گزارش بیا شمال؛

صفر تا صد كاهش صید ماهیان

صفر تا صد كاهش صید ماهیان

بیا شمال: سفره صیادان درپی كاهش میزان صید براثر آلودگی های رودخانه و دریا و صید غیرمسئولانه در سنوات گذشته روز به روز جمع تر و كوچك تر و با تداوم این وضعیت رغبت به ماهیگیری در خزر كمتر می شود.


دریافت 7 MB
خبرگزاری مهر، گروه استان ها: چندسالی است که صیادان خزر از کاهش صید و درآمد پایین آن گلایه دارند و عنوان می کنند صید و صیادی دیگر صرفه ندارد و نمی توان با تاکید بر آن چرخ های زندگی را چرخاند.
کاهش صید از یکسو، افزایش حق بیمه و هزینه های صید و صیادی و زیان آور تعیین نشدن شغل صیادی از طرفی، مواج و طوفانی شدن دریا و غیره همه و همه دست به دست هم داده تا تورهای صیادان هر روز و هرسال خالی تر از دیگر سال ها باشد.
صیادان بیمه را از مشکلات عنوان می کنند و یکی از صیادان می گوید نرخ بیمه در گیلان و گلستان ۱۵ تا ۱۶ درصد بوده ولی در مازندران ۲۵ درصد است و ماهانه هر صیاد ۶۰۰ هزار تومان پول بیمه می پردازد.

علی مظلومی که رئیس هیئت مدیره تعاونی پره شاهد فریدونکنار را عهده دار است، اضافه می کند، با درآمد صیادی نمی توان حق بیمه را پرداخت کرد و احتمالاً ۸۰ درصد شرکت را باید تعطیل و جمع آوری نماییم چونکه دولت هیچ حمایتی نمی نماید.
با درآمد صیادی نمی توان حق بیمه را پرداخت کرد و احتمالاً ۸۰ درصد شرکت را باید تعطیل و جمع آوری نماییم چونکه دولت هیچ حمایتی نمی کند وی که ۴۰ سال در امر صید و صیادی مشغول فعالیت است، می گوید: صیادان ۴۰ سال با مشکل بیمه و معیشت مواجهند و تابحال اقدامی برای حل آن نشده است.
مظلومی هزینه های بالای ادوات صید را از دیگر مسائل بیان می کند و می گوید: قیمت تور صیادی به ازای هر کیلوگرم دو هزار و ۲۰۰ تومان است و صیادان توان خرید آنرا ندارند.
این صیاد مازندرانی اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ نفر از صیادان در یک شرکت تعاونی عضویت دارند و در کنار ساحل و در دل گرما و سرمای زمستان در دریا کار می کنند.

وی با اشاره به اینکه از بامداد تا شامگاه در سرمای زمستان و آب های سرد دریا فعالیت می نماییم، ادامه می دهد: با درآمد اندک مشغول کار هستیم و به رغم این مشکلات هنوز صید و صیادی جزو مشاغل سخت محسوب نشده است.
وی با اظهار اینکه باید به فکر بیکاری جامعه صیادی باشیم، می گوید: با داشتن ۶۰ سال سن در این کار طاقت فرسا فعالیت دارم و دولت برای حل مسائل صیادان انگیزه ای ندارد.
مظلومی درباره گونه های صید شده در سبد صیادان هم ضمن اشاره به کاهش میزان انواع گونه های ماهی اظهار داشت: شیلات بدون کارشناسی مبادرت به رهاسازی بچه ماهی کپور در دریا می کند و این بچه ماهی ها توسط گونه های دیگر خورده می شوند. در سالهای قبل در هر تور ماهیگیری انواع آزادماهیان دیده می شد که حالا کمرنگ است.

این صیاد خاطرنشان کرد: حضور لنج ها و شناورهای صیادی و رهاسازی غیرکارشناسی گونه هایی نظیر کپور سبب شده تا این گونه نسل ماهیان دیگری نظیر کفال را از بین ببرد.
وی آلودگی دریا و رودخانه ها را از دیگر عامل کاهش گونه های ماهی بیان کرد.
نصراله امامی دیگر صیاد مازندرانی هم در گفتگو با خبرنگار مهر به مشکل دیرینه بیمه اشاره می کند و می گوید: هر سال بر نرخ بیمه صیادی افزوده می شود در حالیکه نیمی از سال را بیکار هستیم و به صید مشغول نیستیم.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون فقط نیمی از سال می توانیم از بیمه استفاده درمانی داشته باشیم و در کنار این مشکل هزینه های بالای ادوات صیادی هم کمرشکن شده است. سالهای قبل هزینه ها کمتر بود و الان قیمت ها مضاعف شده است.
صید و صیادی نمی صرفد
وی با عنوان اینکه صید و صیادی دیگر نمی صرفد درباره کاهش میزان صید می گوید: تجربه چندین دهه کار صید و صیادی که دارم نشان داده است آلودگی دریا مهمترین عامل و مانع برای کاهش میزان صید بوده است و این سبب شده تا ماهی از ساحل گریزان باشد.
امامی خاطرنشان کرد: ماهی وجود دارد ولی در فاصله ای که پره ها تورگیری می کنند، به علت آلودگی ماهی ها کمتر حضور دارند و صید کم شده است.
نوراله صفرپور درزی دیگر صیاد مازندرانی هم ضمن اشاره به آلودگی آب های رودخانه می گوید: آلودگی آب های رودخانه سبب از بین رفتن نسل گونه هایی نظیر کفال ها شده است.
وی با اظهار اینکه در مدت یکماه از شروع فصل صید بیشتر از یک میلیون تومان درآمد داشتیم خطاب به مسؤلان می گوید آیا با این درآمد ناچیز صیادی می توان چرخ زندگی را پیش برد.
وضعیت نامناسب صید و کاهش سبب شده تا به قول خیلی از صیادان درآمدشان روزانه کمتر از ۲۰ هزار تومان برای هر فرد باشد و این مساله زندگی صیادان را با چالش های زیادی روبرو کرده است. ورود سموم و آلاینده هم بر فرآیند صید و کوچ ماهی ها تأثیرگذار شده است و این مسائل درحالی است که هنوز شغل صیادی جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب نشده است.
در عین حال احسانی رئیس اداره شیلات فریدونکنار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه دریای خزر یک اکوسیستم آبی بسته است که برخلاف دریاهای آزاد مانند خلیج فارس و دریای عمان که ماهیان به آن وارد و خارج می شوند، دارای ذخایر آبزی محدود است.

وی اضافه کرد: چنانچه بین تولید و برداشت تعادل برقرار نباشد منجر به نابودی ذخایر می شود و اتفاقی که در سال های گذشته صورت گرفت و منجر به نابودی گونه های باارزش مانند ماهیان خاویاری ماش، سوف و غیره شده است.
چنانچه بین تولید وبرداشت تعادل برقرار نباشد منجر به نابودی ذخایر می شود و اتفاقی که در سال های گشته صورت گرفت و منجر به نابودی گونه های باارزش مانند ماهیان خاویاری ماش، سوف و غیره شده است
وی افزود: وضعیت صید در سالهای اخیر نشان داده است که بهره برداری ما از دریا اصولی و پایدار و مسئولانه نبوده یعنی با صید ماهیان نابالغ و غیراستاندارد و همینطور ماهیان مولد آنها را از چرخه تولید خارج کردیم در حالیکه بهره برداری اصولی آن است که به ماهی فرصت یک مرتبه تخم ریزی را بدهیم و سپس آنها را صید نماییم.
احسانی خاطرنشان کرد: این عامل سبب شده که باوجود تکثیر سالیانه میلیونها بچه ماهی توسط شیلات و رهاسازی آن در دریا وضعیت ذخایر بهبود نیابد خصوصاً ماهیان خاویاری که سن بلوغ آنها زیاد است.
رئیس اداره شیلات فریدونکنار اضافه کرد: اغلب ساحل نشینان دریا را موهبت الهی دانسته و تلاش می کنند مشکلات معیشتی خویش را در آن جستجو کنند درحالی که ذخایر دریا محدود است.
وی درمورد مشکلات حق بیمه و سخت و زیان آور بودن شغل صیادی و تعدیل شرکتهای پره که از خواسته به حق صیادان زحمتکش است، اظهار داشت: تلاش هایی چه در سنوات گذشته و چه هم اکنون از جانب مسؤلان شیلاتی با همکاری مقامات استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.
احسانی اضافه کرد: همینطور در زمینه افزایش در آمد صیادان پروژه هایی از جانب شیلات از قبیل دو منطوره کردن فعالیت صیادی شامل (صیادی- گردشگری) و یا (صیادی- آبزی پروری) مانند پرورش ماهی در قفس یا پرورش ماهی خاویاری در ساحل در دست اجراست.
به رغم تلاشهای مسؤلان برای حل مشکلات و رهاسازی بچه ماهیان، آمارهای شیلات مازندران نشان داده است در ماه اول فصل صید ماهیان استخوانی میزان صید نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵ درصد کاهش یافته و چهار هزار صیاد فعال در ۵۳ شرکت تعاونی صیادی فقط ۲۵۰ تن انواع ماهی صید کردند که نسبت به ۴۲۸ تن سال قبل کاهش ۴۵ درصدی داشته است.
گونه های صید شده هم نشان داده است ۵۵ درصد ماهیان صید شده کپور، هفت درصد سفید و مابقی کفال بوده است.
فصل صید ماهیان استخواتی در دریای خزر از ۲۰ مهرماه تا ۱۵ فروردین ماه سال بعد ادامه دارد و صیادان چشم انتظار روزهای خوش صید و صیادی هستند.


منبع:

1399/08/24
14:34:29
5.0 / 5
1301
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا