مدیر زراعت جهاد كشاورزی گیلان:

۹۰ درصد شالیزارهای استان گیلان به مرحله خوشه دهی رسیده اند

۹۰ درصد شالیزارهای استان گیلان به مرحله خوشه دهی رسیده اند

به گزارش بیا شمال مدیر زراعت جهاد کشاورزی گیلان ضمن اشاره به خوشه دهی ۹۰ درصد شالیزارهای استان و رسیدگی دو درصد مزارع، اظهار داشت: ۷۵ درصد شالیزارهای گیلان با کمباین مخصوص برنج برداشت می شود.ابراهیم اکبرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان گیلان تابحال ۹۰ مزارع در مرحله خوشه دهی قرار دارند، اظهار داشت: از این مزارع حدود دو درصد در مرحله رسیدگی قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه برداشت برنج به صورت موردی در همه شهرستان های استان گیلان شروع شده است، اضافه کرد: پس از گذراندن موج بارشی که هواشناسی استان گیلان برای روزهای ابتدای هفته جاری پیشبینی کرده است برداشت ها به گسترده و مستمر در استان صورت خواهد گرفت.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی گیلان ضمن اشاره به این که بر مبنای پیشبینی ها تا آخر مرداد ماه اغلب مزارع برنج استان برداشت می شود، اظهار داشت: سال جاری با عنایت به شرایط و اقدامات صورت گرفته یک میلیون و۱۵۰ هزار تن شلتوک برداشت می شود.
وی با اشاره به اینکه از این میزان بیشتر از ۷۵۰ هزار تن برنج سفید استحصال خواهد شد، افزود: همینطور سال جاری ۷۵ درصد مزارع برنج استان گیلان با کمباین های مخصوص برنج برداشت می شود.
اکبرزاده با تاکید بر این که افرادی که این دستگاه را دارند باید پیش از آغاز برداشت های برنج نسبت به تعمیر و بررسی و تنظیمات کمباین اقدام نمایند، اضافه کرد: این کار به کاهش ضایعات و تلفات در محصول برنج کمک می نماید.
وی ضمن اشاره به این که با عنایت به این در برداشت برنج با کمباین شاهد وجود رطوبت بیشتری نسبت به برداشت های دو مرحله در زمینه شلتوک هستیم، تاکید کرد: بر همین مبنا همه کشاورزان باید با هماهنگی کارخانه شالیکوبی پس از برداشت محصول با کمباین مخصوص برنج نسبت انتقال به کارخانه ها اقدام نموده و در مرحله خشک کردن هم صاحبان شالیکوبی ها همکاری لازم را با کشاورزان انجام دهند تا در کوتاه ترین زمان شلتوک وارد خشک کن و کار کاهش رطوبت صورت گیرد.


منبع:

1400/05/02
12:10:25
0.0 / 5
195
تگهای خبر: اراضی , دستگاه , زمین , شالیزار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا