مدیرعامل آب منطقه ای مازندران:

ساخت سد هراز با فاینانس داخلی شتاب می گیرد

ساخت سد هراز با فاینانس داخلی شتاب می گیرد

بیا شمال: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران، ازانتخاب فاینانس داخلی برای تسریع در روند ساخت سد وشبکه های پایین دست هراز شهرستان آمل با مجوز سازمان مدیریت وبرنامه بودجه کشور آگاهی داد.محمد ابراهیم یخکشی در حاشیه بازدید معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از سد هراز شهرستان آمل به خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه در سالهای گذشته به دلیل تحریم های ظالمانه ای که مقابل جمهوری اسلامی بوده، طرح فاینانس خارجی عملیاتی نشد و از همین رو با درخواستی که برای فاینانس داخلی شده، شرایط برای پیشرفت سد مخزنی هراز آمل فراهم تر خواهد شد.
وی به اختصاص حدود ۴۰ میلیارد تومانی امسال در پیوست قانون بودجه کشور برای سد هراز آمل بعنوان یکی از طرح های ملی در مازندران اشاره نمود و گفت، سال قبل نیز حدود ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای سد هزار جذب شد که قسمتی از دیواره سد و تزریقات آب بندی و خاک انجام شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران، پیشرفت اجرای سد مخزنی هراز را تا حالا حدود ۴۰ درصد اعلام نمود وبا بیان اینکه کمبود منابع اعتباری اصلی ترین دلیل تأخیر در ساخت آن بوده است، اضافه کرد: با عنایت به این که سد مخزنی هراز بعنوان یکی از بزرگترین سدهای مخزنی مازندران به حساب می آید برای تکمیل سد و ساخت جاده جایگزین سد در طول مسیر جاده هراز به طول ۱۰ کیلومتر حدود ۸۰۰ تا هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.
یخکشی اضافه کرد، متأسفانه اختصاص کم منابع مالی با عنایت به شرایط قیمت ها درکشور، هزینه های تمام شده زیاد هست و هرچه منابع مالی مورد نیاز بموقع اختصاص داده شود، موجب بهره برداری زودتر خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد، با تخصیص اعتبارهای مورد نیاز و پیش بینی شده فاینانس داخلی حداقل تا سه سال آینده سد وشبکه های جانبی آن تکمیل و بهره برداری شود.
سد مخزنی هراز در کیلومتر ۲۲ جنوب شهر آمل بر روی رودخانه ای با همین نام از سال ۱۳۸۹ در حال ساخت است. این سد بعنوان چهارمین سد از نوع خاکی با هسته رسی در کشور است که طول تاج آن ۱۵۰ متر ارتفاع به عرض ۳۷۳ متر است وهم حالا بیش از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
با افتتاح این سدمخزنی ظرفیت نهایی وتکمیل حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب در سال را دارد، به تنهایی ۱۴ درصد مهار آب های سطحی مازندران را ارتقا خواهد داد، آب آشامیدنی مورد نیاز حدود یک میلیون مشترک ۵ شهرستان مرکزی مازندران تامین وکم آبی حدود ۱۰۰ هزار هکتار شالیزار این مناطق را آبیاری برطرف خواهدنمود.


منبع:

1400/02/01
22:54:14
0.0 / 5
901
تگهای خبر: آب , افتتاح , بهره برداری , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا