واكاوی عملكرد ۶ ماهه نمایندگان گیلان

نسخه هایی كه پیگیری نشد

نسخه هایی كه پیگیری نشد

بیا شمال: واكاوی عملكرد شش ماهه نمایندگان گیلان در مجلس نشان داد كه به رغم وعده های انتخاباتی در طول این مدت هیچ گام اساسی برای تیمار دردهای پنهان این استان زیر پوشش سبز آن برداشته نشده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- رضا اکبری: یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که خودرا از ابتدا انقلابی نامیده بود با مراسم تحلیف منتخبان مردم هفتم خرداد ماه امسال با اطلاعیه ای که پرداختن به مسائل اقتصادی و فرهنگی را مهم ترین اولویت های کشور و مجلس اعلام نموده بود، شروع به کار کرد. مردم گیلان با حضور پرشور خود در انتخابات دوم اسفند سال قبل ۱۳ نماینده را به بهارستان معرفی کردند که دو نماینده از دوره گذشته با رأی اعتماد مردم بار دیگر مجلس نشین شدند و متأسفانه محمد علی رمضانی منتخب مردم آستانه اشرفیه پایش به بهارستان نرسید و به علت ابتلاء به کرونا جان باخت و امورات مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر تا انتخابات میاندوره مجلس در سال ۱۴۰۰ به رسول فرخی نماینده لاهیجان و سیاهکل بعنوان نماینده معین این دو شهر واگذار شد.
منتخبان گیلان در مجلس طی شش ماهه گذشته از عمر مجلس یازدهم، ۱۵ تذکر کتبی، ۱۲ تذکر شفاهی، ۱۴ نطق میان دستور و سخنرانی در صحن و یک اخطار قانون اساسی را به مجلس تقدیم کردند و تنها دو تن از نمایندگان جز چند گفتگو خبری، فعالیتی در صحن مجلس از آنها منتشر نشده است.
رفع معضل پسماند، بیکاری جوانان، احیای تالاب ها و رودخانه های آلوده، تسریع در اتمام پروژه های نیمه تمام عمرانی و ورزشی و ده ها موضوع دیگر از مهم ترین وعده های انتخاباتی نماینده گیلانی بود اما در این زمان، نمایندگان در عمل به این وعده ها تنها به برگزاری جلسات و مصاحبه های مطبوعاتی و عزل و نصب مدیران ادارات شهرستان مطبوعه خود بسنده کرده اند این در شرایطی است که بیشتر نمایندگان، صنعت گیلان را بیمار دانسته و درباب واگذاری غیر قانونی و غیر اصولی کارخانجات گیلان گله مند بوده و وعده بهبود وضعیت بیمارگونه گیلان را داده بودند اما تا کنون با تجویز چند نسخه از نامه نگاری های خود به پایتخت، به تسکین زخم کهنه گیلان پرداخته و تنها به تیمار گیلان بیمار بسنده کرده اند.
سید علی آقازاده و محمد رضا احمدی نمایندگان جدید و جبار کوچکی نژاد نماینده دو دوره گذشته مردم رشت در مجلس هستند.

کوچکی نژاد نماینده رشت: دولت در مدیریت نقدینگی بازار ناتوان است
کوچکی نژاد تنها نماینده گیلان بود که خطاب به رئیس مجلس با اخطار قانون اساسی با استناد به اصل ۸۴ قانون اساسی اظهار داشت که بر طبق این اصل نمایندگان در مورد مسائل مختلف حق اظهار نظر دارند و مشکلاتی که در بحث کنکور پیش آمد و اظهارنظرهای متناقض که در دولت و مجلس به جامعه منتقل شد، سردرگمی خیلی از داوطلبان را به دنبال داشت و این در شرایطی است که امروز هم همین اتفاق در آموزش و پرورش در حال رخ دادن است و خواهان برگزاری جلسه ویژه ای در مجلس برای رفع مشکلات آموزش و پرورش شده بود.
وی همین طور در طول این مدت دو تذکر شفاهی را در صحن علنی مجلس مطرح کرده و در یکی از تذکرهای خود به اوضاع به هم ریخته اقتصاد کشور اشاره و عنوان نمود که دولت تدبیر و امید توجهی به آن ندارد.
کوچکی نژاد با ارائه چهار تذکر کتبی به رئیس جمهور و وزاری دادگستری و اقتصاد، علت تنزل نیروهای قراردادی صدا و سیما و تبدیل وضعیت آنها به شرکتی، علت تبعیض در نحوه افزایش حقوق کارکنان دولت، علت عدم برخورد با عاملان جنایت دختر تالشی و علت کاهش درآمد مردم و افزایش فقر را متذکر شد.

آقازاده نماینده رشت: تاکید بر پشتیبانی از کشاورزان و جلوگیری از واردات برنج خارجی
سید علی آقازاده دافساری» دیگر نماینده رشت نیز یک تذکر شفاهی و ۲ نطق میان دستور را در کارنامه فعالیت شش ماهه خود دارد و در تذکر شفاهی بر ضرورت جلوگیری از نابسامانی بازار برنج و چپاول واسطه گران و رانت خواران تاکید کرده و حمایت بیمه ای از کشاورزان را به علت بارندگی های شدید و وارد آمدن خسارات زیاد به آنان در فصل برداشت محصول امری ضروری دانسته بود.
وی در نطق میان دستور خود با تکیه بر ضرورت جلوگیری از واردات و توزیع برنج خارجی در فصل برداشت محصول کشاورزان، ناقص بودن طرح تجهیز، افزایش قیمت نهاده های کشاورزی، ضعف بیمه، عدم توجه به صنایع تبدیلی و بازرگانی محصولات و بی توجهی به سازماندهی بازار، واردات بی رویه و بی موقع، ورود رانت خواران و دلالان مزاحم، فروش زمین زراعی، ویلا سازی و عدم احساس مسئولیت مسئولان را مهمترین مشکلات کشاورزی گیلان بیان کرد.

احمدی نماینده رشت: جلوگیری از افزایش لجام گسیخته قیمت ها
اما «محمدرضا احمدی» سومین نماینده ای است که با رأی اعتماد مردم رشت به بهارستان راه پیدا کرد و در مدت شش ماهه حضورش در مجلس شورای اسلامی دو تذکر شفاهی را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کرده است.
وی در تذکرهای شفاهی خود در صحن علنی مجلس به دولت برای جلوگیری از افزایش لجام گسیخته قیمت ها انتقاد کرده و خواهان اجرا و اتمام پروژه زباله سایت سراوان و کود آلی لاکان و همین طور همت مسئولان برای افزایش اشتغال و فراهم سازی زمینه های ازدواج جوانان تاکید و خواهان رسیدگی هرچه سریع تر وزارت نیرو به وضعیت برق گیلان شد.

احمد دنیا مالی نماینده انزلی: لزوم ارتقا ظرفیت بندرگاه انزلی به ۱۵ میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا
«احمد دنیا مالی» نماینده مردم انزلی در مجلس که با شعار «تغییر برای تحول» پا به عرصه انتخابات گذاشت در نخستین گام در اولین روزهای تیرماه امسال با رأی اکثریت نمایندگان گیلان به مدت شش ماه بعنوان رئیس دوره ای مجمع نمایندگان استان گیلان برگزیده شد. از اما دنیامالی در خبرگزاری خانه ملت بعنوان رسمی ترین منبع اخبار مجلس شورای اسلامی هیچ نوع خبری در خصوص تذکر شفاهی یا نطق قبل از دستور و یا سخنرانی در صحن علنی مجلس ثبت نشده و وی در طول این مدت تنها به مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت و حضور در شورای اداری و نشست خبری با خبرنگاران اکتفا کرده است.
از موضوعاتی که وی در طول این مدت بیشتر بر آن تاکید کرده ارتقا ظرفیت بندرگاه انزلی، ایجاد اسکله های سرپوشیده برای تخلیه و بارگیری کالا در ایام بارندگی، احیای تالاب و پروژه های عمرانی بوده است.

رسول فرخی نماینده لاهیجان و سیاهکل
در کارنامه شش ماهه منتخب مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس ارائه شش تذکر کتبی به چشم می خورد که از آنها مربوط به تذکر کتبی وی به وزیر راه و شهرسازی در زمینه تسریع در تکمیل پروژه های لاهیجان و راهسازی شهرستان سیاهکل خصوصاً منطقه دیلمان بوده است.
تخصیص سهمیه آرد کافی به بخش دیلمان و روستاها و مناطق اشکورات و رفع جعل نام حیران اردبیل بجای حیران گیلان در کتب درسی، تذکر کتبی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباب وجود نقصها در ارتباطات شهرستان های لاهیجان و سیاهکل از دیگر فعالیتهای شش ماهه فرخی بوده است.

غلامرضا مرحبا آستارا: گرانی، تورم، رکود و بیکاری مهم مشکلات کشور
و اما «غلامرضا مرحبا» نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز در طول این مدت یک نطق میان دستوری در صحن علنی مجلس داشته و دو تذکر به وزیر بهداشت و وزیر آموزش و پرورش را در کارنامه فعالیت شش ماه خود دارد.
مرحبا در نطق میان دستورش در صحن علنی بر ضرورت حفظ آرامش، همدلی و تعاون بین دولت و مجلس برای رفع هرگونه تنش و تقابل تاکید و معتقد می باشد برمبنای اصل ۸۴ قانون اساسی نماینده حق دارد در تمامی مسائل داخلی و خارجی اظهار نظر کند و در تذکری به وزرای بهداشت و آموزش و پرورش، درباب رسیدگی به وضعیت اخراج پرستاران در دوران کرونا و همین طور کوشش برای حفظ سلامت دانش آموزان در اماکن آموزشی تذکر داد.

صفری نماینده مردم رودسر و املش: گیلان رتبه اول را در فساد اداری دارد
حجت الاسلام محمد صفری منتخب مردم رودسر و املش در مجلس که قبل از این در سمت امام جمعه فعالیت داشت تنها نماینده گیلان است که هیچ خبری از فعالیت وی در خبرگزاری خانه ملت ثبت نشده است. وی اما در جلسات شورای اداری واردات بی رویه را مشکل اصلی بر سر راه تولید چای و برنج دانسته و معتقد می باشد در صنعت چای با وجود ظرفیت های فراوان موجود در زمینه تولید و اشتغال، واردات بی رویه تولید داخلی را با چالش مواجه کرده است.
حجت الاسلام صفری ضمن اشاره به عقب ماندگی رودسر از نظر توسعه های عمرانی و غیر عمرانی، گیلان را دارای رتبه اول فساد اداری می داند و می گوید در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی کم کاری صورت گرفته، لازم است برای رسیدن به راندمان بیشتر در بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی رونق بیشتری داشته باشند.

محمد نژاد نماینده لنگرود: منابع تولید ثروت در بخش کشاورزی شناخته نشده است
«پر ویز محمدنژاد» نماینده لنگرود در مجلس نیز در شش ماهه گذشته دو بار نطق میان دستوری در صحن علنی مجلس ارائه کرده و وزیر جهاد کشاورزی را نیز با تذکری شفاهی مورد خطاب قرار داده و خواهان رسیدگی هرچه سریع تر به مشکلات کشاورزان خصوصاً شالیکاران و چایکاران شده است.
محمدنژاد معتقد می باشد با وجود هکتارها ساحل دریای کاسپین و هکتارها اراضی کشاورزی و منابع طبیعی، مردم شهرستان لنگرود به علت عدم سرمایه گذاری دولتی و خصوصی مناسب و عدم توزیع مناسب امکانات و سو مدیریت از حقوق خود محروم شده اند.

بهروزی فر نماینده فومن و شفت: عملیات پروژه عمرانی سد مخزنی لاسک اجرائی شود
منتخب مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی نیز در یکی از نطق های خود گفته در سال جهش تولید خصوصاً در اقتصاد و فرهنگ و عدالت اجتماعی که مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب است باید با مدیریت علمی و جهادی مبتنی بر نظر کارشناسی و نگرش مردمی و اجتناب از مدیریت سلیقه ای به فکر پیشبرد اهداف کشور بود.
وی در نطق دیگری در صحن علنی مجلس خواهان اجرای عملیات پروژه عمرانی سد مخزنی لاسک شد و تقویت شبکه برق و آب آشامیدنی در شهرها و روستای های فومن و شفت را امری ضروری دانسته و در تذکر کتبی به وزیر راه و شهرسازی بر لزوم تسریع در ساخت پل ورودی شهر فومن تاکید کرد.

محمدیاری نماینده مردم تالش: ضرورت نظارت بر رفتار متولیان حفظ انفال و منابع طبیعی
و اما نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس تا کنون یک نطق میان دستور و یک تذکر کتبی داشته و بعنوان عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس خواهان آن شده که در مبارزه با فساد و اعمال قانون، ضمن پشتیبانی از پروژه های ملی و در دست اقدام و پشتیبانی از حفظ انفال، نظارت بر اعمال و رفتار متولیان شورای حفظ حقوق بیت المال در حوزه منابع طبیعی و پروژه های ملی بمنظور جلوگیری از اعمال سلیقه های شخصی تقویت شود.

گودرزوند چگینی نماینده رودبار: تمرکز مجلس بر تغییر ساختار بودجه
نماینده رودبار در مجلس نیز در شش ماه گذشته دو نطق میان دستوری در صحن علنی مجلس و سه تذکر کتبی را در کارنامه فعالیتهای خود در طول این مدت دارد.
مهرداد گودرزوند چگینی در یکی از نطق های میان دستور خود ضمن اشاره به اینکه مجلس باید بتواند ساختار بودجه را به سمت ظرفیت ها و منابع داخلی متمرکز کند معتقد می باشد باید استفاده از صنایع تبدیلی نفت و گاز و سایر منابع حاصلخیز کشاورزی و فراهم آوردن زمینه های بوم گردی در دستور کار قرار گیرد.
وی در نطق دیگری به وضعیت اسفناک آب آشامیدنی روستاها و شهرهای رودبار اشاره و خواهان رسیدگی وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب کشور برای رفع مشکلات آب و فاضلاب گیلان شد و در تذکری خطاب به وزرای ارتباطات، اقتصاد و صمت، ضعف و نبود شبکه اینترنت در بیشتر مناطق روستایی رودبار، استفاده از کارخانجات مصادره امیرمنصور آریا برای تولید و لزوم تعیین تکلیف معدن سنگرود شهرستان رودبار تذکر داد.

دلخوش نماینده مردم صومعه سرا: برای آباد کردن کشور باید جرأت را به مدیران بازگردانیم
اما «سیدکاظم دلخوش» نماینده صومعه سرا که به بلبل خوش الحان مجلس مشهور است علاوه بر دو نطق میان دستوری، یک تذکر کتبی، ۲ تذکر شفاهی، یک تذکر به رئیس مجلس شورای اسلامی و یک سخنرانی در صحن علنی مجلس را در شش ماهه گذشته در کارنامه خود دارد.
وی در یکی از نطق های میان دستوری خود خواهان چاره اندیشی برای حل مشکلات عدیده اقتصادی کشور با استفاده از ظرفیت های داخلی شد و معتقد بود جرأت، از مدیران کشور گرفته شده و آباد کردن کشور با بازگرداندن جرأت به مدیران محقق می شود. وی مجلس را گرفتار روزمرگی توصیف کرد و خواهان اهتمام جدی مجلس یازدهم در حوزه اشتغال و معیشت مردم شد.
یکی از تذکرات مهم نماینده صومعه سرا به رئیس مجلس بود که گفت منزلت مجلس توسط هیأت رئیسه خصوصاً رئیس مجلس پایین آورده شده و در وضعیت کرونائی که مشکلات مردم در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح می شود هیچکدام از اعضای هیأت رئیسه در ترکیب آن عضو نیستند.
با بررسی همه این تذکرات کتبی و شفاهی آنچه که مشخص است این بوده طی شش ماهه گذشته هیچ گام مثبتی و اساسی برای تیمار دردهای پنهان شده گیلان زیر پوشش سر سبز آن برداشته نشده است.


منبع:

1399/09/10
18:21:22
5.0 / 5
1252
تگهای خبر: آب , آموزش , اراضی , انزلی
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا