از سال ۸۱ تاكنون انجام شد:

تأیید و اجرای 23 طرح تحقیقاتی در ایستگاه تحقیقات كشاورزی آستارا

تأیید و اجرای 23 طرح تحقیقاتی در ایستگاه تحقیقات كشاورزی آستارا

به گزارش بیا شمال رئیس ایستگاه تحقیقات كشاورزی آستارا با اشاره به تأیید و اجرای ۲۳ طرح تحقیقاتی در این ایستگاه از سال ۸۱ تاكنون، اظهار داشت: این پژوهش ها به كاهش خسارت در حوزه كشاورزی كمك می نماید.ابراهیم فرزام در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شش طرح تحقیقاتی برای بهره وری باغ های کیوی و بادام زمینی در ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آستارا اجرا می شود، اظهار نمود: نتایج این پژوهش ها در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.
وی بررسی اثر زمان محلول پاشی سولفات و اسید بوریک، تراکم کاشت بر خصوصیات رویشی، هرس تابستانی، علل میوه های بد شکل و برآوردی از درصد تشکیل آنها و تاثیر روش های مختلف هرس تابستانی بر میوه صادراتی کیوی و ارزیابی سازگاری و پایداری عملکرد بادام زمینی را از این طرح ها پژوهشی عنوان نمود.
فرزام در ادامه با اشاره به اینکه از سال ۸۱ تابحال ۲۳ طرح تحقیقاتی ایستگاه تحقیقات کشاورزی آستارا تصویب، تأیید و اجرا شده است، اظهار داشت: بهره مندی کشاورزان از آموزه های علمی و تحقیقاتی، به کاهش خسارت ها و بهره وری کشاورزی منجر می شود.
وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته باغ الگوی کیوی به مساحت حدود نیم هکتار و با هزینه ای بیشتر از ۴۲۰ میلیون ریال در آستارا به وجود آمد، اضافه کرد: با عنایت به نیاز هر هکتار کیوی به ۲ کارگر دائمی و فعالیت شرکت های صادرات کیوی، کشت اصولی و علمی این میوه و در مجموع باغداری کیوی و هرس آن از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار می باشد.
رئیس ایستگاه تحقیقات کشاورزی آستارا، اظهار داشت: حفظ ارقام زراعی و باغی بومی و انتقال آنها به آیندگان، بررسی ایده های کشاورزان و جهاد کشاورزی آستارا و پژوهش های علمی برای توسعه و ترویج کشاورزی از وظایف ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در شهرستان آستارا است.
فرزام با اشاره به اینکه ایستگاه تحقیقات باغبانی آستارا با وسعت ۱۴ هکتار و با قدمتی در حدود ۹۳ سال مشغول به فعالیت است، اظهار نمود: اولین باغ کیوی در گیلان در شهرستان آستارا با قدمت بیشتر از ۲۲ سال و در زمینی به مساحت بیشتر از ۲ هکتار راه اندازی شد.
وی افزود: امروز شاهد افزایش و گسترش باغات کیوی این محصول تجاری در منطقه غرب گیلان و استقبال روزافزون مردم منطقه از آستارا تا تالش هستیم.


منبع:

1399/05/28
10:10:05
5.0 / 5
1629
تگهای خبر: زمین , فعالیت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا