رئیس قوه قضاییه مطرح كرد

ایجادمجتمع رسیدگی به تخلفات وتعرضات منابع طبیعی

ایجادمجتمع رسیدگی به تخلفات وتعرضات منابع طبیعی

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: برای رفع نیازهای ضروری استان در حوزه قضایی 150 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، حجت الاسلام ابراهیم رئیسی یکشنبه شب در آخر سفر یک روزه در نشست خبری با اشاره به دستاوردهای آن گفت: پیش از سفر استانی هیئت ۳۰ نفره جهت بررسی مسائل استان اعزام شد و گزارش هایی ارسال شده است.
وی با اشاره به دیدار با کارکنان و ارائه نظارت قضات، سازمان های وابسته به قوه قضائیه و بیان مشکلات اضافه کرد: حاصل این بررسی ها در نشست با شورای قضائی استان مطرح و راهکارهایی برای رفع مشکلات مطرح گردیده است.
وی تصریح کرد: درباره مسائل مختلف همچون ساختمان اداری و نیروی انسانی تصمیم گیری شد و ۱۵۰ میلیارد تومان برای رفع نیازهای ضروری استان مازندران تصویب شده است.
ایجاد مجتمع رسیدگی به تخلفات و تعرضات منابع طبیعی
رئیس قوه قضائیه با اشاره به نوع تغییر کاربری های استان مازندران اظهار داشت: مازندران به سبب جاذبه هایی که دارد با مشکل تغییر کاربری مواجه بوده و مواردی را دستگاهها مطرح نمودند و با بررسی های انجام شده قرار شد مجتمع رسیدگی به تخلفات و تعارضات جنگل، دریا، تغییر کاربری ها و منابع طبیعی ایجاد شود.
تردد در وقف جنگل های آق مشهد
حجت الاسلام رئیسی تصریح کرد: در این مجتمع پیگیری و رسیدگی متمرکزی انجام می شود و زمینه تشکیل مجتمع رسیدگی تخلفات ملکی و تعرض جنگل و منابع طبیعی فراهم گشته است.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اراضی وقفی در استان مازندران اظهار داشت: سطح این اراضی در استان کم نیست و مسائلی بین سازمان اوقاف و منابع طبیعی و یا بخش های دیگر وجود دارد و به صورت مصداقی پرونده ها در دادگستری رسیدگی می شود.
حجت الاسلام رئیسی به موضوع پرونده آق مشهد اشاره و افزود: این پرونده مراحل مختلفی را طی کرده و گروه های کارشناسی از جانب دادگستری از محل بازدید و اعلام نظر کردند و قضات نیز گزارش دادند و مجموع اینکه نشان میدهد که بحث وقفیت نبوده بلکه ملکیت مطرح است.
وی افزود: اینکه آیا کسی می تواند مالک بخش هایی از جنگل شود، قابل بحث بوده و مورد تردید قرار گرفته که در دیوان عالی کشور پرونده در حال بررسی و طرح است.
رئیس قوه قضائیه افزود: قرار شد کارگروهی با حضور اوقاف و منابع طبیعی و بخش های مربوط زیر نظر معاون اول قضائیه تشکیل گردد تا موضوع وقف املاک گوناگون بررسی کارشناسی دقیق شود تا بتوان سازوکاری اتخاذ تا هم رعایت مسائل شرعی مورد توجه باشد و هم مسئله مالکیت مورد توجه قرار گیرد.
وی با عنوان اینکه نمی توان رودخانه ای را وقف کرد برای اینکه جنگل، رودخانه و کوه ها متعلق به حکومت است و این مسائل باید در کارگروه وقف مورد توجه قرار گیرد.
تعیین تکلیف مالکیت کارخانه نساجی
حجت الاسلام رئیسی به موضوع کارخانجات قابل توجه همچون نساجی مازندران اشاره نمود و اظهار داشت: مسئله مالکیت این کارخانه مورد توجه بوده برای اینکه در سال ۸۸ به فردی واگذار شد و قرار بود ظرف دو سال کارخانه را فعال و دو هزار شغل بوجود آورد اما متأسفانه روزبه روز کارخانه وضعیت بدی پیدا کرد و تعطیل شد و با کمک شورای تامین، دادگستری و دیگر مسئولان اهتمام شد چراغ کارخانه روشن و خط تولیدی فعال شود.
رئیس قوه قضائیه با عنوان اینکه به سبب مشخص نبودن وضعیت کارخانه، کارگران و مدیران کارخانه دارای مشکلات جدی هستند، اضافه کرد: تعیین و تکلیف مسئله مالکیت کارخانه مهم بوده و ظرف مدت کوتاهی حداکثر دو ماه و نیم قرار شد وضعیت کارخانه و مالکیت آن در هیئت داوری بررسی شود و بخش های قضائی نیز درباره آن اعمال نظر کنند.
وی افزود: با راه اندازی خط تولید کارخانه می توان نسبت به رونق اشتغال اقدام نمود و باید ستاد اجرائی و مسئولان پیگیری کنند و قرار شد تا ۶ ماه آتی خط تولید فعال شود.
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در سال جهش تولید، تولید بعنوان ضرورت کشور باید مورد توجه قرار گیرد و ایران قوی نیازمند تولید است، بنا بر این از کارخانه چوب و کاغذ بازدید شد.
ظرفیت های چوب و کاغذ معطل مانده است
حجت الاسلام رئیسی با اشاره به وجود سرمایه عظیم در کارخانه چوب و کاغذ اظهار داشت: قسمتی از این سرمایه عظیم معطل مانده است در صورتیکه توانایی تولید ۹۰ هزار تن محصول را دارد و می تواند کاغذ مورد نیاز کشور را تامین کند.
وی با اظهار اینکه مواد اولیه چوب و کاغذ با هماهنگی چند سازمان همچون سازمان جنگل ها و سازمان صمت قابل تامین است، اصرار کرد باید این کارخانه از وضعیت فعلی بیرون رود و هماهنگی دستگاه های مختلف نیازمند تصمیم جمعی است تا تولید کارخانه تامین شود و از واردات بی رویه کاغذ جلوگیری می کند.
مبارزه همه جانبه با فساد
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید سمت و سوی مبارزه با فساد وجود داشته باشد، اظهار داشت: حساسیت مبارزه با فساد باید در دستگاه های مختلف وجود داشته باشد و در هر جا با آن مقابله شود.
حجت الاسلام رئیسی روحیه و انسجام را زمینه توسعه یافتگی در مازندران دانست و اظهار داشت: مازندران در زمینه های مختلف همچون صنعت، گردشگری، کشاورزی قابلیت کار دارد و نیروی انسانی جوان و کارآمد از ظرفیت های استان است.

1399/12/25
13:48:06
0.0 / 5
657
تگهای خبر: اراضی , تردد , تولید , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا