مطالبات مردم گیلان از دولت- ۱۷

گرد فراموشی بر تن میراث گیلان

گرد فراموشی بر تن میراث گیلان

بیا شمال: میراث فرهنگی گیلان خصوصاً انزلی از جایگاهی ویژه ای در تاریخ معاصر ایران برخوردار بوده که نگهداری، مرمت و بازسازی آن مطالبه مهم مردم از سفر دولت به این استان است.



خبرگزاری مهر، گروه استان ها: گیلان میزبان رییس جمهور و تعدادی از اعضای هیئت دولت در پانزدهمین سفر استانی است. از روزهای گذشته خبرگزاری مهر در گیلان تلاش نموده تا در سلسله گزارش های «مطالبات مردم گیلان از دولت» قسمتی از خواسته ها شهروندان گیلانی و مشکلات این استان سرسبز اما فقیر را منتشر کند.
در این میان مردم شهرستان های مختلف استان گیلان نیز مطالبات و خواسته خودرا در زمینه های فرهنگی، کشاورزی، گردشگری، بهداشتی بیان کرده اند. شهروندان انزلی نیز همچون شهروندانی هستند که در ایام گذشته تلاش نموده اند دغدغه های خودرا بوسیله این گزارش ها به گوش رییس جمهور و هیئت دولت برسانند.
این روزها بناهای کهن انزلی بیش از همیشه چشم انتظار توجه است. باد و باران و عبور سالهای آمیخته با غبار بی توجهی و ناکارآمدی، پیکر بناهای کهن این شهر را چنان آماج تازیانه های خویش قرار داده که حالا آه پشت آه از نهاد یک شهر بر می خیزد.
اهالی این شهر ساحلی گاه به ساختمان قدیمی اداره گمرک می اندیشند و گاه به سردر شکوهمند آرامستان شهر که حالا اثری از آن باقی نمانده است. آنها شاهدند که ساختمان های بلند، حوالی فانوس دریایی قدیمی شهر بنا می شوند و بلوار معروف قدیمی آن از مراقبت و نگهداری صحیح محروم است. هر چند در ماه های اخیر پیشرفت مرمت ساختمان قندچیان نقش لبخند بر چهره ساکنان این شهر نشانده است اما واقعیت این است که حفظ میراث فرهنگی ملموس و ناملموس انزلی نیازمند توجه ویژه و مشارکت همه مسئولان ذی ربط است.

درخواست های مردم
«آرمین صافدل» کنشگر حوزه میراث فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این که از بین ۲۳ اثر تاریخی ثبت شده در انزلی تنها ۳ اثر مالک خصوصی دارد و باقی آثار دارای مالکان دولتی هستند که باید رسیدگی و نگهداری این ابنیه را آسان تر کند، اظهار نمود: متأسفانه آثار تاریخی که امروز تحت تملک ارگان های دولتی و حاکمیتی است از شرایط خوبی برخوردار نیستند و اغلب بدون تعیین کاربری بلااستفاده رها شده اند.
وی با اعلان اینکه از میان این آثار می توان به ساختمان قدیم دادگستری انزلی اشاره نمود که در تملک قوه قضائیه است و در دو دهه اخیر بصورت متروکه در بهترین نقطه از بافت تاریخی شهر قرار دارد، اضافه کرد: در سالهای اخیر به دفعات از طرف فعالان شهری و شهروندان درخواست شده این ساختمان بصورت مشارکتی تبدیل به موزه مردم شناسی شود.
صافدل با اشاره به برگزاری جلساتی دراین زمینه، اظهار داشت: مالک این ساختمان چندان از ضرورت ایجاد موزه یا اهمیت بهره برداری از این بنای تاریخی آگاهی ندارد.
وی افزود: ایجاد فرهنگسراها و موزه ها با کمک به پیوند نسل ها و تقویت عزت نفس، نقش مهمی در پیش گیری از بروز جرم دارد ایجاد فرهنگسراها و موزه ها با کمک به پیوند نسل ها و تقویت عزت نفس، نقش مهمی در پیش گیری از بروز جرم دارد و این مشارکت در این مساله در وهله اول به دستگاه قوه قضائیه کمک می نماید.
وی در ادامه تصریح کرد: بندر انزلی بعنوان یکی از شهرهای تاریخی ایران که جایگاه مهم و غیرقابل انکاری در ایران معاصر دارد، از سال ۱۳۵۶ تا به امروز هیچ نوع موزه ای در آن ایجاد نشده و ایجاد موزه مردم شناسی یکی از مهم ترین مطالبات فرهنگی شهروندان این شهر است که بارها با نامه نگاری به مدیران میراثی و مدیران شهری اعلام نموده اند.

شهری با ارزش های تاریخی
«آروین ایل بیگی» فعال اجتماعی و فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: شاید در نگاه خیلی ها انزلی یک شهر تاریخی نباشد چونکه اندکی از بناهای تاریخی آن از لطمه های دوران برجای مانده اند و قدمت خود شهر نیز در مقایسه با شهرهای تاریخی مشهور سرزمینی کهنی چون ایران، چندان زیاد نیست.
وی با اعلان اینکه نگاه کارشناسان میراث فرهنگی و نهادهای متولی این حوزه چیز دیگری است و آنها انزلی را یک شهر واجد ارزش های تاریخی و نیازمند حفظ این ارزش ها می دانند، افزود: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، هنگام تصویب طرح ۱۶۸ شهر تاریخی ایران، انزلی را جز این لیست قرار داد و اگر به نقشه مصوب نگاه کنید، حداکثر محافظه کاری و حساسیت را لحاظ کرد تا بعد دست بازی برای تدقیق محدوده های بافت تاریخی شهر داشته باشد. با این وجود این توجه های کارشناسی و نظری، نتیجه عملی چندانی برای میراث تاریخی شهرمان نداشته است.
ایل بیگی با اشاره به این که تعدد بناها و بافت های تاریخی ایران هیچ تناسبی با بودجه سازمان سابق و وزارتخانه فعلی متولی این حوزه ندارد تعدد بناها و بافت های تاریخی ایران هیچ تناسبی با بودجه سازمان سابق و وزارتخانه فعلی متولی این حوزه ندارد، افزود: قدرت چانه زنی و نقش آفرینی گیلانی ها در سطوح عالی دولتی هیچ گاه به اندازه استانهای مرکزی کشور نبوده است در نتیجه شهری مثل انزلی که دو بار توسط روس ها به خاکستر نشسته و بیشتر بناهای مهم قبل از پهلوی خودرا نیز بر اثر انواع بی توجهی ها از دست داده، شانس چندانی برای احیای بافت های تاریخی خود و نگه داشتن پیوست «تاریخی» در کنار نام خویش نداشته است.
این کارشناس عمران تصریح کرد: اگر به مهم ترین بافت تاریخی شهر یعنی محدوده مرکزی انزلی، بلوار و خیابان ها نگاه کنید، موجی از نابسامانی و دست اندازی به آثار باارزش و چشم اندازهای تاریخی را می بینید. باید توجه داشت که اداره میراث فرهنگی و مدیریت شهری انزلی حتی نتوانسته اند محور تاریخی کوتاه میدان- بلوار را احیا کنند و یک سردرگمی و بی تفاوتی تعجب آور بر این پروژه ساده که سال هاست از آن صحبت می شود سایه انداخته است.
تمهیدات
ایل بیگی با اشاره به فقر بودجه ای نهادهای اصلی متولی میراث فرهنگی انزلی، اظهار نمود: نیازمند دانش گرایی هستیم که در قالب طرح های علمی و پژوهش های عمیق نظری برای شناخت وضعیت موجود، تدوین ضوابط و برنامه ریزی در هر دو زمینه میراث ملموس و غیرملموس تاریخی نشان دهد.
وی با تاکید بر این که توجه به حفظ بافت های تاریخی شهر بوسیله تغییرات ساختاری در مدیریت شهری انزلی است تا شهرداری را از یک نهاد بی تفاوت در زمینه میراث فرهنگی به یک کنشگر فعال، صاحب برنامه و توانمند در چانه زنی با نهادهای موازی و بخش خصوصی تبدیل کند، افزود: ایجاد دفاتر و کمیته های کاری مشترک میان همه نهادهای بازیگر در این عرصه و سازمان های غیرانتفاعی و مردم نهاد راه حل دیگری برای حفظ بناهای تاریخی است تا از حداکثر ظرفیت موجود برای احیای بناها و فضاهای نیازمند به رسیدگی و مرمت سریع استفاده گردد.
ایل بیگی افزود: آموزش مدیران شهری و مسئولان محلی نسبت به ارزشهای فرهنگی و تاریخی شهر و آشنا کردن آنها با اهمیت این مساله در اقتصاد شهری و نیل به توسعه پایدار یکی دیگر از موارد مهم در این راستا است.
وی پشتیبانی از سازمان های مردم نهاد، توجه به آموزش مردم و آشنا کردن آنها به اولویت های حفظ بافت فرهنگی و تاریخی شهر و تأثیر این مساله بر آینده شهر را قسمتی از راهکارهای حفظ آثار و بافت تاریخی شهرها اعلام نمود.
نه تنها شهرستان انزلی بیشتر شهرهای استان گیلان دارای بافت های تاریخی ارزشمندی هستند که حفظ و نگهداری آنها نیازند توجه ویژه وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگریست استانی که سالانه میزبان ۳۰ میلیون گردشگری داخلی و خارجی است باید در اعتبارات و بودجه بصورت ویژه دیده شود و یکی از مهم ترین مطالبات مردم گیلان از سفر دولت توجه به این بخش است.


منبع:

1400/11/07
23:16:20
0.0 / 5
346
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا