رئیس سازمان جهاد كشاورزی گیلان خبر داد؛

رشد ۳۶ درصدی تولید بذرهای گواهی شده برنج سال جاری در استان گیلان

رشد ۳۶ درصدی تولید بذرهای گواهی شده برنج سال جاری در استان گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ضمن اشاره به رشد ۳۶ درصدی تولید بذرهای گواهی شده برنج در استان، اظهار داشت: سال جاری دو هزار و ۲۱۶ تن بذر گواهی شده در گیلان ساخته شده است.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، مسعود الماسی ظهر شنبه در حاشیه توزیع بذرهای گواهی شده برنج در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه برنج و گندم از مهم ترین قله های تأمین کننده قسمت اعظم انرژی مورد نیاز مردم ایران است، اظهار نمود: تهیه بذر باکیفیت و با تولید بالا یکی از مهم ترین پروژه ها در جهت افزایش ضریب خود اتکایی در محصول استراتژیک برنج به حساب می آید.
وی به افزایش درجه مکانیزاسیون در مرحله برداشت برنج و مشکلات تهیه بذر توسط زارعین اشاره نمود و اضافه کرد: در همین راستا توجه و اهمیت تهیه و تدارک بذر گواهی شده بسیار حائز اهمیت می باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه ضمن اشاره به اهمیت استفاده از بذر گواهی شده، اظهار داشت: داشتن وزن خالص از نظر ژنتیکی و قدرت بالای جوانه زنی و عاری از بیماری و بذر شکسته نارس و علف های هرز در بذرهای گواهی شده سبب کاهش هزینه زراعی و هزینه های مرحله داشت می شود.
وی وجود یکنواختی محصول در زمان رسیدگی، کاهش ضایعات تبدیل و فرآوری، افزایش کمی محصول حداقل به میزان ۳ تا ۵ درصد را از دیگر مزایای استفاده از بذرهای گواهی شده عنوان و افزود: استان گیلان سال جاری دو هزار و ۲۱۶ تن بذر گواهی شده ساخته شده که در مقایسه با سال قبل با هزار و ۶۳۰ تن، ۳۶ درصد رشد داشته است.
الماسی با اشاره به اینکه ارقام تولیدی شامل هاشمی، گیلانه، آنام و رش است، اظهار داشت: الان بخشی از آن در حال توزیع در میان کشاورزان است و متقاضیان و بهره برداران می توانند با رفتن به مراکز جهاد کشاورزی بخش و شهرستان محل سکونت و کارگذاری های مجاز توزیع نهاده ها و شرکتهای تعاونی روستایی نسبت به خرید بذر گواهی شده اقدام نمایند.
وی ضمن اشاره به اجرای حدود ۲۰ درصدی شخم زمستانه در شالیزارهای استان گیلان، افزود: تا آخر سال جاری شاهد تخصیص ۱۰۰ درصدی کود اوره خواهیم بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه تابحال در مقایسه با سال قبل شاهد رشد ۱۱۹ درصدی در توزیع کود اوره بوده ایم، اضافه کرد: سفارش می شود کشاورزان از کودهای یارانه ای بعنوان کود اصلی و پایه در کشاورزی استفاده کنند و سایر کودها صرفا بعنوان مکمل تغذیه گیاه بهره مند شود.

1399/11/26
11:56:04
0.0 / 5
884
تگهای خبر: تولید , خرید , روستا , شالیزار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا