسر استان گیلان رجوع كنند.

1398/12/20
18:03:11
5.0 / 5
3076
تگهای خبر: برند , دریا , فعالیت , گیلان
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا