گزارش بیا شمال

ماجرای تخریب قبور در نوشهر

ماجرای تخریب قبور در نوشهر

بیا شمال: تخریب قبرستان قدیمی نوشهر برای پیاده روسازی و ایجاد فضای سبز موجی از واكنش ها را درپی داشته است.


دریافت 16 MB خبرگزاری مهر - گروه استان ها- حسن قمی نجارده: هفته جاری قسمتی از قبرستان قدیمی نوشهر در حاشیه گلزار شهدا در مركز شهر تخریب شد و مقرر است بجای آن پیاده رو تعریض و فضای سبز ایجاد شود. اقدام شهرداری نوشهر درپی تخریب این قبرستان قدیمی موجی از واكنش را در منطقه به وجود آورده است، یك شهروند نوشهری با انتقاد از عملكرد شهرداری در تخریب مزار قدیمی شهر عنوان كرد: آیا شهرداری پیش از تخریب مزار نباید به خانواده ها اطلاع رسانی كند؟. این شهروند با اظهار اینكه اگر اموات متولیان شهری در این قبرستان قدیمی تدفین شده بودند، آیا باز چنین برخورد و اقدامی از طرف متولیان صورت می گرفت، افزود: شهرداری یك شماره به ما داد و اعلام نموده قطعه شماره خاص، قطعه متعلق به خاك پدر شما است. شهروند دیگری نیز از اقدام بدون اطلاع رسانی شهرداری در تخریب قسمتی از قبرستان قدیمی شهر گلایه نمود و اظهار داشت: در هیچ جا سابقه ندارد كه مزار و گلزار قدیمی را تبدیل به پارك و بوستان كنند و این كار شهرداری را پیگیری خواهیم كرد.
در عین حال علی خزایی یك شهروند ساكن حاشیه مزار قدیمی با اعلان اینكه این مكان به پاتوق افراد معتاد تبدیل گشته بود، تعریض و پیاده روسازی و تبدیل قسمتی از ان به پارك را در بهبود سیمای ظاهری و شهری منطقه مثبت توصیف كرد.بهسازی قبرستان با مصوبه شورا انجام شداما علی امانی شهردار نوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان ایكه با توجه به این كه ۴۰ سال از آخرین دفن متوفی در مزار قدیمی گذشته بود، طبق مجوز شورای شهر مبادرت به تخریب قسمتی از آن كردیم، افزود: طبق مسائل شرعی بعد از ۳۰ سال از گذشت دفن آخرین متوفی می توان نسبت به انجام كارهای عمرانی اقدام نمود. وی ادامه داد: قسمتی از دیوار مزارع قدیمی تخریب شد و بدون آنكه حفاری انجام دهیم، سطح قبرهای قدیمی را صاف كردیم تا بتوانیم فضای سبز ایجاد نماییم. امانی با اظهار اینكه اجرای این طرح سبب رضایتمندی شهروندان و حاشیه نشیان مزار قدیمی شده و تابحال طومارهای حمایتی نیز نوشته اند، اظهار داشت: آن منطقه محل پاتوق معتاده شده بود. شهردار نوشهر با اشاره به اینكه در حاشیه قبرستان قدیمی گلزار شهدا واقع شده كه فاقد پاركینگ است، اضافه كرد: بنا گرفتیم این مكان را بازسازی كردیم و در این روند، هیچ قبری تخریب و حفاری نخواهد شد. وی عنوان كرد: اهتمام می شود تا با ایجاد اختلاف سطح مبادرت به فضای سبز داشته باشیم و پیش از این اقدام نیز بوسیله جی پی اس، نقشه برداری كامل صورت گرفته و همه قبرها شناسنامه دار شدند و چهار نقطه فیزیكی قبرها مشخص شده است.
شهردار نوشهر با اعلان اینكه خیابان از پل كامران شیخ الاسلام تا شهید سنگاری با عملیات عمرانی صورت گرفته در مزار، تعریض می شود، اضافه كرد: این طرح به عرض حدود هشت متر تعریض می شود و در این محدوده، سطح رویی قبرها و سكوهای بتونی آن تخریب شده ولی حفاری صورت نگرفته است بدین جهت به اصالت قبرها آسیبی وارد نشده است. امانی با عنوان اینكه موضوع تبدیل قبرهای قدیمی و تغییر آن در نوشهر مسبوق به سابقه بوده است، اضافه كرد: محوطه كلانتری ۱۲، ساختمان كانون پرورش فكری، اداره گذرنامه قبلاً مزار قدیمی بوده است. شهردار نوشهر با اعلان اینكه غالب شهروندان و حاشیه نشینان از اجرای طرح عمرانی صورت گرفته در مزار قدیمی رضایت دارند، اضافه كرد: برخی از خانوارها درپی این اقدام مراجعه كردند و بعد از اطلاعاز برنامه عمرانی شهرداری، قانع شدند. وی با اعلان اینكه دو تا سه درخت در محوطه مزار قطع می شود، اضافه كرد: سه قبر شهید نیز در این محوطه وجود دارد كه به قبر مطهر این شهدا دست نمی خورد و در فضای سبز باقی می مانند. شهرستان نوشهر بیش از ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و از شهرهای توابع غرب مازندران شمرده می شود.


منبع:

1399/02/03
13:26:00
5.0 / 5
3250
تگهای خبر: دریا , مازندران , نوشهر
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا