در سال ۹۹ انجام شد؛

انتشار 20 عنوان كتاب به همت حوزه هنری استان گیلان

انتشار 20 عنوان كتاب به همت حوزه هنری استان گیلان

به گزارش بیا شمال معاون حوزه هنری گیلان با اشاره به انتشار 20 عنوان کتاب در سال گذشته، اظهار داشت: رونمایی در هفته هنر انقلاب صورت خواهد گرفت.محمد پرحلم در گفتگو با خبرنگار مهر تولید محوری را اصلی ترین برنامه های حوزه هنری گیلان در سالی که گذشت عنوان و اظهار نمود: باتوجه به این اولویت شیوع ویروس کرونا نتوانست برنامه های حوزه هنری را متوقف نماید.
وی با اشاره به اینکه وجود محدودیت های مالی سبب شد تا قسمتی از برنامه ها و کارهای حوزه هنری اجرائی نشود، اضافه کرد: در عرصه تولید خوشبختانه برنامه ها انجام شده و در سالی که گذشت شاهد انتشار ۲۰ عنوان کتاب بودیم.
پرحلم در ادامه با اعلان اینکه باتوجه به شیوع ویروس کرونا نشست های شعر و داستان حوزه هنری گیلان برگزار نشد، افزود: کتاب «جمعه سیاه لاهیجان» یکی از آثار خوبی است که بتازگی در عرصه تاریخ شفاهی انتشار یافته و «علی امیری» در این اثر به موضوع حمله هوایی شهریور سال ۱۳۲۰ به لاهیجان پرداخته است.
وی همین طور به معرفی آثاری دیگر انتشار یافته از طرف حوزه هنری همانند کتابی با مصاحبه و نوشتار «نادیا ره» در حیطه تاریخ شفاهی با محوریت خاطرات «حمید کامران زاده» که از فروردین سال ۵۸ به بعد به مدت ۲۸ سال مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) گیلان بود، اشاره نمود و اظهار داشت: دو مجموعه شعر کودک تالشی از طرف «محمد منفرد» نیز انتشار یافته است.
معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان با اشاره به تکمیل و انتشار چند عنوان کتاب که طی سالهای گذشته در زمینه آن کار شده بود، اشاره کرد: کتاب «گیلانِ عصر قاجار در تصاویر دیمیتری اِرماکوف» اثر «مهرداد اسکویی» و همین طور کتاب نفیس «گیلان شهرها» همچون این کتاب ها است که در آن تصاویر گرفته شده بیش از ۲۰ عکاسان برجسته گیلان از شهرهای این استان همراه با اطلاعات جامعی از این شهرها به سه زبان فارسی، انگلیسی و روسی ارائه شده است.
وی به انتشار کتاب «چای در ایران به روایت تصاویر تاریخی» اثر «محسن سنجری» و «ایمان درویش روحانی» نیز اشاره و بیان کرد: کتاب «پوسترهای سینمای ایران» کتاب دیگری است که حوزه هنری گیلان در سال قبل منتشر نموده است. این اثر جامع ترین کتاب از پوسترهای سینمای ایران بعد انقلاب است که توسط «بهنام بروجردی» به از گذشته های دور بصورت خانوادگی در عرصه سینماداری فعالیت نموده اند جمع آوری و با همت حوزه هنری انتشار یافته است.
پرحلم در ادامه با اشاره به اینکه قیمت کاغذ و هزینه بالای چاپ را یکی از مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم، اضافه کرد: این مساله خصوصاً بر قیمت کتاب های نفیس عکس دار تأثیر گذاشته و تهیه آنرا برای مخاطبان تا حدودی دشوار کرده است.
وی به کارهای حوزه هنری در زمینه موسیقی نیز اشاره و با اعلان اینکه این آثار در مرحله انتشار قرار دارند، اظهار داشت: حدود دو سال پیش مجموعه ای حاوی ۲۵ لوح فشرده از آواها و نواهای بومی گیلان توسط حوزه هنری انتشار یافته که اثری منحصر به فرد بوده به بخش های مختلف نظیر آواهای کار، شادمانی و آئینی تقسیم می شود.
معاون حوزه هنری گیلان با اشاره به جمع آوری مجموعه ای از ۶۰ لوح فشرده از نوازندگی و خوانندگی هنرمندان مناطق مختلف استان، اظهار نمود: این کار طی ۹ سال قبل در حال انجام و در مراحل پایانی انتشار قرار دارد که مجموعه ای منحصر به فرد از هنرمندان موسیقی گیلان است.
وی همین طور به در پیش بودن هفته هنر انقلاب نیز اشاره نمود و افزود: رونمایی از ۲۰ عنوان کتاب انتشار یافته توسط حوزه هنری یکی از شاخص ترین برنامه های پیش بینی شده برای این هفته است.
پرحلم گردآوردن خوشنویسان تراز اول گیلان برای نگارش اشعاری از شاعران گیلان را یکی دیگر از برنامه ها برشمرد و اظهار داشت: بازدید از مزار شهدا توسط فعالان عرصه تاریخ شفاهی با محوریت پژوهش از دیگر برنامه ها است.


منبع:

1400/01/14
23:41:04
0.0 / 5
371
تگهای خبر: تولید , زمین , فعالیت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا