گزارش بیا شمال؛

دپوی زباله بیخ گوش زباله سوزها

دپوی زباله بیخ گوش زباله سوزها

بیا شمال: افتتاح زباله سوز هم نتوانست طلای کثیف را در مازندران به کیمیا تبدیل کند و همچنان این یاقوت ها در طبیعت و بیخ گوش کارخانه های زباله سرگردان هستند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: زباله سوز نوشهر آذرماه امسال با بوق وکرنای زیاد با حضور مجازی رئیس جمهور راه اندازی شد و قرار بود ۲۰۰ تن زباله را در روز امحا کند اما همچنان طلای کثیف در حاشیه مناطق بکر گردشگری دپو می شود.
کافی است از نوشهر به مقصد کجور و روستاهای گردشگری آن برویم، فرمان تفکیک زباله در دست زباله گردها و دوره گردها است که از این طلای کثیف روزی می خورند.
دپوی زباله بیخ گوش زباله سوز
حوالی روستای دارای بافت تاریخی وگردشگری کندلوس ودر حاشیه دشت ها و مزارع بکر، زباله های چندین ساله ای به چشم می خورد که هر روز زباله گردها در آن حضور می یابند و ضایعات با ارزش را جدا می کنند و مابقی زباله ها در دامن طبیعت رها شده است.
ایوب یکی از جوانانی که هر روز برای جمع آوری زباله ها به این منطقه می آید، می گوید کار هر روزه ما این است که ضایعات را از زباله ها جمع آوری و تفکیک نماییم و آنرا به فروش برسانیم.
وی که به همراه برادرش سال ها به جمع آوری ضایعات می پردازد و از این طریق خرج سنگین خانواده هشت نفره اش را تامین می کنند، به خبرنگار مهر می گوید: محل دفن زباله بسیار غیربهداشتی بوده و این مکان محل حضور حیوانات وحشی است و از طرف دیگر نفوذ شیرابه زباله به رودخانه کجور که به رودخانه حفاظت شده چالوس منتهی می شود، از دیگر معضلات است.

چندین کیلومتر از محل دفن زباله کجور و در حوالی شهر نوشهر، نیروگاه زباله سوز وجود دارد که بتازگی راه اندازی شد و مقرر است مشکل چندین ساله زباله شهرستان و شهرهای تابعه را مدیریت وساماندهی کند اما نه فقط مشکل طلای کثیف شهر را تا حالا حل نکرده بلکه فعالیت کمتر از ظرفیت آن نیز یک دغدغه شده است.
زباله سوز ساری مرهم طبیعت نشد
به شرق مازندران و مرکز استان که برویم، معضل دیرهنگام زباله ساری و شهرهای تابعه یک معضل تاریخی شده است، از سفرهای گوناگون اعضای شورای شهر و شهرداران فعلی و قبلی که برخی به سبب اتهامات مالی در زندان به سر می برند، بگذریم، درد مزمن انباشت زباله و انتقال آن به حوزه استحفاظی دیگر شهرستان ها، مسائل و تبعات اجتماعی را دامن زده است.
زباله سوز ساری مقرر است ۱۴۰۰ بهره برداری برسد و آمارهای ضد ونقیضی درباره پیشرفت فیزیکی آن عنوان می شود گاه می گویند ۷۰ درصد و برخی مواقع نیز پیشرفت آنرا زیر ۵۰ درصد اعلام می کنند، با این وجود این پروژه چندصد میلیاردی هنوز برای مردمان مرکز استان سودآوری نداشته بااینکه ارزهای زیادی را از کشور خارج کرده است.
هدف ایجاد سایت های زباله سوز در مناطق مختلف مازندران این بود تا مرهمی بر دردهای مزمن طبیعت نهاده شود اما همچنان چه در مناطقی که کارخانه یا نیروگاه زباله سوز دارند و یا ندارند، زباله در حاشیه دشت ها، جنگل، رودخانه و ساحل دریا دپو می شود.
زباله های غرب مازندران مدیریت وساماندهی نشد
روزانه سه هزار تن زباله در مازندران تولید می شود و مقرر است با تکمیل طرح های زباله سوز، باری از روی دوش طبیعت برداشته شود، احمد حسین زادگان استاندار مازندران با اعلان اینکه نیروگاه زباله سوز مقرر است زباله های نوشهر، چالوس و کلاردشت را ساماندهی و مدیریت کند، اضافه کرد: ظرفیت این نیروگاه روزانه ۲۰۰ تن در روز است.
وی همین طور تولید برق را از دیگر مزایای زباله سوزها همچون نیروگاه نوشهر عنوان می کند و می گوید: با سوزاندن زباله قدرتی به شبکه تولید برق افزوده می کند.
در عین حال مهدی رازجویان معاون استاندار مازندران نیز می گوید ظرف سه ماه مقرر است نیروگاه زباله سوز نوشهر زباله را تبدیل به برق کند و آنرا به دولت بفروشد.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه نیروگاه نوشهر در قالب قرارداد مشارکتی راه اندازی شده است، اضافه کرد: بیش از ۱۴ میلیارد تومان در بخش تجهیزات و ۴۰ میلیارد تومان در بخش ابنیه و ساختمان آن هزینه شده است.

وی با اظهار اینکه دومین نیروگاه زباله سوز در ساری در دست ساخت است، پیشرفت آنرا ۷۰ درصد بیان می کند ومی گوید: این نیروگاه تا بهار ۱۴۰۰ افتتاح وبهره برداری می شود.
رازجویان میزان تولید زباله را در استان سه هزار تن اعلام نمود و اظهار داشت: سه زباله سوز در نوشهر، ساری و آمل در دست ساخت است و پیشرفت فیزیکی مجموع این طرح ها ۷۰ درصد است.
رازجویان با اشاره به حمایت های دولت برای مدیریت پسماند اظهار داشت: طی دو سال اخیر بیش از ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای این بخش درنظر گرفته شده است.
از زباله عمارت تا سنگ چالک آمل
به رغم همه اعتبارات واما واگرها همچنان زباله های مازندران یا در طبیعت رها می شود و یا بیخ گوش زباله سوزها در مناطق گردشگری رها می شود. آمل همچون شهرستان هایی است که زباله کوه عمارت آن سربه فلک کشیده شده و آژیر خطر را در این منطقه به صدا درآورده است و برای حل صورت مسئله، سایت زباله جدیدی در این منطقه تعریف وطراحی شده است.
از عمارت تا سنگ چالک، زباله های آمل سرگردان است و بگفته علیرضا شریعت، فرماندار آمل سایت جدید در راه جاده هراز واقع شده و امسال دو میلیارد تومان اعتبار برای آن درنظر گرفته شده و مجوزهای لازم از طرف محیط زیست و منابع طبیعی صادر گردیده است.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه اجرای کار ساماندهی زباله در سایت جدید به شهرداری سپرده شده است، ظرفیت این سایت زباله سوز را روزانه ۵۵۰ تن بیان کرد و اظهار داشت: با تکمیل آن زباله دیگر شهرها همچون محمودآباد و فریدونکنار به آن منتقل می شود.
در حال حاضر زباله شهرستان آمل به مدت ۳۰ سال در منطقه ای به نام عمارت در ۳۰ کیلومتری جنوب این شهرستان منتقل و دپو و هر روز ۴۰۰ تن زباله بر حجم آن افزوده می شود و نفوذ شیراب ها و پساب ها به رودخانه و سد هراز تا حالا گلایه ها و تنش های اجتماعی و مردمی را درپی داشته است.
در شرق مازندران با آنکه سایت پسماند و کارخانه کمپوست دربهشهر طراحی شده، طلای کثیف در این منطقه نیز دردآور شده است و همچنان ساماندهی آن به دوش زباله گردها و دوره گردها است.
هم حالا سطح وسیعی از دشت ها و جنگل های بکر خزری در ۲۷ نقطه از مازندران زیر بار دپوی سنگین زباله و ضایعات قامت خم کرده است و نفوذ شیرابه ها به منابع زیرزمینی، طبیعت بکر و منابع تجدیدناپذیر استان خسارت های هنگفتی زده است، این درحالی که چرخه مهار و ساماندهی طلای کثیف در مازندران معیوب و همچنان ناکارآمد است.


منبع:

1399/11/28
14:47:09
0.0 / 5
498
تگهای خبر: آب , افتتاح , برند , بهره برداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا