گزارش بیا شمال؛

آخر ناكامی های مازندران

آخر ناكامی های مازندران

به گزارش بیا شمال باآنكه روند ناكامی مازندران در دستیابی به منطقه آزاد به پایان رسید اما تصویب آن هم اما و اگرهایی را بین گروه های مختلف در استان بوجود آورده است.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری بود که هریک از نمایندگان حاضر در مجلس و متولیان دولت در مازندران، تصویب منطقه آزاد تجاری استان را با ۱۳۱ رأی در مجلس شورای اسلامی بعنوان فتح بزرگ و آخر دوره ناکامی ها و آینده ای شیرین و رویایی برای اقتصاد استان اطلاع رسانی کردند. از پست اینستاگرامی شبانه استاندار گرفته تا مصاحبه ها و توئیترهای نمایندگان مردم استان در مجلس، نشان داده است که تصویب این لایحه و تبدیل مازندران به منطقه آزاد تجاری، چقدر برایشان شعف آور بوده است. اگر نگاهی به تاریخچه منطقه آزاد در مازندران و سابقه سه دهه ای برای تعیین و تصویب منطقه تجاری در استان بنگریم به خوبی درمی یابیم که تصویب منطقه آزاد، جدای از مزیت ها و معایبی که خواهد داشت، یک گام به سمت همگرایی شدن در استان بوده است، چونکه در سه دهه گذشته به علت مخالفت و سهم خواهی مای شهرستانی نمایندگان و مسؤلان، طرح منطقه آزاد مازندران هر بار از دستور کار مجلس و دولت خارج می شد. محمد اسدی استاد دانشگاه در این حوزه به خبرنگار مهر می گوید: مناطق آزاد یکی از ابزارهای لازم برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال در کشور و کاهش موانع قانونی می باشد که این امر از راه تأسیس مناطق آزاد تجاری – صنعتی ویژه اقتصادی میسر است، از این رو برای رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی در بعضی مناطق کشور همچون مازندران، طرح منطقه آزاد به تصویب رسید. وی افزود: در منطقه آزاد پیشنهادی امیرآباد کل مساحت هزار و ۶۰۰ هکتار، محدوده پیشنهادی چپکرود – می رود ۴۶۱ هکتار و محدوده پیشنهادی منطقه نوشهر ۸۴ هکتار است این درحالی که نقشه محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی دوغارون هشت هزار و ۷۰۰ است.
وی بابیان اینکه حدود سه دهه از تأسیس نخستین منطقه آزاد در ایران می گذرد، اما تجربه نشان داده است که هنوز این مناطق از نبود زیرساخت مای مناسب رنج می برند، تصریح کرد: جلب و جذب سرمایه گذاری ها باید در اولویت این مناطق قرار گیرد چونکه شواهد و بررسی ها نشان داده است که صنایع مستقر در این مناطق عمدتاً بازارهای داخلی را هدف قرار می دهند و نسبت به صادرات توجه کمتری دارند. چونکه شواهد و بررسی ها نشان داده است که صنایع مستقر در این مناطق عمدتاً بازارهای داخلی را هدف قرار می دهند و نسبت به صادرات توجه کمتری دارند اسدی با تاکید براینکه مناطق آزاد باید نگاه صادراتی و صدور فرآورده ها به بازارهای جهانی را مدنظر قرار دهند، خاطرنشان کرد: هم اکنون سرمایه گذاری داخلی و خارجی صورت گرفته در این منطقه به صورت کارآمد و با هدف توسعه صادرات نبوده و بیشتر به داخل توجه شده است. به قول وی، طبق بند ۱۱ سیاست های اقتصاد مقاومتی، تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج مورد تاکید است و در مناطق آزاد و تجاری مازندران باید این موارد موردتوجه قرار گیرد نه اینکه منطقه ای به سمت واردات کالاهای غیرضروری باشد. وی توفیق ناچیز مناطق آزاد در جذب سرمایه گذاری های خارجی را ازجمله ضعف های این مناطق در کشور بیان کرد و اظهار داشت: یکی از علل عدم توفیق، ابهام و عدم شفافیت قوانین بالادستی و فقدان راهکار مشخص در تضمین سرمایه است که لزوم بازبینی در آن احساس می شود. منطقه آزاد مازندران با محوریت سه لکه امیرآباد، چپکرود و می رود و نوشهر بعنوان منطقه آزاد تجاری، اقتصادی، سلامت و گردشگری مورد تصویب قرارگرفته است و پایین بودن سطح و محدوده آن، باز چندصدایی را در مازندران طنین اندازی کرده است. هم اکنون برخی منتقدان در فریدون کنار و بابلسر بر این عقیده هستند که در این شهرستان ها فقط یک زمین ۴۸۰ هکتاری در سواحل می رود بهنمیر بعنوان بخشی از منطقه آزاد در نظر گرفته شده است و این دستاوردی نیست که چنگی به دل بزند و اگر حمایت دولت در این مناطق وجود نداشته باشد، آزاد بودن منطقه تجاری نمی تواند سبب رفع محرومیت در منطقه شود. به تاکید آنان در منطقه آزاد پیشنهادی حتی بندر فریدون کنار هم دیده نشده است و این به معنای شکست پروژه به حساب می آید.
اما حسینعلی قلی زاده مدیرکل پیشین بنادر و دریانوردی مازندران و یکی از مشاوران تهیه طرح پیشنهادی منطقه آزاد در مازندران هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تلاش صورت گرفته برای تصویب منطقه آزاد نوشهر اظهار داشت: در طرح اولیه پیشنهادی، ایجاد منطقه آزاد در امیرآباد مطرح بود اما با تلاش نمایندگان، مناطق آزاد نوشهر و فریدون کنار اضافه شده است. وی ادامه داد: تقسیم بندی منطقه آزاد فقط یک عنوان به حساب می آید چونکه وقتی قانون منطقه آزاد تصویب می شود برای همه جا شرایط یکسان است و تفکیکی درباره نوع آزاد بودن نداریم. وی افزود: منطقه آزاد تجاری، گردشگری نوشهر، تجاری – فناوری فریدون کنار و تجاری – صنعتی امیرآباد با عنایت به شرایط ویژه هر منطقه توسط ما پیشنهادشده است و در منطقه نوشهر نظر ما این بود که تبصره ای اضافه شود تا در این محدوده جغرافیایی هرکه بخواهد در ساحل، هتل های چند ستاره و تأسیسات دریایی راه اندازی کند بتواند از خصوصیت منطقه آزاد و تسهیلات آن بهره گیرد. قلی زاده خاطرنشان کرد: هم اکنون آنچه تصویب شده، فنس گمرکی محدوده بنادر امیرآباد، نوشهر و فریدون کنار است و تاثیر اقتصادی ندارد و الان زمان خوبی برای نقد این مصوبه نیست و باید در فرصت مقتضی این مساله را بررسی کرد. هم اکنون آنچه تصویب شده، فنس گمرکی محدوده بنادر امیرآباد، نوشهر و فریدون کنار است و تاثیر اقتصادی ندارد و الان زمان خوبی برای نقد این مصوبه نیست و باید در فرصت مقتضی این مساله را بررسی کرد وی خاطرنشان کرد: همیشه فرصت طلبان دنبال بهانه هایی هستند تا قیمت ها را بالا برند، هرچند بازار قیمتی ملک و اجناس بی رحمانه افزایش یافته و تاثیر مصوبه منطقه آزاد زیاد نخواهد بود اما چندان بی تاثیر نیست. بازار مازندران همواره منتظر شوکی است تا قیمت هایش را در حوزه مای مختلف ازجمله مسکن و زمین به اوج رساند، تصویب منطقه آزاد هم جنب وجوشی در این بازار پرنوسان بوجود آورده است و در ایام باقیمانده، پایش های میدانی نشان داده است که موج جدیدی برای غارت و خرید اراضی بکر کشاورزی و باغات و تبدیل آن به ویلاها و برج در مناطق مختلف بوجود آمده است. احمد حسین زادگان استاندار مازندران با اشاره به تصویب منطقه آزاد مازندران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فعالیت منطقه آزاد، گامی بزرگ در راه توسعه اقتصادی و تجاری استان به حساب می آید.
وی از اهتمام ویژه مجمع نمایندگان استان در این راستا قدردانی نمود و خاطرنشان کرد: در سایه اتحاد و همدلی، مازندران می تواند به اعتلا و آبادانی درخور و شایسته خود برسد.
جذب سرمایه های خارجی، ایجاد فرصت های شغلی جدید و کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات، معافیت های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، نداشتن تشریفات زائد ارزی و اداری و سهولت در فرایند صادرات و واردات؛ محرک های تحقق شکوفایی استان همچون مزیت های منطقه آزاد به حساب می آید.

1399/02/27
23:05:52
5.0 / 5
2435
تگهای خبر: آب , ابزار , اراضی , بابل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا