معاون استاندار مازندران عنوان كرد

كاهش بارندگی و آوردهای رودخانه ای در مازندران

كاهش بارندگی و آوردهای رودخانه ای در مازندران

به گزارش بیا شمال معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران از کاهش ۳۵ درصدی بارش ها نسبت به مدت مشابه سال زراعی قبل در استان اطلاع داد و اظهار داشت: آوردهای رودخانه ای هم ۶۷ درصد کاهش یافته است.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، مهدی رازجویان بعدازظهر سه شنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب مازندران ضمن اشاره به مشکلات احتمالی کم آبی در استان، عنوان کرد: با عنایت به شرایط موجود تنها راه برون رفت از وضعیت بحرانی کم آبی، مدیریت مصرف است.
رازجویان با تکیه بر این که خیلی از نقاط روستایی و شهری مازندران با مشکل جدی کم آبی در فصل گرما رو به رو می شوند، اضافه کرد: افزایش دما در ماه های اخیر باعث ذوب شدن ذخایر برفی گردیده است.
وی با اخطار احتمال وقوع بحران خشک سالی در استانهای شمالی، عنوان کرد: میزان آورد رودخانه های استان مازندران حدود ۶۷ درصد نسبت به مشابه فصل زراعی قبل کاهش داشته است.
رازجویان با اشاره به اینکه در فصل کشت برنج باید شاهد مدیریت خروج آب از سدهای استان باشیم، خاطرنشان کرد: با همکاری کشاورزان و پیشگیری از کشت دوم در برخی از اراضی استان به مدیریت بحران کم آبی کمک خواهد شد.
وی افزود: با عنایت به هشدارهای انجام داده شده، کشاورزان مازندران از کشت دوم در حدود هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان صرف نظر کردند که این اقدام جای تقدیر دارد.
معاون استاندار مازندران اضافه کرد: برای تغییر کشت باید به کشاورزان اطلاع رسانی درستی صورت گیرد بنابراین ضمن پشتیبانی از کشاورزان با خرید تضمینی محصولات کشاورزان باید شاهد تغییر کشت در خیلی از اراضی استان باشیم.
رازجویان به تمام دستگاههای اجرایی تصریح کرد با مدیریت مصرف آب به خروج استان از بحران کم آبی کمک کنند. معاون استاندار مازندران، مردم استان را به صرفه جویی در مصرف آب دعوت کرد و اضافه کرد: با اجتماعی کردن بحث صرفه جویی آب و فرهنگ سازی در جامعه میتوان خیلی از مشکلات کم آبی را کم کرد.
وی ضمن اشاره به اهمیت جمع آوری چاه های آب غیرمجاز، عنوان کرد: در بحث کنترل مصرف آب، هوشمندسازی چاه ها و قطع برق چاه های غیر مجاز در دستور کار قرار بگیرد.
رازجویان افزود: خیلی از مردم تصور می کنند که استان مازندران به علت سرسبزی، هیچ گونه مشکل کم آبی نداشته باشد در صورتی که مازندران با این بحران روبرو شده بنابراین تمام مدیران دستگاههای اجرایی جهت سازگاری با کم آبی اقدامات اساسی را انجام دهند.


منبع:

1400/03/11
21:11:18
0.0 / 5
306
تگهای خبر: آب , اراضی , استانداری , برف
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا