گزارش بیا شمال؛

مافیای جنگل و دریا در تالاب های مازندران

مافیای جنگل و دریا در تالاب های مازندران

به گزارش بیا شمال دست بسازوبفروش ها از دریا و جنگل کوتاه نشد و به تالاب های استان رسید و بعضی از این ذخیره گاه های زیست محیطی آماج تیغ ساخت وساز قرار گرفتند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: تالاب نیلوفر بابل، کیسی نوشهر و نفتی ساری، سه گانه ای که زیر تیغ بولدوزرها و ساخت و ساز رفت و آرام آرام رگه های حیات در این تالاب ها پژمرد و خشک شد.
تالاب لپو هم که روزگاری زیستگاه پرندگان نادر و مهاجر بود، در تقابل بلوک ها و آجرها روز به روز از سطحش کاسته شد و بخش قابل توجهی از تالاب میانکاله هم خشک شد و سودجویان در کمین اراضی بکر آن هستند.
پدیده تالاب خواری در مازندران جدید نیست بلکه در سایه توجه به جنگلها و عرصه های ساحلی، سودجویان بی صدا به جان تالاب ها افتادند و بکرترین اراضی آنرا به یغما بردند. تالاب نفتی رنج رفته بر این عرصه ها است که زخم کهنه آن سرباز زده است.
این تالاب ۴۰ هکتاری همچون تالاب هایی است که نقش مهمی در احیا و تکثیر طبیعی آبزیان دارد و به بهانه ایجاد منطقه گردشگری تخریب شده است. همینطور افرادی خاص و ذی نفوذ با بهانه های واهی مبادرت به تغییر کاربری، جاده کشی غیراصولی و خشکاندن بخشی از اراضی تالاب و قطع دو هزار اصله درخت کردند.
اسماعیل برزگر فرح آبادی یکی از ۵ هزار صیاد مازندرانی است که روزی خویش را از دریا طلب می کند. این صیاد خلاق با ایجاد استخری به مساحت تقریباً ۲ هزار متر در کنار دریا در زمان صید، با انتقال تعداد مشخصی ماهی صید شده به این استخر برای تخم ریزی امسال حدود ۲ میلیون بچه ماهی به صورت مجانی تکثیر و رها سازی می کند. اغلب بچه ماهی هایی که توسط برزگر تکثیر و رها سازی شدند، ماهی سفید دریایی، کپور دریایی و ماهی درحال انقراض آزاد دریایی هستند.
تخریب و تغییر کاربری تالاب نفتی
تالاب نفتی با مساحت بیشتر از ۴۰ هکتار یکی از تالاب های مهم و حیاتی برای تولید و تکثیر طبیعی در مجاورت دریای خزر بوده که چند سال گذشته توسط افرادی خاص با بهانه ای همچون ایجاد منطقه گردشگری و… با تغییر کاربری و جاده کشی غیر اصولی، خشکانده شده و با قطع بیشتر از ۲ هزار اصله درخت چندین ساله، درحال نابودی است.

حال و روز تالاب های مازندران خوش نیست، یک فعال زیست محیطی با اظهار این که تالاب خواری پدیده ای همپای دریا و جنگل خواری شده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: بعضی از تالاب های استان همچون تالاب بابل، نوشهر، ساری و غیره خشک شدند و اراضی آن با قیمت های گزاف و میلیاردی به فروش می رسد.
محمد حسینی با اعلان اینکه تالاب های استان همچون نفتی در معرض تخریب و ساخت و ساز است، اوضاع این زیستگاه ها را نگران کننده دانست و اظهار داشت: باید جلوی دست اندازی و تخریب تالاب ها را گرفت.
وی تصریح کرد اگر بساط ساخت و سازها و تصرف تالاب ها گرفته نشود این عرصه ها که نقش به سزایی در حفظ اکوسیستم دارند به مرور خشک و نابود می شوند و متأسفانه اراده قوی برای حفظ این میراث ها وجود ندارد.
اگر بساط ساخت وسازها و تصرف تالاب ها گرفته نشود این عرصه ها که نقش به سزایی در حفظ اکوسیستم دارند به مرور خشک و نابود می شوند
علاوه بر تالاب ها، حال و روز عرصه های جنگلی و ساحلی هم خوب نیست و آمارهای هفته قوه قضائیه در مناطق مختلف مازندران نشان داده است که دستگاههای قضائی و انتظامی طی یکسال گذشته با بخش قابل توجهی از تصرفات به این عرصه ها مقابله کرده است.
محمد کریمی دادستان مرکز مازندران با اشاره به ۴۷۳ کیلومتر نوار ساحلی در استان گفت: از این تعداد ۱۵۵ کیلومتر توسط سازمان های دولتی و خصوصی در چارچوب مجتمع های ساحلی و تفریحی تصرف شده است.
از تالاب تا دریا، تصرف ۶۵ کیلومتر نوار ساحلی
وی با اشاره به آزادسازی ۹۰ کیلومتر از عرصه های تصرف شده طی سالهای اخیر اظهار داشت: هم اکنون ۶۵ کیلومتر از نوار ساحلی تصرف شده هستند که ۲۴ کیلومتر آن باید در اختیار دستگاههای حاکمیتی باشد.
کریمی با اظهار این که ۱۶ کیلومتر از نوار ساحلی تصرف شده در اختیار سازمان های دولتی است که باید رفع تصرف شود، اضافه کرد: ۲۴ کیلومتر از نوار ساحلی هم در اختیار بخش خصوصی است که باید آزاد شود.

آمار و ارقام رفع تصرف عرصه های جنگلی و ساحلی در مناطق مختلف مازندران چشم گیر و قابل توجه است و حمزه علیپور دادستان نوشهر درباره آزادسازی منابع ملی و حریم و ۶۰ متری ساحل اظهار داشت: ۲۵ فقره پرونده دراین زمینه تشکیل شد و بیشتر از ۱۹ هزار مترمربع نوار ساحلی در حریم ۶۰ متری به ارزش ۳۸۴ میلیارد تومان آزادسازی شده است.
دادستان نوشهر درباره رفع تصرف از عرصه های جنگلی اظهار داشت: ۳۷ فقره آزادسازی عرصه های جنگلی به مساحت ۵۰ هزار مترمربع به ارزش ۳۵۰ میلیارد تومان انجام شده است.
علیپور با اعلان اینکه ۱۵ فقره اجرای حکم در حوزه منابع طبیعی به ارزش دو تریلیارد تومان در شهرستان اجرا شد، اضافه کرد: ۲۸۰ هزار مترمربع از عرصه های طبیعی به بیت المال بازگشت.
وی به افرادی که قصد دست درازی به عرصه های طبیعی و ملی دارند اخطار داد و اظهار داشت: دست افراد سودجو را از اراضی ملی قطع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد سر سوزنی از این اراضی به دست آنان بیفتد.
دادستان نوشهر با اشاره به گردشگری بودن شهرستان نوشهر اظهار داشت: در سال قبل بیشتر از ۷۶ هزار مترمربع از تغییر کاربری اراضی با ارزش ریالی ۴۰۰ میلیارد تومان جلوگیری شده است و در مجموع ۸۶ فقره حکم اجرا شده است.
وی ساخت و ساز در اراضی خارج از بافت را هدر رفت سرمایه ها دانست و از مردم خواست تا از هرگونه سرمایه گذاری در این اراضی اقدام نمایند و اظهار داشت: کسی که بدون مجوز مبادرت به ساخت کند، با اقدامات قانونی روبرو خواهد شد.
پدیده ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی بکر، تالاب ها، دریا و جنگل های استان کلاف پیچیده ای است که در بروز آن عوامل مختلفی همچون ضعف نظارت دستگاههای ناظر و اجرایی پررنگ دیده می شود.


منبع:

1400/04/08
12:40:25
0.0 / 5
307
تگهای خبر: آب , اراضی , بابل , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا