یادداشت؛

دفاعی كه مقدس شد

دفاعی كه مقدس شد

بیا شمال: جنگی كه صدام بر ملت ما تحمیل كرد نه یك هفته، نه یك ماه و نه یك سال، بلكه 2887 روز طول كشید و در آخر این ملت سربلند ایران بود كه پیروز و جاودانه شد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- *مهدی پارسا: هفته دفاع مقدس بهانه ای است برای پاسداشت روزهایی سخت که بر این ملت بزرگ با همه آمال و آرزوهایش گذشت. ملتی که ۱۹ ماه از آغاز انقلابش و اختتام دادن به امپراطوری های یکی بعد از دیگری شاهنشاهی در آن با بیش از ۲۵۰۰ سال می گذشت.
ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه روز دوشنبه ۳۱ شهریور ماه ۵۹ هرچند آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق بر ضد ملت ایران در تاریخ ثبت گردید اما روند بررسی تحولات و رویدادهای پیش از آن نشان دهنده واقعیتی است که می گوید، جنگ عراق بر ضد ایران از زمانی شروع شد که ملت انقلابی و زخم خورده از ستم های رژیم پهلوی، شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» سر داد و به تمام قدرت های مادی دنیا با نگاه استکباریشان پشت کرد و گفتمانی جدید بر پایه دین مبین اسلام در شرق عالم پایه گذاری کرد.
رژیم بعث عراق به سرکردگی صدام حسین که خودرا سردار قادسیه قلمداد می کرد با چراغ سبز ایالات متحده آمریکا در ۳۱ شهریور با سه فروند میگ ۲۳ به تقلید از حمله نیروی هوایی رژیم اشغالگر قدس (اسرائیل) به فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران حمله کرد و همزمان پایگاه های هوایی تبریز، همدان، دزفول، بوشهر، شیراز، اصفهان، فرودگاه های اهواز، کرمانشاه، سنندج و ارومیه توسط ۱۹۲ فروند جنگنده عراقی مورد حمله قرار گرفت و دنیا تنها نظاره گر این رخداد تلخ بود که ۳۳ میلیون ایرانی مورد تهدید، لطمه و جنایت رژیم بعث عراق قرار گرفته بود.
اما در کمتر از ۲۰ ساعت بعد از حمله هوایی عراق به فرودگاه های ایران، ایران نیز با ۱۴۰ فروند جنگنده خود در حریم هوایی بغداد و دیگر شهرهای عراق پدیدار شد و در عملیاتی رعدآسا چندین پایگاه نظامی و برخی مراکز مهم عراق را مورد بمباران خود قرار داد. طوری که بعضی از هواپیماهای عراقی در روی باند منهدم و در آتش سوختند. نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران طی روزهای بعد با حمله به پالایشگاه های عراق در شهرهای موصل، کرکوک و اربیل آنها را به آتش کشید و ضربه مهلکی بر اقتصاد عراق وارد کرد.

این در شرایط روی داد که عراق فکر پاسخ کوبنده ایران را در ایام اولین جنگ نمی کرد و این تفکر نیز از آنجا ناشی می شد که صدام سه روز بعد از آغاز جنگ و در خلال مصاحبه ای با یک خبرنگار خارجی پس از پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر مصاحبه آینده آن خبرنگار با وی را به هفته آینده موکول کرد. بعد از تأسیس سپاه و تشکیل بسیج مستضعفین در دوم اردیبهشت و پنجم آذر سال ۵۸ به فرمان پیر و مراد ملت، امام راحل، صحنه نبرد شکل دیگری به خود گرفت و فرزندان و مقلدان خمینی کبیر عزیزترین سرمایه شأن که جانشان بود را در طبق اخلاص گذاشته و به ندای قافله سالار کاروان انقلابشان لبیک گفتند.
جبهه های نبرد مملو شد از تجلی زیباترین صحنه های شور و شعور و دلدادگی. پدران این سرزمین به همراه فرزندان خود به دفاع از جغرافیای عزت و عظمت این مملکت پرداختند. مادران این سرزمین علی اصغرهای خودرا چنان می پروریدند که در مدت زمانی کوتاه به آن حد از بلوغ برسند که همچون قاسم بن حسن (ع) برای مولایشان جانفشانی کنند. و علی اکبرهای این ملت در پیشی گرفتن از دیگری برای لبیک به ندای امام و مقتدایشان اذن میدان گرفتند و شد همان چیزی که باید می شد.
جنگی که صدام بر ملت ما تحمیل کرد نه یک هفته، نه یک ماه و نه یک سال، بلکه ۲۸۸۷ روز طول کشید و در آخر این ملت سربلند و جاودان ایران بود که پیروز و جاودانه شد. این ملت در مواجهه با دشمن مجهز از لحاظ امکانات نظامی و نیروی انسانی و حمایت های سیاسی کشورهای غربی با تاکید بر ایمان و باور قلبی، احساس عزت، احساس استقلال، احساس خودباوری ملی و احساس اتکا به نفس را در خود احیا کرد و دشمنی را که با حجم عظیم امکانات و با یک عظمت مادی به صحنه نبرد و تحقیر این ملت بزرگ آمده بود، خوار و ذلیل نمود.

۲۳۰ هزار شهید، ۱۴۰ هزار جانباز و ۴۰ هزار آزاده سند عزت و افتخار این ملتند که امروز بعد از گذشت سی و دو سال از اختتام جنگ از ارزشمندترین سرمایه ها و ذخایر معنوی آن به شمار می روند. دو ابرقدرت شرق و غرب به سرکردگی شوروی سابق و ایالات متحده آمریکا که در هیچ رویدادی حتی یک نقطه مشترک در خود نمی دیدند، در جنگ عراق ضد ایران به آوردگاه مشترک رسیدند.
روزنامه جمهوریت چاپ ترکیه درباره اشتراک نظر آمریکا و شوروی در این مقطع در مقابل جمهوری اسلامی ایران می نویسد: دشمنی با انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران تنها موردی است که آمریکا و شوروی بر سر آن توافق دارند و ادامه جنگ که به پیروزی ایران و شکست عراق منتهی می شود چیزی است که نه شرق و نه غرب خواهان آن نیستند، کمک های تسلیحاتی شوروی به عراق و کمک های مالی و نظامی آمریکا به این کشور دلیلی بر این مدعاست. # فرزندان این ملت و وارثان خمینی کبیر به فرموده امام شأن برای ادای تکلیف جنگیدند و نتیجه را فرع بر آن دانستند. به همگان نشان دادند که جنگ ما جنگ فقر و غنا بود، به همگان ثابت کردند که جنگ ما جنگ ایمان و رذالت بود. به همگان فهماندند که جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست.
آنها با خون خود نوشتند که در جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان از عملکرد خود نبوده و نیستند. فرزندان این ملت در جنگ، از حقانیت خود، از عزت و استقلال و ناموس این مملکت دفاع کردند، دفاعی مقدس که آیندگان بر این حقانیت بیشتر تفکر و تأمل خواهند کرد.
*رئیس سازمان بسیج رسانه استان گیلان


منبع:

1399/06/31
13:26:58
5.0 / 5
1252
تگهای خبر: آب , زمین , گیلان
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا