گزارش بیا شمال؛

مرغ پا روی مصوبات كاغذی بازار گذاشت

مرغ پا روی مصوبات كاغذی بازار گذاشت

بیا شمال: ارز نیمایی و توزیع دان و مصوبات تنظیم بازار هم نتوانست قیمت مرغ را بشکند و جوجه های چموش حاضر به سفره نشینی نیستند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: مرغ دار دان ونهاده ها و سامانه بازارگاه را دلیل پرنوسان بودن قیمت مرغ عنوان می کند و جوجه ها در آستانه سال جد در آستانه پرکشیدن و قرارگرفتن در کانال ۳۰ هزار تومانی هستند.
زمانی اضافه وزنی و لاغری مرغ دردسرساز شد و گاهی بی نظمی در سامانه توزیع دان ونهاده ها، اما حالا با آنکه روال توزیع دان و نهاده ها طبیعی و منطقی شده باز هم ذرت های با ارز نیمایی نتوانست، عطش گرانی مرغ را در آستانه شب عید فرونشاند.
در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازارهای مازندران در کانال ۲۵ تا ۲۷ هزار تومان است، این درحالی که مسئولان امر عنوان می کنند مرغ با قیمت نهایتاً ۲۱ هزار تومانی باید به فروش رسد.
عطاء الله حسن زاده رئیس اتحادیه مرغداران مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه مشکلی برای تولید گوشت مرغ در استان نداریم، میزان جوجه ریزی طی ماههای بهمن و دی ماه را در استان ۱۲ میلیون قطعه بیان کرد و اضافه کرد: ۶۰ درصد از تولیدات استان روانه بازارهای تهران می شود.
وی با اشاره به شرایط درنظرگرفته شده در سامانه بازارگاه برای تولید مرغ با وزن پنج کیلوگرم افزود: این کار سبب شد تا جوجه ها سر وزن از مرغداری ها تخلیه شوند.

وی با اعلان اینکه ۶۰ درصد از طیور استان روانه بازار تهران می شود، اشاره کرد: شرایط پرورش و افزایش وزن در افزایش برداشت گوشت تأثیر به سزایی خواهد داشت برای اینکه مرغداری می تواند در وزن دلخواه مرغ را برداشت کند.
شرایط پرورش و افزایش وزن در افزایش برداشت گوشت تأثیر به سزایی خواهد داشت برای اینکه مرغداری می تواند در وزن دلخواه مرغ را برداشت کند
حسن زاده تصریح کرد: ماهانه در کشور ۲۳۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می شود و تزریق نهاده ها در تولید وتامین گوشت کمک می نماید.
وی هزینه تمام شده را بیش از ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان بیان کرد و اظهار داشت: اگر می خواهیم تولید لطمه نبیند باید با این قیمت از مرغدار خریداری شود.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران ساری با عنوان اینکه برای تولید مرغ حدود چهار کیلوگرم دان تعریف شده بود، اضافه کرد: اگر بتوانیم به وزن مورد نیاز برسانیم نباید در عرضه مشکل داشته باشیم.
وی در پاسخ به اینکه آیا توزیع نهاده در کاهش هزینه ها تأثر نداشت، اظهار داشت: ارائه نهاده ها بوسیله بازارگاه سبب شده تا نرخ متعادل شود وگرنه قیمت ها افزایش چندبرابری خواهد داشت.
مرغداران هزینه های تولید را بیش از ۲۲ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم عنوان می کنند اما مسئولان ستاد تنظیم بازار، نرخ مصوب مرغ را به ازای هر کیلوگرم ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرده اند.
قیمت مصوب ۲۰ هزار و۴۰۰ تومانی مرغ
حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صمت مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه مرغداری ها همه نهاده ها را با قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند، اضافه کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قرار شد نظارت ویژه بر مرغداری ها صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه مرغ باید با قیمت تنظیم بازار به کشتارگاه ها داده شود و همه کشتارگاه ها هم موظف می باشند تولیدات را قیمت برچسب و تنظیم بازاری از کشتارگاه خارج کنند، قیمت مرغ را در کشتارگاه ۲۰ هزار و ۴۰۰ به ازای هر کیلوگرم بیان کرد و اظهار داشت: این قیمت در کل استان اعمال خواهد شد و تمام تولیدکنندگان موظف می باشند، مرغ را با این قیمت عرضه کنند و فروش بالاتر از آن تخلف است.
قوانلو از مردم خواست تا تخلفات را با سامانه ۱۲۴ اطلاع رسانی کنند.

سالانه ۲۵۰ هزار تن مرغ در مازندران تولید می شود و ۶۰ درصد تولیدات به بازارهای پایتخت روانه می شود و افزایش قیمت مرغ به دنبال نوسانات ارز وتامین نهاده با بازار گوشت قرمز هم سرایت کرد و قیمت گوشت در مازندران روند صعودی پیدا کرد.
افزایش قیمت گوشت قرمز
در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت گاوی از ۸۳ هزار تومان به ۹۵ هزار تومان وگوشت بره به ۱۳۵ هزار تومان رسیده است.
دامداران، کمبود نهاده های دامی را همچون مشکلات بیان وعنوان می کنند بخش ناچیزی از نهاده ها در قالب سامانه بازارگاه عرضه و بقیه بوسیله بازار آزاد تامین می شود. این درحالی که احمدی معاون امور دامی جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: در بخش تامین نهاده های طیور مشکلی نداریم ونهاده دام های سنگین باید بوسیله بازارگاه تامین شود.
وی با عنوان اینکه الان ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده ها را تامین می نماییم، اضافه کرد: نهاده دام های پرواری و گوشتی نیز باید بوسیله سامانه بازارگاه تامین شود.
بیش از سه میلیون واحد دامی سبک وسنگین در مازندران وجود دارد و تامین نهاده برای واحدهای دامی دغدغه هر روزه دامداران وتولیدکنندگان است.
افزایش قیمت گوشت ومرغ در آستانه سال نو در مازندران، سبب شده تا سفره مردم روز به روز کوچک تر شود و برنامه ریزی ها برای ثبات در بازار مرغ وگوشت در استان تا حالا موقتی و مقطعی بوده است.


منبع:

1399/12/13
14:09:44
0.0 / 5
511
تگهای خبر: تولید , خرید , دریا , ساری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا