گزارش بیا شمال

ماهیان خزر از نفس افتادند

ماهیان خزر از نفس افتادند

صید غیرمجاز تیشه به ریشه ذخایر آبزیان دریای خزر زده و نسل انواع گونه های نادر را به شماره انداخته است.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- مرتضی علیزاده: کشفیات یگان حفاظت شیلات مازندران حکایت از ظلمی دارد که صیادان غیرمجاز بر پیکره گونه های دریای خزر زده اند و این پدیده شوم همیشه ادامه دارد.
فصل صید ماهیان استخوانی از ۲۰ مهرماه شروع شد و قبل از آن و الان نیز در مناطق ممنوعه صید شاهد پهن کردن تور به صورت شبانه و مخفیانه توسط صیادان غیرمجاز هستیم که انواع ماهی ریز و درشت را به تور می اندازند.
بهره گیری از شیوه های مختلف و با بهره گیری از ابزارهای نوین صید و صیادی سبب شده تا سبد صیادان مجاز و تورهای پره ها از صید ماهیان خالی شود و هر روز درآمد آنان کم می شود.
در گذشته های نه چندان دور انواع آبزیان و ماهیان خاویاری در دریای خزر یافت می شد که نسل خیلی از آنان در سایه صید غیرمجاز به شماره افتاده است و برای همیشه اینگونه ها از دریاچه بسته خزر حذف شده اند.
ریشه یابی کاهش حدود ۵۰ درصدی ماهیان استخوانی در فصل صید جاری، سرنخ ها را به سمت صیادان غیرمجاز سوق می دهد.

جعفر احسانی کارشناس و مسئول نمایندگی اداره شیلات فریدونکنار در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: امروزه ۲۰ تا ۴۰ درصد صیدها به صورت غیر مجاز بوده و صید غیرمجاز درواقع صید تمامی گونه های آبزی از دریاها و آب های داخلی بدون ستاندن مجوز از ادارات ذیربط است.
امروزه ۲۰ تا ۴۰ درصد صیدها به صورت غیر مجاز بوده وصید غیرمجاز درواقع صید تمامی گونه های آبزی از دریاها و آب های داخلی بدون ستاندن مجوز از ادارات ذیربط است
وی در گفتگو با خبرنگار مهر عوامل افزایش صید غیرمجاز در مازندران را بیکاری، عدم اشتغال ساحل نشینان، افزایش قیمت ماهی خصوصاً ماهیان خاویاری، دسترسی سهل به دریا، سهل الوصول بودن تهیه آلات و ادوات صید غیر مجاز ذکر کرد و اظهار داشت: متأسفانه برخی ساحل نشینان انتفاع از دریا را حق خود دانسته که از گذشتگان به آنها به ارث رسیده است.
وی تفریح و تفننی دانستن صید ماهی، عرضه آسان محصولات صید شده در بازارها، عدم آگاهی مردم از آثار مخرب صید غیرمجاز در مقابل وجود خلاءهای قانونی، به روز نبودن قوانین، رأفت و دلسوزی مسئولان و عدم برخورد جدی محاکم قضائی و از سویی کاهش امکانات، تجهیزات و نیروهای انسانی یگان حفاظت منابع گستردگی صید غیرمجاز در سطح استان، پیشرفته بودن امکانات صیادان غیرمجاز را از عوامل دیگر صید غیرمجاز یاد کرد.
کارشناس مسئول شیلات فریدونکنار در زمینه راه های پیش گیری از صید غیرمجاز و کنترل آن پیشنهاداتی از قبیل ایجاد اشتغال برای ساحل نشینان بوسیله توسعه کشاورزی و صنعتی، گشت های مداوم در اماکن عرضه محصولات صید غیرمجاز، جلوگیری از ورود و خروج صیادان غیرمجاز با گشت های مداوم در ساحل، جلوگیری از ورود آلات و ادوات صید غیرمجاز از گمرکات کشور ارائه کرد.
وی افزود: جلوگیری از فروش آلات و ادوات صید غیرمجاز در فروشگاه ها، اقدامات فرهنگی از نظیر پخش تیزرهای تلویزیونی، نصب بنر در اماکن صید غیرمجاز و نیز بوسیله تریبون های نماز جمعه یادآوری این مطلب که آبزیان دریای خزر جزو اموال بوده که باید برای نسل آینده حفظ شود پس آزار به آن از لحاظ شرعی حرام است، همین طور بسیج تمامی امکانات دستگاه های دولتی و نهادهای مردمی مانند بسیج، سپاه، نیروی انتظامی، تخصیص اعتبارات لازم جهت تجهیز امکانات یگان، ایجاد پست های ایست و بازرسی برای رهگیری محصولات صید غیرمجاز، به روز کردن قوانین موجود، برخورد جدی قضات و محاکم قضائی با صید غیرمجاز از دیگر راهکارهای کاهش صید غیرمجاز می باشد.
تقویت و به روز کردن تجهیزات و یگان مقابله با صیادان غیرمجاز مسئله اساسی برای پیش گیری از این پدیده شوم است و مازندران با داشتن بیش از ۴۰۰ کیلومتر نوار ساحلی و دسترسی سهل صیادان غیرمجاز به پهنه های آبی از کمبود نیروی انسانی و تجهیزات برای مقابله رنج می برد و صید غیرمجاز سبب کاهش ۳۰ درصدی ذخایر آبزیان خزر شده است.
صیادان غیرمجاز سازمان یافته شدند
حسن اسحاقی مدیرکل شیلات استان مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با عنوان اینکه صیادان غیرمجاز سازمان یافته و شبهه ارگان شدند اظهار نمود: دردسرهای زیادی در یگان حفاظت برای مبارزه با صید غیرمجاز به همراه کمبود نیروی انسانی وجود دارد.

اسحاقی با اعلان اینکه کارمندانی که در سال قبل بازنشسته شدند را امسال حفظ کردیم، بیان داشت: طی برگزاری جلسه کمیته سرمایه در اداره کل شیلات، کارکنان بازنشسته را لااقل تا اختتام صید امسال جهت مبارزه با صید غیرمجاز حفظ کردیم.

وی اظهار داشت: زمانی هر شیفت در یگان حفاظت چهار نیرو و یک قایق برای مبارزه با صید غیرمجاز در دریا حضور داشتند و الان به سبب کمبود نیرو تنها یک نفر می توانیم برای مبارزه با صید غیرمجاز راهی دریا نماییم.

مدیرکل شیلات مازندران با اعلان اینکه دلیل نزدیک به ۳۰ درصد از کمبود و کاهش صید را صید غیرمجاز می دانیم اذعان داشت: همه کمبودها دست به دست هم داده تا عوامل برخورد کننده صید غیرمجاز تضعیف شود و سبب کاهش صید در دریای خزر شود.

بازارهای مازندران مملو از انواع ماهیان صیدشده غیرمجاز می باشد که به قیمت های ناچیز به فروش می رسد و ذخایر آبزیان خزر به آسانی از تابه های خانه ها و رستوران ها سر در می آوردند و سرخ و کباب می شوند.


منبع:

1399/09/04
16:17:58
5.0 / 5
1119
تگهای خبر: آب , ابزار , تور , دریا
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا