گزارش بیا شمال،

رقابت برقی ها با گرمای پیش رس

رقابت برقی ها با گرمای پیش رس

حال و روز کارکنان اتاق دیسپاچینگ برق در مازندران همانند هوای این روزهای مازندران، گرم و داغ است و چراغ شهر با فرمان آنها روشن و خاموش می شود.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها- حسن قمی: اتاق دیسپاچینگ برق شب و روز نمی شناسد و سرشان در شب ها و روزهایی که دمای هوای مازندران روبه بالا است، شلوغ و گرم است، دلشان نمی خواهد، چراغ خانه یا کارخانه ای را خاموش کنند اما کمبود تولید برق، چاره ای جز این برایشان باقی نمی گذارد. در اتاق دیسپاچینگ برق، جدال با فیدها است و دیسپاچینگ چی ها زیر فشار انتقادها روزگار می گذارنند تا بار شبکه برق از نفس نیفتد، اتاقی که شب و روز نمی شناسد و از مردم می خواهند تا کمی حال این روزهایشان را درک نماییم. گذر از روزگار سختی مدیریت در توزیع برق تنها با همراهی مردم مسیر است و شاید در این روزهای داغ دلتان بخواهد باد سر کولر و اسپیلت، گرما را از تنتان بزداید و تحمل این روزهای سریع داغی تابستان برایتان آسان تر شود اما یک دفعه قطع برق و خاموشی آن تمام رویاهایتان را نقش بر گرمای طاقت فرسای محیط بیرون می کند. بااینکه با ادامه قطعی برق مکرر و انتقادها از مشکلات پیش آمده برای مردم، شرکت های توزیع نیروی برق جدول های خاموشی برای برخی مناطق کشور به ویژه غرب مازندران را منتشر نمودند اما همه اینها دلیل آن نمی گردد تلاش پرسنلی که شب و روز نمی شناسند تا بار قطع برق را کم کنند نادیده گرفته شود.
اتاقی در طبقه آخر ساختمان توزیع برق غرب مازندران که این روزها به اتاق استراتژیکی این ساختمان تبدیل گشته است. به اتفاق قلی نژاد معاون بهره برداری و نیکزاد خواجوند معاون مشترکین شرکت توزیع برق غرب مازندران به اتاق فرمان این روزهای قطع و وصل برق در مناطق غرب مازندران می رویم. اتاقی بزرگ با مانیتورهای بزرگ که بصورت زنده و آنلاین پیک مصرف همه نقطه توزیع برق و مشترکین از نور تا رامسر تا مناطق کوهستانی و ساحلی و جلگه ای را رصد می کند اتاقی بزرگ با مانیتورهای بزرگ که بصورت زنده و آنلاین پیک مصرف همه نقطه توزیع برق و مشترکین از نور تا رامسر تا مناطق کوهستانی و ساحلی و جلگه ای را رصد می کند. بعضی شهرهای غرب مازندران به پیک مصرف و خط قرمز نزدیک تر می شوند و بعضی شهرها هم چندان به منحنی مصرف فاصله ای ندارند. هر چه هست این اتاق فرمان دستور قطع و وصل برق را صادر می کند. قلی نژاد معاون بهره برداری توزیع برق غرب مازندران می گوید که پیش از اعمال خاموشی ها طی روزهای اخیر که بر خلاف سالهای قبل به دلیلهای مختلف از ماه های زودتر شروع شده بازدید بازرسان توزیع برق از ۵۰۰ مرکز مهم صنعتی و استراتژیکی در غرب مازندران آنلاین انجام می شود تا سوخت جایگزین و استفاده از دیزل ژنراتورها در وضعیت قطع برق در این اماکن مهم مشکلی نداشته باشد. وی می افزاید که اماکن درمانی و بیمارستانی و شهرک های صنعتی و دیگر اماکن مهم همچون این بازدیدها بوده و هیچ نگرانی درباب قطع برق در این مکان وجود ندارد چونکه بلافاصله در صورت قطع برق این مراکز با بهره گیری از سوخت جایگزین می توانند برق مصرفی را تامین کنند.
کیوان فرح زاد مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تاکید بر هماهنگی بیش از پیش ادارات صنعت آب و برق در انجام فعالیت ها گفت: برای برون رفت با سربلندی ایام مهم پیش رو و همین طور پیک ۱۴۰۰ برنامه ریزی های گسترده ای صورت گرفته که از اهم موارد می توان به مشارکت همه جانبه در انتخابات، برگزاری مانورهای گوناگون و فراگیر در جهت پایدارسازی شبکه، سنجش آماده به کاری مولدهای اضطراری و تعدیل روشنایی معابر اشاره نمود.

وی اضافه کرد: شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران بعنوان یک شرکت پیشرو در امتداد دستورالعمل ابلاغی معاونت برق و انرژی وزارت نیرو، استفاده از کولر گازی در ستاد و امورهای شرکت را ممنوع اعلام نموده است.
فرح زاد افزود: در پیک تابستان سال جاری اطلاع رسانی درباب جلب همراهی و همکاری مردم باید به درستی انجام گرفته و برنامه های خاموشی احتمالی به دقت اطلاع رسانی شود و همکاران پاسخگو در سامانه های پاسخ گویی برق (۱۲۱) و (۱۲۲) با آرامش و دقت به مشکلات مردم پاسخ دهند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران وجود رمز ارزها در کشور را یکی از معضلات صنعت برق برشمرد و خواهان معرفی مراکز رمز غیر ارزهای بدون مجوز توسط مردم شد. بااینکه اتاق دیسپاچینگ روزهای پرفشاری را تحمل می کند اما نمی توان از همت پرسنل این اتاق خونسرد عبور کرد. چند پرسنل که چشمانشان به مانیتور دیسپاچینگ دوختند و هر لحظه و شاید هم ثانیه وار تمام این محور انتقال و توزیع شبکه برق در گستره بیش از ۲۰۰ کیلومتری غرب مازندران را پایش می کنند و مدیریت بار مصرف را کنترل می کنند. کار در این اتاق کمی سخت و شاید هم دقیق و دقیقه ای است؛ تا نیمه های شب بیدار می مانند تا جدول خاموشی روز بعد را استخراج کنند.

1400/03/06
11:55:35
0.0 / 5
182
تگهای خبر: آب , بهره برداری , تور , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا