یادداشت؛

پشتیبانی از رونق تولید و راهبردهای لازم برای تحقق آن

پشتیبانی از رونق تولید و راهبردهای لازم برای تحقق آن

ایجاد جهش تولید در کشور بدون رفع چالش های محیط کسب وکار و کاهش انگیزه کارهای سودجویانه رقیب تولید بوسیله اتخاذ سیاست های مالیاتی و تعیین و معرفی اولویت های توسعه صنعتی ممکن نیست.خبرگزاری مهر، گروه استان ها-* علی دارا: مسئله توسعه و افزایش توان تولید داخلی با هدف رونق اقتصادی کشور، یکی از دغدغه هایی است که قریب به ۱۲ سال در نام گذاری سال ها توسط مقام معظم رهبری خودرا نمایان کرده است.
رونق تولید را می توان پیشران توسعه اقتصادی کشور دانست برای اینکه تحقق آن نه فقط می تواند سبب بهبود وضعیت کشور و مردم در زمینه اقتصاد و معیشت شود بلکه می تواند زمینه جهش صادراتی ایران را نیز به وجود آورده و با کاهش وابستگی به نفت، توسعه صادرات غیرنفتی را محقق کند.
امروز تقریباً این اجماع در کشور شکل گرفته است که با تقویت تولید رقابت پذیر و دانش بنیان، می توان فاکتورهای اقتصادی، خصوصاً اشتغال را بهبود بخشید و اقتصاد کشور را در مقابل شوک های داخلی و خارجی، مصون داشت.
اما همانطور که در نام گذاری سال ۱۴۰۰ توسط مقام معظم رهبری هم عنوان شد، موانع و مشکلات داخلی و خارجی گوناگونی در راه رونق تولید وجود دارد که نیازمند پشتیبانی و مانع زدایی است.
با وجود سال ها سیاست گذاری باهدف پشتیبانی از تولید، هم گزارش های بین المللی و هم ارزیابی های داخلی، نشانگر وضعیت نامناسب محیط کسب وکار و امنیت سرمایه گذاری در ایران است. انحصار و وجود موانع جدی در اعطای مجوز به کسب وکارها، تنگنای تامین مالی تولید، بی ثباتی مقررات و اتخاذ تصمیم های ناگهانی، عایدی بالای کارهای نامولد و رقیب تولید، مشکلات فراوان در استیفای حقوق مالکیت و اجرای قراردادها، در کنار برخی مسائل و مشکلات ناشی از تحریم های اقتصادی وضعیتی را در محیط کسب وکار و تولید کشور به وجود آورده که نرخ رشد اقتصادی ایران پایین است.
اگر نتیجه پشتیبانی از تولید را رشد اقتصادی بدانیم، آخرین آمار صندوق بین المللی پول از تولید ناخالص داخلی کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نشان دهنده آنست که هم اکنون تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران بعنوان سومین اقتصاد منطقه با کشور دوم یعنی عربستان سعودی بیش از ۱.۸ برابر و با کشور اول یعنی ترکیه، بیش از ۲.۴ برابر فاصله دارد.
بر اساس مطالعات انجام شده در مراکز پژوهشی، گزارشات سیاستی منتشرشده، لطمه شناسی حمایت های صورت گرفته از تولید در ایران، تجربیات سایر کشورها در پشتیبانی از تولید و نیازها و ضرورت های تسهیل تولید در ایران، راهبردهای پشتیبانی از تولید در کشور را می توان بعنوان چارچوبی برای ایجاد جهش تولید در کشور به هشت سرفصل اصلی تدوین راهبرد توسعه صنعتی و انتخاب پیشران ها، شفافیت، رقابت و تسهیل ورود به کسب وکارها و اداره بنگاه ها، کاهش هزینه فرصت تولید بوسیله هزینه دار کردن کارهای نامولد رقیب تولید، تامین امنیت سرمایه گذاری و کاهش هزینه های مبادله، توسعه و ارتقای تامین مالی تولید، ثبات و پیش بینی پذیری بازار ارز و حفظ رقابت پذیری تولید داخل، دستیابی به فناوری های برتر و تجاری سازی آنها، رسمی شدن کسب وکارها و کاهش بخش غیررسمی در اقتصاد تقسیم بندی کرد.
حمایت اثربخش از تولید و سرمایه گذاری و تحقق شعارهای رونق و جهش تولید، قابل تحقق است، ولی نیازمند تغییرات اساسی در محیط حاکم بر سرمایه گذاری و تولید، سیاستگذاری ها و رفتار مسئولان و تحول در کارکرد برخی دستگاه های اجرائی و نیز تصویب و اجرای برخی قوانین و مقررات لازم است.
بر اساس گزارشات سیاستی موجود، در وضعیت فعلی لازم است تا بعنوان گام اول راهبرد توسعه صنعتی با اجماع نسبی نخبگان کشور طراحی شود و برمبنای آن بخش های پیشران رشد اقتصادی تعیین شوند و در اولویت حمایت قرار گیرند.
همچنین نظام بانکی و بازار سرمایه، اصلاح شده و اعتبارات و منابع مالی کشور طی فرایندی شفاف و نظارت پذیر به سمت کسب وکارهای پیشران هدایت شوند.
از جمله راهبردهای مؤثر در رونق تولید کشور، تصویب قوانین جدید مالیاتی است؛ با تحقق این امر فرصت های کسب سود از مسیرهای نامولد و رقیب تولید، مسدود شده و سهم بخش غیررسمی در اقتصاد کاهش پیدا می کند.
با بهبود محیط کسب وکار، ارتقای امنیت سرمایه گذاری و نهادینه سازی شفافیت و رقابت زمینه برای تولد و رشد بنگاه ها در قالب راهبرد توسعه صنعتی، تسهیل می شود.
در اختتام باید این نکته را متذکر شد که ایجاد جهش تولید در کشور بدون رفع چالش های مربوط به محیط کسب وکار و همین طور کاهش انگیزه در کارهای سودجویانه رقیب تولید بوسیله اتخاذ سیاست های مالیاتی مناسب و تعیین و معرفی اولویت های توسعه صنعتی ممکن نیست. همین طور حمایت های تعرفه ای، بانکی، یارانه ای و مشابه آن از تولید، بدون تامین الزامات مطرح شده، اثری جز توزیع رانت های غیر مؤثر ندارد و اهداف جهش تولید را محقق نخواهد ساخت.
*پژوهشگر و فعال رسانه ای

1400/01/03
13:11:47
0.0 / 5
378
تگهای خبر: تور , تولید , حقوق , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا