سفارش های پزشكی قانونی مازندران برای جلوگیری از گازگرفتگی

سفارش های پزشكی قانونی مازندران برای جلوگیری از گازگرفتگی

به گزارش بیا شمال پزشكی قانونی مازندران نسبت به گازگرفتگی و تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوكسید كربن در نیمه دوم سال اخطار داد.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، طبق سفارش پزشکی قانونی مازندران، همزمان با سردتر شدن هوا و استفاده از وسایل گرمایشی با رشد آمار تلفات ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن هم مواجه هستیم؛ بر مبنای آمارهای موجود این رشد عمدتاً در شش ماه دوم سال گزارش شده است.
به استناد آمارهای موجود ضمن اخطار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال، بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تاکید و به هم میهنان عزیز سفارش می کند در فصل پاییز و زمستان در استفاده از وسایل گرمازا که عمدتاً به سیستم گاز شهری متصل است، نهایت دقت را داشته باشند. همینطور ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا، به سفارش های ایمنی در مورد سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن از دودکش این وسایل توجه نمایند.
چند سفارش پیشگیرانه:
گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن امکان دارد تولید شود.
استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و یا فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلاء به مسمومیت را می سازند. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیشتر از اکسیژن است، بنابراین با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت سبب ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن همچون مغز و قلب را مبتلا به اختلال می نماید که به دلیل بی رنگ و بی بو بودن این گاز، امکان دارد وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.
علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی امکان دارد تشدید بیماری یک علامت اخطار دهنده باشد.
از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره نمود. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلاء به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خویش را از دست ندهد امکان دارد گرفتار نقصها عصبی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.
گفتنی است پارسال ۳۵ نفر در مازندران بر اثر گاز منواکسید کربن جان خویش را از دست دادند که ۲۴ نفر آن در شش ماهه دوم سال گزارش شده است.

1399/09/03
13:58:23
5.0 / 5
773
تگهای خبر: آب , پزشك , تولید , ساری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا