رئیس اتاق بازرگانی مازندران:

شیوع ویروس كرونا مشكلات اقتصادی را تشدید كرده است

شیوع ویروس كرونا مشكلات اقتصادی را تشدید كرده است

رئیس اتاق بازرگانی مازندران بابیان اینكه بروكراسی های اداری دست و پاگیر سبب رنجش فعالان اقتصادی و كسب و كارهای كوچك شده است، اظهار داشت: شیوع ویروس كرونا سبب تشدید مشكلات اقتصادی شده است.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، عبدالله مهاجر دارابی بعدازظهر چهارشنبه در جلسه کمیته فرعی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اعلان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا مقابل جمهوری اسلامی ایران شرایط اقتصادی را گرفتار چالش کرده است، اضافه کرد: فعالان اقتصادی ما مشکلات ریز و درشتی را تجربه کردند اما توانستند به نحوی با دورزدن تحریم ها و به جان خریدن خسارت ها و مشکلات فراوان، در شرایط بسیار نامناسب، صادرات و تعاملات تجاری داشته باشند.
عبداله مهاجر دارابی شیوع ویروس کرونا را سبب تشدید مشکلات اقتصادی عنوان نمود که سراسر جهان را به مخاطره انداخته است و آنرا موضوع جدیدی دانست که به سبب اهمیت، دولت در جهت جبران خسارت ها وارد عمل شده و تسهیلاتی را نیز مختص کرده است.
وی با اعلان اینکه بخش خصوصی نیازمند همکاری دستگاه های دولتی جهت جبران خسارت های کروناست، عنوان کرد: در بعضی جاها در محیط کسب و کار خلأ وجود دارد، یکی از آنها خلأهای قانونی می باشد که دغدغه و فکر فعالان اقتصادی را متوجه خود می کند و از فضای موجود دلسرد می شوند.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران بیان کرد: خیلی از مسائل و چالش ها را در کمیته فرعی شورای گفتگو عنوان کردیم و بیش از ۵۰ درصد مصوبات ما یا ملی یا استانی بوده و بقیه بنا به دلایلی اجرایی نشده است اما باز هم پیگیری می نماییم.
این مسئول اظهار نمود: در حوزه برنج پیگیری های زیادی انجام دادیم و تقاضای ما برای توقف واردات برنج در فصل برداشت این محصول، به شورای گفتگوی کشوری رفت تا در زمانی که کشاورز باید سود و مزد تلاش خودرا بگیرد، وجود رانت و واسطه برای او مشکل ساز نشود.
مهاجر دارابی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی ما خوب نیست و باید همدلی ها، گره گشایی ها و پیگیری ها برای رفع مشکلات بیش از گذشته باشد، اضافه کرد: بروکراسی های اداری دست و پاگیر سبب رنجش فعالان اقتصادی و کسب و کارهای کوچک شده است.
وی با بیان اینکه بر طبق اعلام مراجع پولی و مالی در استان، تا روز گذشته ۱۴۸ میلیارد تومان به متقاضیان تسهیلات کرونا در مازندران وام پرداخت شده است، اظهار داشت: این عدد، قابل توجه نیست و حتی ۱۰ یا ۲۰ درصد خسارتها را شامل نمی گردد وتاکنون ۹۸ میلیارد تومان در بخش صنعت و معدن تسهیلات داده شد و بقیه در حوزه کشاورزی، و تقاضای تسهیلات به ارزش ۴۸۰ میلیارد تومان نیز در دست بررسی می باشد.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران درباره سامانه بازارگاه و باقی ماندن گلایه مندی های فعالان بخش کشاورزی، گفت: نفس راه اندازی سامانه بازارگاه خوب است اما عملکرد آن خوب نیست برای اینکه ۴۰ درصد نهاده های کشاورزی از این طریق توزیع می شود و ۶۰ درصد دیگر در بازار آزاد است در صورتیکه با ارز دولتی خریداری می شود، پس دولت باید نظارت خودرا بیشتر و توزیع نهاده ها را شفاف سازی کند.
در این جلسه، عنوان شد که توجه ویژه ای به خسارت دیدگان بخش کشاورزی باید باشد، سیاستگذاری ها از تمرکزگرایی بیرون بیاید و استانها اختیار تصمیم گیری داشته باشند، مجریان دستگاه های اداری از افراد


منبع:

1399/05/29
21:07:03
5.0 / 5
2014
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا