مدیركل هواشناسی گیلان:

توسعه ایستگاه های هواشناسی گیلان در دستور كار قرار دارد

توسعه ایستگاه های هواشناسی گیلان در دستور كار قرار دارد

مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه ۱۳ ایستگاه هواشناسی در استان به صورت ۲۴ ساعته فعال است، اظهار داشت: توسعه این ایستگاه ها در دستور کار قرار دارد.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، محمد دادرس شامگاه سه شنبه در گفتگوی ویژه خبری ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در مورد کاهش اثر گرد و خاک، اظهار داشت: ابتدا این طور تصور می شد که به علت شرایط جوی احتمال وجود گرد و خاک در گیلان کم است اما مطالعات خلاف آنرا ثابت کرد و توانستیم دو منشأ برای گرد و خاک در گیلان شناسایی کنیم
وی خاطرنشان کرد: یک منشأ گرد و خاک در گیلان از سمت غرب و از جانب عراق و عربستان بود که استان ما را تحت شعاع قرار می داد.
وی ضمن اشاره به اینکه ۶۰ درصد گیلان در ارتفاعات واقع شده و گرد و غبار اثرات منفی زیادی در آن دارد، اضافه کرد: البته رشته کوه های البرز مانع از آن است که گرد و خاک زیادی به استان بیاید اما از سوی شرق و ترکمنستان گرد و خاک اثرات مخربی دارد چون مانعی بر سر راه آنها نیست و می توانند به سادگی به استان وارد شود.
مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه در سال ۹۷ بیشتر از ۱۲ تا ۲۰ روز گرد و غباری داشتیم که میزان دید را زیر ۴۰۰ و گاهی ۸۰۰ متر آورده بود، افزود: این مورد برای استان اخطار دهنده بود و بعد از اعلام گزارشات این سازمان، ایستگاه آلودگی و گرد و غبار را از سطح کشور در استان نصب و راه اندازی کردیم.
دادرس ضمن اشاره به اینکه سال ها دغدغه آنرا داشتیم که گیلان بعنوان پایلوت طرح توسعه هواشناسی قرار گیرد، بیان نمود: سالانه بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان خسارت برنج داشتیم و نیاز بود که داده های خام را در حوزه هواشناسی کاربردی نماییم بنابراین جلساتی برگزار شد و ابتدا کاربران خویش را شناسایی و سپس متناسب با نیاز آنها تولید داده کردیم.
وی به دستاوردهای سامانه «تهک» اشاره، خاطرنشان کرد: پارسال موفق شدیم ایده برتر هواشناسی کشور در بحث پرورش ماهیان گرمابی را کسب نماییم.
مدیرکل هواشناسی گیلان افزود: هم اکنون ۱۳ ایستگاه هواشناسی در گیلان به صورت ۲۴ ساعته فعال بوده و در طول این سال ها علاوه بر اندازه گیری لحظه ای توانستیم بعضی از آنها را به صورت خودکار فعال نماییم و توسعه این ایستگاه ها هم در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه ۱۰ ایستگاه اقلیم شناسی در بعضی از شهرستان های گیلان فعال است، اظهار داشت: ۴۰ ایستگاه باران سنج داریم و علاوه بر آن، سامانه جامع خودکار فرودگاهی در استان وجود دارد که در این حوزه جز ۱۰ استان برخوردار از این سامانه در سطح کشور هستیم.
دادرس ضمن اشاره به اینکه سایت رادار هواشناسی کیاشهر به صورت خودکار اطلاعات تا شعاع ۲۵۰ کیلومتر را ثبت می کند، اضافه کرد: مرکز تحقیقات هواشناسی روی شش محصول فعالیت می کند البته این سامانه ها کافی نیست و برنامه های توسعه سامانه هواشناسی بیشتری را طراحی خواهیم کرد.

1399/11/08
14:57:04
0.0 / 5
612
تگهای خبر: تور , تولید , فعالیت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا