گزارش بیا شمال؛

كام باغداران را تلخ نكنید

كام باغداران را تلخ نكنید

به گزارش بیا شمال روزهای سرد زمستانی باغداران مازندران با روند روبه رشد تولید و صادرات مرکبات رو به گرمی است اما تلاشهای حجره داران پایتخت برای ممنوعیت صادرات، این روزها را به خزان مبدل می کند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: روزهای سرد پاییزی و زمستانی و موسوم برداشت مرکبات برای باغداران مازندران سال جاری گرم و داغ بود، هم پای خریداران خارجی به باغ ها باز شد و هم دروازه های بین المللی به روی مرکبات استان راهبرد گشوده شد اما ۲۰۰ کیلومتر آن سوتر از باغات شمال، عده ای حجره دار و میوه فروش، به سبب ضعف متولیان پایتخت نشین برای تنظیم بازار، دایه مهربان تر از مادر شده اند و نقشه های شومی برای مرکبات مازندران در سر می پرورانند.
افزایش قیمت مرکبات در بازار تهران، سبب شده تا اتحادیه میوه و تره بار پایتخت، دلیل این گرانی را در صادرات بی برنامه و بی رویه مرکبات شمال قلمداد کند در حالیکه ریشه این مشکل را باید در زیر پوست شهرهای پایتخت جستجو کرد نه باغات شمال.
از سوی دیگر رونق صادرات در مقابل تحریم ها در حالی اتخاذ شد که تداوم این سیاست نیازمند پایداری در راه دشواری است که توسط صادرکنندگان برای راهیابی به بازار کشورهای هدف در حال پیمودن است.
در حوزه کشاورزی بخصوص مرکبات و کیوی باتوجه به تولید فراوان و ذخیره مناسب مازاد، تولید زمینه ها به شکلی فراهم است که کمبودی برای روزهای پایانی سال و ایام نوروز شمرده می شود. این مورد در کنار تدابیری که برای تنظیم بازار در خصوص ممنوعیت صادرات در این ایام اتخاذ می شود، این دغدغه را به وجود می آورد که بنا بر سالهای گذشته این تصمیم ابلاغ گردیده و در این صورت نه تنها رغبت بوجود آمده در افزایش سهم صادرات توسط فعالان بخش خصوصی در مراودات تجاری به یاس مبدل می شود بلکه احتمال از دست دادن بازارهای تصاحب شده در کشورهای هدف توسط رقبای تجاری بین المللی بسیار افزایش می یابد و این رویکرد زحمات صورت گرفته امسال برای صادرات این محصولات تحت الشعاع قرار می دهد.
واقعیت ممنوعیت صادرات مرکبات مازندران چیست؟
پیگیری های خبرنگار مهر از متولی اصلی بخش صادرات و بخش خصوصی مازندران نشان میدهد که روند صادرات محصولات کشاورزی و کیوی در استان در حال انجام می باشد و تابحال مصوبه رسمی در خصوص ممنوعیت صادرات مرکبات ابلاغ نشده است اما برخی میدان داران و اتحادیه میوه و تره بار تهران دایه های مهربان تر از مادر شده اند و چنین درخواست هایی را مطرح می کنند.

عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید به سبب بالا بودن قیمت مرکبات در بازار تهران برخی اتحادیه میوه و تره بار عنوان می کنند گرانی مرکبات به سبب صادرات بی رویه ای است که در مازندران انجام می شود اما حقیقت این نیست.
وی دلیل گرانی مرکبات در تهران را افزایش هزینه هایی نظیر کرایه حمل مطرح می کند و می گوید حقیقت آن است که برای باغدار به صرفه نیست مرکبات را بالای درخت کمتر از ۱۰ هزار تومان بفروشد چونکه هزینه های کارگری، نهاده ها و انبارداری بالا رفته است.
وی افزود: از طرف دیگر تولید مرکبات در استان بیشتر از ۲.۵ میلیون تن بوده که یک میلیون تن آن مازاد مصرف است و نهایت صادراتی که هر سال می توان انجام داد بیشتر از ۲۰۰ هزار تن است و باز با مازاد محصول مواجه هستیم.
تولید مرکبات در استان بیشتر از ۲.۵ میلیون تن بوده که یک میلیون تن آن مازاد مصرف است و نهایت صادراتی که هر سال می توان انجام داد بیشتر از ۲۰۰ هزار تن است و باز با مازاد محصول مواجه هستیم
مهاجر تصریح کرد: در جلسه ای که هفته آتی با وزیر صمت در اتاق ایران داریم مبحث صادرات مرکبات را به جد پیگیری خواهیم کرد تا خواسته اتحادیه های پایتخت به کرسی ننشیند چونکه باید ریشه مشکل را در جای دیگری جستجو کرد.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران درباره صادرات مرکبات امسال اظهار داشت: حقیقت این است که صادرات و ارسال محصول رونق خوبی دارد و خریداران خارجی با ورود به باغ ها از باغداران خرید می کنند، هرچند محصولات به نام دیگر استان ها ثبت می شود و این در اولویت چندم ما قرار دارد چونکه هدف اصلی سود باغدار است.
به رغم انتشار کرونا و تقلای اتحادیه های میوه و تره بار تهران و پایتخت و سنگ اندازی های صورت گرفته، دروازه های بین المللی برای مرکبات مازندران باز شد و هر روز شاهد ارسال ۴۰ تا ۵۰ کانتینر مرکبات از استان به سمت بازارهای خارجی هستیم و بیشتر این محموله ها به مرزهای آستارا ارسال می شود تا از آن طریق به بازارهای هدف برسد.
صادرات ۷۰ هزار تنی مرکبات / ‏‬ باز به کام دیگران
آمارهای جهاد کشاورزی مازندران نشان میدهد تابحال بیشتر از ۵۰ درصد مرکبات استان برداشت شد و بیشتر از ۷۰ هزار تن مرکبات هم تابحال صادر شده که نسبت به سال قبل جهش داشته است.
خرید میوه شب عید و خرید تضمینی مرکبات تا حدود زیادی می تواند دغدغه اتحادیه های میوه و تره بار پایتخت و تهران را برای متعادل سازی قیمت ها رفع کند و در آخرین نشست مجمع نمایندگان مازندران با معاون اول رئیس جمهور قرار شد ۵۰ هزار تن مرکبات در مازندران برای شب عید ذخیره سازی و خرید شود.
ذخیره سازی میوه شب عید درحالی است که باغداران مازندران تجربه خوشایندی از این اقدام ندارند و دو ۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات دو سال قبل و ۷۰ میلیارد تومان از مطالبات سال گذشته آنها با تأخیری چند ماهه به صورت نصفه و نیمه پرداخت شده است.

حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صمت مازندران خرید تضمینی مرکبات شب عید را همچون سیاست ها و بسته های حمایتی برای پشتیبانی از باغداران بیان کرد و اظهار داشت: سال قبل ۷۰ میلیارد تومان زیان در این بخش وارد شد و باید نسبت به جبران این زیان ها برای پشتیبانی از باغداران اقدام نمود.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه بخشی از پول باغداران و فروشندگان مرکبات داده نشده است، خاطرنشان کرد: در مسافرت اخیر نوبخت ۳۰ میلیارد تومان بابت ضرر و زیان و یا تفاوت فروش مرکبات و نرخ یارانه ای دستور داده شد و امروز می توان اظهار داشت که همه بدهی کشاورزان با تأخیر چندماهه پرداخت شده است.
در سفر اخیر نوبخت ۳۰ میلیارد تومان بابت ضرر و زیان و یا تفاوت فروش مرکبات و نرخ یارانه ای دستور داده شد و امروز می توان اظهار داشت که همه بدهی کشاورزان با تأخیر چندماهه پرداخت شده است
قوانلو افزود: همین که توانستیم بدهی را پرداخت نماییم گام مثبتی است و خوشبختانه در صادرات مرکبات جهش داشتیم ولی مشکل این است که صادرات مرکبات به اسم استان ما ثبت نمی گردد اما این مساله چندان مهم نیست.
وی بالا بودن هزینه حمل و نقل را همچون مسائل بیان کرد و اظهار داشت: حالا کالاها به مرز آستارا و دیگر مرزها برده می شود تا با کامیون های برگشتی به بازارهای هدف ارسال شود.
در حالی که پایتخت نشینان تهران ضعف های موجود در تنظیم بازار را به گرده صادرات مرکبات در ۲۰۰ کیلومتر دورتر از مازندران می اندازند، قانونگذاران مازندران در مجلس هم پیگیر لغو ممنوعیت صادرات مرکبات در استان هستند.
اگرچه هنوز مصوبه ممنوعیت صادرات مرکبات رسماً ابلاغ نشده اما تلاشهای پشت پرده پایتخت نشینان رسمیت یافتن چنین طرحی را دور از انتظار نمی داند. ازاین رو منصورعلی زارعی رئیس مجمع نمایندگان مازندران با اشاره به نارضایتی باغداران از ضعف سیاست های حمایتی دولت در قبال آنان تصریح کرد: نبود انبارهای استاندارد، کمبود صنایع تبدیلی، فرسودگی ماشین آلات و کارگاه های آبمیوه گیری، فقدان وسایل حمل و نقل مناسب و ضعف صنعت بسته بندی و هم ضایعات بالای مرکبات از مشکلات اساسی باغداران مازندرانی است.
ورود مجلس برای ممنوعیت صادرات مرکبات
منصور علی زارعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در تشریح مشکلات عرصه صادرات مرکبات اشاره کرد: نبود وسایل حمل و نقل مناسب و کانتینرهای یخچال دار، تعهدات ارزی و حقوق گمرکی مهمترین مشکلات حوزه صادرات مرکبات در کشور محسوب می شود.

زارعی مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی را برای رفع مشکلات عرصه تولید مرکبات خاطرنشان کرد و اضافه کرد: دولت باید از راه تقویت پوشش های بیمه ای، تأمین نهاده های تولید، کاهش ضایعات محصولات و حذف واسطه ها و دلالان از فرایند تولید تا عرضه محصول مرکبات به بازار، چتر حمایتی خویش را بر سر باغداران گسترش دهد.
زارعی با تاکید بر مسئولیت قطعی دولت در قبال باغداران اظهار داشت: دولت وظیفه دارد با هدف تأمین مرکبات شب عید مردم نسبت به خریداری آن از باغداران با قیمت تجاری و ذخیره سازی مرکبات اقدام نماید و در این ارتباط نباید چشمداشتی به جیب باغداران داشته باشد.
‏به گفته این مسئول در جلسه مشترک مجمع نمایندگان و استاندار مازندران با معاون اول رئیس جمهور، نماینده عالی دولت در استان در مورد خریداری و ذخیره سازی ۵۰ هزار تن مرکبات شب عید از باغداران مازندرانی متعهد شد.
فصل زمستان روزهای پایانی برداشت مرکبات در مازندران است و هر روزه نیسان های آبی زیادی حامل بار مرکبات به مقصد تهران در جاده های مازندران درحرکت هستند تا نیاز پایتخت نشینان را به میوه و مرکبات تأمین کنند و باید همه بخش های همچون مرکزنشینان دست به دست هم دهند تا امید و انگیزه کشاورزان و باغداران به تولید بیشتر شود و ویلاهای سیمانی جایگزین باغات سبز شمال نشود.

1399/10/03
22:40:37
5.0 / 5
1094
تگهای خبر: آب , استاندارد , بازرگانی , تور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا