بعد از یك دهه انتظار و پیگیری؛

شفتی ها صاحب کتابخانه مرکزی می شوند

شفتی ها صاحب کتابخانه مرکزی می شوند

بیا شمال: پس از گذشت یک دهه تلاش، پیگیری و انتظار، دوستداران کتاب در شهرستان شفت با معرفی یک قطعه زمین از طرف شهرداری این شهر صاحب کتابخانه مرکزی می شوند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: شهرستان شفت در حالی از سال ۷۴ از فومن جدا شد که امید می رفت روند توسعه این شهرستان با این جدایی تسریع و شهروندان شفتی شاهد پیشرفت این شهرستان در همه بخش ها و حوزه ها باشند موضوعی که با گذشت ۲۶ تحقق نیافته و طی سالهای قبل شفت در فهرست شهرستان های کمتر توسعه یافته کشور قرار گرفته است.
در بخش های فرهنگی نیز این شهرستان با وجود سبقه درخشان و بهره مندی از چهره های شاخص در همه حوزه ها خصوصاً علمی و دینی با مشکلات مختلفی مواجه بوده که نداشتن یک فضای مستقل برای کتابخانه مرکزی تنها یک نمونه کوچک از آنست. هم اکنون کتابخانه مرکزی شفت با نام کتابخانه شهید چمران در مجتمع فرهنگی هنری و در کنار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان قرار داشته و کارهای خودرا انجام می دهد.
در همه این سالهای موفقیت های کسب شده توسط اعضای کتابخانه عمومی شهید چمراندر سطح استانی و ملی و اجرای برنامه های فرهنگی خوب و تأثیرگذار ضرورت داشتن یک فضای جداگانه مناسبت و در خور شأن شهروندان این شهر را به مسئولان شفت یادآور شده اما متأسفانه با وجود پیگیری های فراوان طی یک دهه گذشته برای تخصیص یک زمین از طرف شهرداری و ساخت کتابخانه مرکزی محقق نشده بود که خبرگزاری مهر در سالهای قبل گزارشی http: //mehrnews.com/xFQSB دراین زمینه منتشر نموده بود.
در ماه های اخیر با همکاریهای انجام شده و تلاش و پیگیری مسئولان و نماینده شهرستان در مجلس زمینی از طرف شهرداری تعرفه و اعتباری در کمیته برنامه ریزی شهرستان برای راه اندازی کتابخانه نیز تخصیص یافت تا شاهد تحقق یکی از مهم ترین مطالبات مردم فرهنگ دوست شفت در حوزه کتاب و کتابخوانی باشیم.

اجرای پروژه ساخت کتابخانه شفت نباید مشمول زمان شود
مدیرکل امور کتابخانه های گیلان قبل از ظهر دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شفت با اشاره به موضوع اهدا زمین از طرف شهرداری برای ساخت کتابخانه مرکزی شفت، اظهار داشت: سال ها است که این مساله جز دغدغه های استان و شهرستان بوده و در جلسات انجمن مطرح و پیگیری شده است.
پریسا کرمی با اعلان اینکه در گذشته زمین هایی نیز از طرف شهرداری شفت تعرفه شده بود که پس از بررسی موقعیت این زمین ها مناسب شناخته نشد، اضافه کرد: با پیگیری و رایزنی های انجام شده در شهرستان، زمینی در اختیار این مجموعه برای ساخت کتابخانه قرار گرفته که موقعیت مناسبی دارد.
وی با تاکید بر تسریع در روند اجرائی کردن راه اندازی کتابخانه شفت، اظهار داشت: اگر می خواهیم این مساله مشمول زمان نشود باید اقدامات لازم برای اجرای آنرا فراهم نماییم.
کرمی در ادامه با اشاره به نقش مهم کتابخانه در ارتقای سطح فرهنگی جامعه، افزود: به جهت اینکه جامعه ای عاری از بی اخلاقی ها داشته باشیم اقدامات ما باید دارای پیوست فرهنگی باشد.
وی با اعلان اینکه انجام کارهای مناسب فرهنگی در شهرستان مستلزم داشتن یک فضای کتابخانه ای مناسب می باشد، اظهار داشت: هر اقدامی در زمینه کتاب و کتابخانه هزینه نبوده بلکه سرمایه گذاری برای داشتن جامعه ای آگاه تر است.
تخصیص اعتبار یک میلیارد تومانی برای ساخت کتابخانه مرکزی شفت
فرماندار شفت نیز در این نشست با اشاره به عقب ماندگی ها این شهرستان در بیشتر بخش ها، اظهار نمود: بطور قطع توجه به حوزه فرهنگی خصوصاً کتاب و کتابخوانی ثمرات فراوانی برای شهرستان به دنبال خواهد داشت.
ابراهیم چراغی با اعلان اینکه توجه به حوزه فرهنگی از وظایف مهم مسئولان است، اضافه کرد: اگر به دنبال ایجاد توسعه در جامعه هستیم باید زیرساخت های آنرا فراهم نماییم که توجه به فرهنگ خصوصاً حوزه کتاب یکی از این بخش ها است.
وی با اشاره به این که زیر بنای نخست توسعه یادگیری دانش و اندیشه ورزی است، اظهار داشت: در فرهنگ دینی و کلام خداوند نیز نخست آیه ای که نازل شد نشان از قلم و خواندن دارد.
فرماندار شفت با اعلان اینکه مسئولین محلی و شهرستان باید دراین زمینه نقش آفرین باشند، اشاره کرد: باید به ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی توجه شده و برای آن برنامه ریزی نمود.
وی همین طور به معرفی کتاب خوب خصوصاً آثاری با موضوع سیره ائمه اطهار (ع) اشاره نمود و اظهار داشت: ترویج و معرفی چنین آثاری جامعه را در مقابل هجمه ها و فرهنگ های نادرست واکسینه می کند.
چراغی با اشاره به طرح راه اندازی کتابخانه شفت، اشاره کرد: این تنها پروژه ای است که امسال در کمیته برنامه ریزی استان موفق به دریافت مجوز اجرای آن شدیم.
وی به تخصیص یک میلیارد تومان اعتبار برای ساخت این کتابخانه اشاره و افزود: در ماه های آتی اجرای این پروژه شروع خواهد شد.

شهرداری مشکلی برای انتقال مالکیت زمین ندارد
شهردار شفت نیز در ادامه این جلسه با اشاره به این که بهترین پلاک (زمین) شهرداری را به کتابخانه واگذار کردیم، اظهار داشت: این کار را همزمان با کتابخانه برای اداره بیمه شهرستان شفت نیز انجام شده و ۱۰ روز قبل انتقال قطعی زمین انجام شد.
یاسر شادفر با اعلان اینکه برای انتقال سند با دفترخانه هماهنگی های لازم انجام شده است، اضافه کرد: شهرداری برای انتقال مالکیت و ثبت سند مشکلی ندارد. همین طور امکان صدور پروانه ساخت برای ۲۷۸ مترمربع از زمین نیز فراهم گشته است.
وی افزود: بخش حقوقی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان می تواند پیش از واگذاری قطعی برای دریافت پروانه ساخت اقدامات لازم را انجام دهد.


منبع:

1400/06/22
23:40:55
0.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا