مدیر كل شیلات گیلان:

گیلان رتبه نخست پرورش ماهیان خاویاری در كشور را دارد

گیلان رتبه نخست پرورش ماهیان خاویاری در كشور را دارد

مدیرکل شیلات گیلان ضمن اشاره به فعالیت ۵۵ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در استان، اظهار داشت: رتبه نخست کشور در این حوزه متعلق به گیلان است.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، عظیم مدبری بامداد دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه از آغاز سال جاری تا کنون ۹۵۰ تن انواع ماهیان استخوانی در استان صید شده است، اظهار نمود: ۳۷ درصد این ماهیان ماهی سفید، ۵۹ درصد کفال و بقیه هم از سایر گونه ها بوده است.
مدیرکل شیلات گیلان ارزش ماهیان صید شده را ۷۲۵ میلیارد ریال عنوان و افزود: با عنایت به شرایط مساعد جوی انتظار داریم که از ۱۵ اسفند به بعد بتوانیم این میزان را به دو هزار تن برای سال جاری برسانیم.
وی ضمن اشاره به اینکه یکی از وظایف استراتژیک سازمان شیلات حفظ و بازسازی ذخایر است، اظهار داشت: سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون انواع ماهیان را در دریای خزر رهاسازی می نماییم و در جهت تکثیر طبیعی هم حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون قطعه بچه ماهی رهاسازی می شود.
مدبری با اشاره به اینکه ۱۷۵ میلیون قطعه انواع ماهیان خاویاری و استخوانی با هدف بازسازی ذخایر و کمک به صیادان و افزایش درآمد آنها رهاسازی شده است، اظهار داشت: این میزان نسبت به سال قبل افزایش ۲۵ درصدی داشت.
رشد ۸۰ درصدی تولید خاویار در گیلان
مدیرکل شیلات گیلان افزود: ماندگاری بچه ماهی بعد از رها سازی در آب های شیرین ۸۵ تا ۹۰ درصد و حدود دو هفته است و در دریا هم ۵ تا ۸ درصد بازماندگی دارند.
وی یکی از رویکردهای اساسی سازمان شیلات را پرورش ماهیان خاوری عنوان نمود و اظهار داشت: گیلان در این حوزه پیشرو است و ۵۵ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در گیلان داریم که در این حوزه رتبه اول کشوری متعلق به استان است.
مدبری با اشاره به اینکه در عرصه تولید و تکثیر بچه ماهی خاویاری رتبه دوم کشور را داریم، خاطرنشان کرد: چهار تن خاویار سال جاری پرورش داده شده که نسبت به سال قبل افزایش ۸۰ درصدی را نشان داده است.
مدیرکل شیلات گیلان ضمن اشاره به وجود پنج هزار و ۳۰۰ مزرعه پرورش ماهیان گرم آبی در استان و رتبه نخست گیلان در این حوزه، اضافه کرد: با تولید ۴۵ هزار تن ماهی گرمابی رتبه دوم کشوری داریم.
وی با اشاره به اینکه پیشبینی می نماییم ۷۵ هزار و ۵۰۰ تن ماهی در قفس در دریای خزر تولید شود، بیان نمود: دو مزرعه با ۱۲ قفس در دریا فعال می باشند و در عرصه تولید نسبت به سال قبل ۳ برابر افزایش داشتیم.

1399/11/27
14:43:18
0.0 / 5
949
تگهای خبر: آب , تولید , دریا , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا