رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی:

600 مركز علمی كاربردی در كشور تعطیل شد

600 مركز علمی كاربردی در كشور تعطیل شد

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از تعطیلی حدود ۶۰۰ مرکز علمی و کابردی درکشور به دلیل افزایش نامتوازن وقارچ گونه این مراکز ومرقون به صرفه نبودن درچند سال گذشته اطلاع داد.محمدحسین امید در حاشیه جلسه شورای تعامل وهم اندیشی رؤسای مراکز علمی و کاربردی مازندران که در مرکز علمی و کابردی فذا شهرستان آمل برگزار شد، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: تعداد دانشگاه جامع ومراکز علمی کاربردی در سال ۸۴ که حدود ۳۰۰ مرکز در کشور بوده در مدت حدود ۶ سال در سال ۹۰ به حدود هزار و ۸۰ مرکز علمی کاربردی افزایش پیدا کرده بود که حالا پس از گذشته حدود یک دهه به کمتر از ۶۰۰ مرکز کاهش یافته است.
وی علل اصلی افزایش این مراکز در حجم بالای دانش آموزان پشت کنکوری و اشتیاق به تحصیل درسطح آموزش عالی بیان کرد و گفت، متأسفانه به علت مشکلات اشتغال و اصلاح مدرک گرایی در کشور به اصطلاح رشد جمعیت این اقدام متأسفانه کاهش پیدا کرد و رفته رفته مجموعه های آموزش عالی با مشکل صندلی خالی مواجه وبه تدریج تعطیل شدند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، شمار دانشجویان درحال تحصیل در این دانشگاه را هم اکنون حدود ۲۵۰ هزار دانشجو اعلام نمود وگفت، با وجود سیر نزولی کاهش جمعیت دانشجویی کشور، گرایش خانواده ها برای یادگیری و آموزش مهارت های شغلی فرزندان، در دو سال قبل به صورت متوسط سالی ۱۵ درصد افزایش ورودی دانشجو دراین دانشگاه داشتیم.
امید، ادامه داد، البته افزایش مراکز جدید در سیاست دانشگاه جامع علمی وکاربردی جایی ندارد، اما برپایه طرح آمایش سرزمینی اگر در نقاطی از کشور همچون مازندران که استان پهناور که فاصله غرب و شرق آن زیاد است، در زمینه های تخصصی مرکزی و رشته خاصی نیاز باشد، احتمال ایجاد مرکز وجود دارد ولی بسیار محدود است.
هیچ دستگاه دولتی نمی تواند مرکز علمی کاربردی داشته باشد
وی دربخش دیگری با اشاره به اینکه دانشگاه جامع علمی وکابردی هیچوقت به اندازه امروز وضعیت با ثباتی نداشته است، گفت، مراکز علمی کاربردی هر یک اساسنامه مصوب دارند و تکلیف شأن مشخص است و باثبات به انجام کار می پردازند. رئیس دانشگاه جامع علمی وکابردی ادامه داد، برپایه مصوبه شورای اداری مراکز دولتی منحل شدند و همه کارشان مشخص شد و تا آخر شهریور ۹۸ این مراکز خاتمه کار داده شد و دانشجویان آنها به دانشگاه معین منتقل شدند.
امید تاکید کرد، هیچ دستگاه دولتی نمی تواند مرکز علمی کاربردی داشته باشد یا ایجاد نماید البته دستگاههای عمومی غیر دولتی مثل هلال احمر یا نیروهای مسلح مثل انتظامی مستثنا شدند و در قانون هم دیده شده، اما دستگاههای دولتی دیگر مجاز نیستند زیرمجموعه مراکز آموزش عالی داشته باشند.
وی یادآورشد، مراکز علمی کاربردی که تا پیش ازاین زیرمجموعه وزارت علوم بودند و به شکلی بستگی به دستگاه دولتی خودشان ازجمله وزارت صمت، جهاد کشاورزی، ورزش وجوانان وغیره داشتند، هم اکنون از این مجموعه هم خارج وبه زیرمجموعه وزارت علوم الحاق شدند.


منبع:

1400/03/20
13:02:26
0.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا