گزارش بیا شمال؛

كمیاب شدن مرغ در قطب تولید

كمیاب شدن مرغ در قطب تولید

به گزارش بیا شمال گیلان با تولید روزانه ۶۰۰ تن مرغ به شکلی قطب تولید آن در کشور به حساب می آید اما این روزها با کمبود و یا نایاب شدن و حتی افزایش قیمت این کالای اساسی روبه رو است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: این روزها اگر سری به بازار بزنیم باز هم صحبت از کمیاب و یا حتی نایاب شدن مرغ و افزایش چند هزار تومانی قیمت آن است. مرغی که به قول مسؤلان و متولیان آن در نه در تولید مشکلی وجود دارد و نه توزیع و نظارت آن و مصرف کننده مانده که اگر این صحبت مسؤلان و متولیان درست است پس چرا هر از چندگاهی بازار مرغ گرفتار التهاب شده و تاوان آنرا باید مصرف کننده بدهد.
استان گیلان که همیشه بعنوان قطب تولید مرغ در کشور مطرح بوده در ایام اخیر شاهد کمبودها و یا به قول متولیان آن شاهد برخی نابسامانی ها در توزیع و نظارت بر عرضه مرغ در بازار است. شهروندان گیلانی که در ایام گذشته خسته از حضور مسافران و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی و همینطور اوج گیری باردیگر کرونا هستند باید همانند ماه های پایانی سال قبل و یا ماه های ابتدایی سال جاری برای تهیه چند عدد مرغ یا ساعت ها در صف بایستند و یا اگر هم نوبتشان شود با این جمله های تکرار که «به تعداد محدود می توانید مرغ بخرید» و یا «سهمیه کم بود مرغ تمام شد» مواجه شوند.

نظارتی که وجود ندارد
نعیم نزهتی، شهروند رشتی ضمن اشاره به این که در دو روز گذشته مرغ در بازار کمیاب شده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: دو روز است که برای تهیه مرغ به بازار سر می زنم و با این جمله که مرغ نداریم مواجه می شوم.
وی اضافه کرد: اگر به قول مسؤلان ما قطب تولید مرغ هستیم پس چرا باید هر از چندگاهی یا در صف های طویل برای تهیه چند عدد مرغ باشیم یا همانند این روزها با کمبود مرغ مواجه شویم.
این شهروند رشتی با گلایه از نبود نظارت از جانب هیچ دستگاهی بر بازار مرغ، افزود: این روزهای مردم به اندازه کافی با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می کنند حداقل مسؤلان در زمینه تأمین کالاهای اساسی اقدامات لازم را انجام دهند که مردم با کمبود و یا دغدغه ای برای تهیه آنها مواجه نشوند.
قاسم احمدی دیگر شهروند رشتی که موفق به تهیه چند عدد مرغ شده بود هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که از بامداد به چند مرکز فروش برای تهیه مرغ سر زده است، اظهار نمود: دیگر از خرید مرغ ناامید شده بودم که اتفاقی در راه مغازه ای را دیدم که چند نفر برای تهیه مرغ جلوی آن صف کشیده بودند.
وی با اشاره به اینکه در صف ایستادم که اگر نوبتم شد و مرغی وجود داشت حداقل دست خالی به منزل نروم، اضافه کرد: خوشبختانه در این مغازه موفق به خرید مرغ شدم اما به قیمت بیشتر از ۳۱ هزار تومان.
این شهروند رشتی افزود: زمانی که دلیل کمبود مرغ را از فروشنده سوال کردم گفت عدم توزیع و نظارت مناسب یکی از علل است و دلیل دیگر هم می تواند این باشد که برخی به دنبال افزایش قیمت هستند و می خواهند با کمیاب کردن مرغ در سطح بازار به خواسته خود برسند.
قصور کمبود مرغ متوجه تولید کننده نیست
این در حالی است که رئیس اتحادیه مرغداران گیلان در گفتگویی اعلام نموده که قصور کمبود مرغ متوجه تولیدکنندگان نیست و باید نظارت قوی تری بر توزیع مرغ صورت بگیرد قصور کمبود مرغ متوجه تولیدکنندگان نیست و باید نظارت قوی تری بر توزیع مرغ صورت بگیرد.
مسعود گیاهی در این گفتگو ضمن اشاره به تولید روزانه ۶۰۰ تن مرغ در استان گیلان، اضافه کرد: مصرف روزانه استان گیلان حدود ۳۰۰ تن است که ما مازاد تولید در استان داریم.
وی افزود: مسؤلان باید نظارت ها را قوی تر کنند تا کمبود مرغ بهانه ای برای افزایش قیمت ایجاد نکند.
برخورد با متولیان مسامحه کننده نظارت بر توزیع و افزایش قیمت مرغ
سید مهدی فلاح میری، دادستان مرکز گیلان هم با اشاره به اینکه مدیریت در توزیع مرغ در چند روز اخیر به نحوه صحیح صورت نمی گیرد و بهانه ای برای سودجویان شده است، اظهار نمود: باید فرایند توزیع مرغ از مبدا تا مصرف کننده با هماهنگی و نظارت تمامی دستگاههای متولی ساماندهی گردد.
وی با ابراز نگرانی در مورد کمبود و افزایش قیمت مرغ و چالش های پیرامون آن، خاطرنشان کرد: استان گیلان یکی از قطب های تولید کننده مرغ در کشور بوده بنابراین بی تدبیری و عدم اقدام مؤثر و میدانی برخی مسئولین مربوطه سبب بی نظمی در توزیع و افزایش قیمت مرغ و نارضایتی مردم استان شده است.
دادستان مرکز گیلان با اشاره به اینکه نارضایتی ها ناشی از ترک فعل برخی مدیران و مسؤلان متولی است، اضافه کرد: دستگاه قضائی بدون بخشایش با مسببین برخورد قضائی خواهد نمود.
وی همینطور تاکید کرد: مسؤلان امر با حضور میدانی خود در رفع مشکل و کنترل بازار اقدام نموده و صرفا به آمارهای کاغذی اکتفا نکنند و مرغ هایی که با نهاده های قیمت دولتی ساخته شده اند با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار گیرند.

مشکلی در تولید مرغ نداریم
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه طی ماه های گذشته شاهد جوجه ریزی خوب در سطح مرغداری های استان بودیم، اظهار نمود: الان حدود ۱۵ میلیون قطعه جوجه در مرغداری های درحال پرورش است.
میر حجت علی اکبرنژاد ضمن اشاره به این که گیلان دارای ۸۴۳ واحد مرغداری با ظرفیت بیشتر از ۱۹ میلیون قطعه است، اضافه کرد: با عنایت به میزان جوجه ریزی که صورت گرفته پیشبینی می شود به صورت میانگین روزانه ۵۵۰ تا ۶۰۰ تن لاشه مرغ در کشتارگاه های گیلان داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد مرغ کشور در استان گیلان تولید می شود، اظهار داشت: میزان مصرف روزانه استان گیلان بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن است که از مجموع تولید مرغداری ها حدود ۵۰ درصد در استان و مابقی هم به سایر استان ها بخصوص تهران و البرز ارسال می شود. میزان مصرف روزانه استان گیلان بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن است که از مجموع تولید مرغداری ها حدود ۵۰ درصد در استان و مابقی هم به سایر استان ها بخصوص تهران و البرز ارسال می شود.
اکبرنژاد در ادامه ضمن اشاره به تأمین ۱۰۰ درصدی نهادهای مرغداری های گوشتی در گیلان، افزود: خوشبختانه در زمینه تأمین نهاده ها با مشکلی مواجه نشده ایم.
وی به مبحث کمبود و افزایش قیمت مرغ در بازار اشاره و با اشاره به اینکه مشکلی در تولید مرغ در استان گیلان نداریم، اضافه کرد: نبود نظارت مهم ترین دلیل این مورد است.
خروج مرغ از استان دلیل کمبود و کمیاب شدن
معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر به علل کمبود مرغ در بازار استان اشاره و اظهار نمود: مهم ترین علت، خروج مرغ از گیلان به استانهای قزوین، مازندران و اردبیل توسط دلالان است.
مهدی نقدی ضمن اشاره به تشدید نظارت ها بر بازار، افزود: اداره بازرسی سازمان صمت گیلان روزانه چندین ماشین یخچال دار حامل مرغ را توقیف می کند.
وی با اشاره به اینکه قیمت مصوب برای فروش مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است، اضافه کرد: با عنایت به رعایت این قیمت در بازار استان و عدم رعایت آن در بازار استانهای همجوار دلالان برای کسب سود بیشتر مرغ را از استان خارج می کنند.
نقدی همینطور اظهار داشت: قطعه قطعه کردن مرغ توسط مرغداری ها و فروش همه اجزای مرغ یکی دیگر از علل کمبود مرغ کامل در مرغ فروشی ها است.

1400/05/05
23:37:12
0.0 / 5
207
تگهای خبر: تولید , خرید , دستگاه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا