گزارش مهر از آیین وداع شهیدان در ساری

كربلایی ها رسیدند

كربلایی ها رسیدند

باردیگر شهید آوردند و تیرماه خاطره ساز ترین زمانی بود كه آسمان مازندران را به كربلا، عاشورا و نینوای خان طومان در سوریه پیوند زد.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها- علیرضا نوری کجوریان: مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس مازندران رؤیایی ترین شب تابستانی را به بامداد پیوند زد، شبی که عطر و بوی شهدایش کام همه مردمان شهر را معطر کرد و همه دل ها را کربلا و دشت پربلایش پرواز داد. باز شهید آوردند، شهدایی که چهار سال از آسمانی شدنشان می گذرد و آمدند تا جان های خسته از روزگار را جلایی باردیگر بخشد، امشب شب شهید جمشیدی و سعید کمالی است. دو یادگار حماسه خان طومان. بوی اسپند عود فضای را پرکرده، قرص ماه امشب کامل تر از همیشه چشم نواز شده است و شهدایی که از آن بالا و از ورای آسمان میهمان مردمان شهر شده اند. کرونا و همه محدودیت هایش با رعایت پروتکل های بهداشتی، عاشقان را دورهم جمع کرده است و در زیر آسمان شهر، همه ماسک زده منتظر تشریف فرمایی و حضور پرستوهایش بودند. از پیرمرد روستایی تا کودک خردسال شهید کمالی که ماسک بر چهره داشتند اما همه بودند با رعایت فاصله اجتماعی.
یاران همه جمع شدندامشب حس و حال فضای پارک موزه عطر و بوی شهادت دارد، دیگر هشت شهید گمنام آرمیده در صحن پارک موزه تنها نیستند و دو آلاله بازگشته از خان طومان را که معطر به عطر عاشورا و رضوی هستند، در آغوش گرفتند. یاران همه جمع شدند. از جمشیدی و کمالی تا بلباسی و دیگر شهدایی که باآنکه هنوز پیکرهایشان تفحص نشده اما حضور پرمعنایشان را می توان حس کرد که به پیشواز و بدرقه هم رزمانشان آمدند. همسر شهید کمالی با فرزند خردسالش در جایگاه قرار می گیرد، اشک در چشمان جمعیت موج می زند. پسری خردسال که لباس رزم پوشیده و استوار و راست قامت روبروی جمعیت ایستاده است. این پسر داغ دل خانواده شهدا را تازه کرده است. همسر شهید می خواند، «شهدا از آب گوارای شهادت نوشیدند و عندربهم یرزقون شدند، شهیدان با اخلاص به سمت جبهه حق ضد باطل رفتند و نام خویش را در دفتر جغرافیای انسانی ثبت کردند». از آرزوهای شهدا و هم رزمان همسر شهیدش که می گوید، بغض جمعیت می شکند. نوای یا زهرا و یا زینب و لبیک یا حسین (ع) نجوای همگان می شود. ادامه می دهد: «اسلام محدودیت جغرافیایی ندارد و هر جا موجودیت امتی به خطر می افتاد جنگیدن با دشمن یک ارزش می شود و شهدا و خانواده های شهدا دین خدا را یاری کردند و هیچ ملت همانند ایران تابحال این گونه آمریکا را خار نکرده است». از جایگاه همسر شهید بودن برای دشمنان رجز می خواند و باصلابت می گوید شهیدان برای پیشرفت و حفظ اسلام از جان دادن ابایی نداشتند و الان ما باید به وظیفه خود عمل نماییم.شهدا رسیدند / ‏‬ مادران با مجمعه ها به پیشواز آمدندغمی در جان ها زبانه می کشد، اشک امانمان نمی دهد که مجری مراسم می گوید راه را برای حضور و تشریف فرمایی شهدا بازکنید. نفس در سینه حبس می شود، اشک راه خویش را پیدا می کند و بر پهنای صورت جاری می شود. عطر اسپند و گلاب و بوی عود باردیگر جان می گیرد، مادران، خواهران و همسران شهدا مجمعه هایی بر سردارند و پیشاپیش و پشت سر پیکرهای مطهر شهیدان حرکت می کند، امشب مراسم جشن شهیدان آسمانی است و نوای یا حسین در فضا طنین انداز می شود.
شهدا به محفل وداع آمدند و چاوش خوان می خواند اول به مدینه و رسول خدا را صلوات، دوم به علی و شیر خدا را صلوات. پیکرهای مطهر دو شهید که در حرم مطهر رضوی طواف داده شدند، بر روی دستان تا جایگاه مراسم بدرقه می شود. امشب حاج قاسم هم هست، چونکه او فرمانده این شهیدان بود و در محفل بزم هم رزمانش حضور دارد. نام حاج قاسم که برده می شود فریاد یا حسین بلند می شود. در گوشه و کنار محفل وداع با شهدا پرچم های مرقد مطهر حضرت عباس علمدار کربلا و مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه، همان جایی که شهید کمالی افتخار خادمی آنرا بر سینه داشت، به اهتزاز در آمده است.عاشقانه های مادر شهید: خوش آمدی قهرمان منپیکرهای مطهر مسافران کربلای خان طومان که به جایگاه می رسد، پسر خردسال شهید کمالی بر آن بوسه می زند و بوسه های کودک خردسال، غوغایی به پا می کند. مادر شهید جمشیدی عاشقانه ترین مادرانه هایش را نثار فرزند بازگشته از سفر و هم رزمش شهید کمالی می کند و می گوید: خوش آمدی علی آقا، خوش آمدی حاج سعید کمالی. امام رضایی ها و مشهدی ها خوش آمدین. چهره معصوم شهید جمشیدی با حجب وحی ای نهفته در آن در خاطره ها نقش می بندد، شهید مدافعی که اردوهای جهادی از سیستان تا راهیان نور و هیئت های مذهبی نام او را به خوبی می شناسد و مادر ادامه می دهد: خوش آمدی قهرمان من، خسته نباشی». حاج سعید کمالی دیگر میهمان ویژه این یادواره است، خوش آمدی. دیگر مادرت مجبور نیست به بلوار شهر برود و عکس و تندیس نصب شده را با گلاب شستشو دهد و چشم انتظاری چهارساله اش به پایان رسید. باآنکه شهید کمالی و جمشیدی آمدند اما هنوز مردمان شهر دل تنگ شهدایی هستند که برنگشتند و همچنان دل تنگ محمد بلباسی ویارانش هستند. نوبت به علی اکبر فردی هم رزم شهیدان جمشیدی و کمالی می رسد تا از حماسه خان طومان و رشادت های فرزندان شهید مازندران بگوید. وقتی از رجزخوانی دژخیمان که برای حرم مطهر بانوی دمشق نقشه شوم کشیده بودند، می گوید نوای لبیک یا زینب طنین انداز می شود. از خاطره هم رزم بودن با شهید کمالی و جمشیدی و حالت بی قرار این شهدای والامقام می گوید و ادامه می دهد: شهید کمالی آن قدر آرام و ساکت کنار ضریح بانوی بزرگوار طلب شهادت می کرد که سرانجام به آرزویش رسید.آئین وداع با شهیدان جمشیدی و کمالی به پایان رسید اما هنوز مازندران بی قرار شهید حاج رحیم کابلی، محمود رادمهر و همه شهدایی است که جا ماندند و پیکرهای مطهرشان برنگشته است. راستی حاج سعید، علی آقا از محمد بلباسی و دیگر رفقا چه خبر. ما هنوز دل تنگ آمدنش هستیم. مازندران ۴۰ شهید مدافع حرم و ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید در دوران دفاع مقدس تقدیم کرده است.


منبع:

1399/04/16
17:17:06
5.0 / 5
2353
تگهای خبر: آب , روستا , ساری , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا