به میزبانی گیلان؛

برگزاری نخستین دوره مسابقات موت کورت ملی کیفری - جنایی

برگزاری نخستین دوره مسابقات موت کورت ملی کیفری - جنایی

به گزارش بیا شمال، از گیلان به همت کانون دادبان سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی استان گیلان و با همکاری معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم دادگستری استان و اندیشکده نظام مسائل کشور و موسسه مشاهیر دانش، نخستین دوره مسابقات ملی ˮموت کورتˮ کیفری جنایی با محوریت پرونده قتل برگزار گردید.


سیده فاطمه شفیعی، سرپرست معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی گیلان امروز در مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات، ضمن اشاره به برگزاری نخستین دوره مسابقات موت کورت کیفری - جنایی در استان گیلان، اظهار نمود: آن چه که زندگی ما را رقم می زند انتخاب ها و تصمیم گیری های ماست.
وی ادامه داد: با اینکه امکان دارد بر انتخاب ها و تصمیم گیری های تعیین کننده زندگی مان احاطه کامل نداشته باشیم، اما می توانیم همواره آنها را بهبود ببخشیم.
سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی گیلان، علت خیلی از تصمیم های غلط ما را غفلت در تشخیص درست انتخاب های جایگزین دانست و خاطرنشان کرد: اگر از ما بپرسند در این دنیا به دنبال چه هستیم و چه هدفی از زندگی داریم؛ در نگاه واقع بینانه پاسخ می دهیم ما به دنیا آمده ایم که زندگی نماییم و زندگی چیزی جز همین فعالیتهای روزمره نیست. در این میان، دیگری جایگاه ویژه ای در معنادهی یا معنازدایی از کارهایی که انجام می دهیم دارد؛ چونکه تمام فعالیتهای ما با دیگران رقم خورده و همواره در تعامل سازنده یا مخرب با دیگران هستیم و اگر دیگرهای زندگی مان از گفتار، رفتار و افکار ما در امان باشند و ما را یاری گر خود و نه آزاردهنده بشناسند زندگی را زندگی کرده ایم.
شفیعی، با اشاره به اینکه کانون دادبان سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی گیلان فراخوان نخستین دوره موت کورت ملی کیفری - جنایی با مبحث پرونده قتل را از ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۲ به صورت رسمی شروع کرده است، اظهار داشت: فرصتی فراهم شده تا دانشجویان حقوق و کارآموزان وکالت و قضاوت را به تمرین عملی آن چه آموخته اند فرا بخوانیم.
وی بیان نمود: طی یک ماه گذشته شاهد تلاش ها، رایزینی ها، پیگیری ها و چالش های بیشتر از پیش شرکت کنندگان بودیم و الان به ایستگاه مسابقات حضوری رسیده ایم.

سازمان دانشجویان؛ درگاه ورود نخبگان به زیست بوم نوآوری
فاطمه فدایی، مدیر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی گیلان و دبیر دبیرخانه نخستین دوره مسابقات موت کورت ملی کیفری جنایی استان نیز، اظهار نمود: دانشجویان مهم ترین افرادی هستند که در تحولات فرهنگی و اجتماعی و پیشبرد اهداف نوآورانه کشور نقش اساسی دارند.
وی خاطرنشان کرد: ضروریست فضایی در اختیارشان دانشجویان قرار بگیرد تا بتوانند بیاموزند، توانمند شوند، توانایی هایشان را ارزیابی کنند و تجاربی ناب کسب نمایند تا برای آینده و فرصت های بزرگتر آماده نقش آفرینی شوند.
مدیر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی گیلان این سازمان را خانه دانشجویان ایران دانست و متذکر شد: سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی از سال ۷۷ به منظور ساماندهی مطلوب و ارتقای مشارکت دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در زمینه های فرهنگی و اجتماعی و علمی فوق برنامه ای تاسیس شد و امروز بعنوان یکی از مهم ترین و بزرگترین تشکیلات دانشجویی ذیل معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی فعالیت می کند.
فدایی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی را شبکه توانمندسازی دانشجویان ایران در بیانیه گام دوم انقلاب دانست و تصریح کرد: سازمان دانشجویان درگاه ورود نخبگان به زیست بوم نوآوری کشور است.
وی افزود: سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی با وجود بیشتر از سه مرکز مدرسه بازی پردازی خلاق، باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و دبیرخانه ها و کانون های متفاوت بعنوان فراگیرترین شبکه دانشجویی در ۴۲ شعبه فعالیت می کند.
دبیر دبیرخانه مسابقات موت کورت ملی گیلان رسالت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی این استان را توانمندی سازی دانشجویان با هدف تربیت نیروی انسانی جوان، مومن، انقلابی، دانا، کاردان، پرتلاش، مسئولیت پذیر و همینطور امیدوار دانست و بیان نمود: تمام این موارد با مدیریت و راهبری خود دانشجویان صورت می گیرد.
وی یکی از شاخص ترین برنامه های سازمان دانشجویان را مسابقات ملی مناظره دانست که سابقه ۱۱ ساله دارد و متذکر شد: در سال ۱۴۰۲ و به همت کانون دادبان سازمان دانشجویان استان گیلان تصمیم گرفتیم مسابقه ای متفاوت را در سطح ملی تحت عنوان «موت کورت» برگزار نماییم و این نشان از توانمندی و تخصص محوری سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی گیلان دارد.

ثبت نام ۲۲ تیم در این دوره از مسابقات
مسعود صحرایی، دبیر اجرایی نخستین دوره مسابقات موت کورت ملی کیفری جنایی گیلان هم در ادامه، ضمن اشاره به برگزاری این دوره از مسابقات برپایه نیازسنجی فضای دانشجویی در رشته حقوق، اظهار نمود: جای خالی موت کورت در استان احساس می شد، چونکه برای دانشجویان حقوق فضایی وجود نداشت که به صورت عملی بتوانند خودشان را ارتقا دهند.
وی با اشاره به اینکه توانمندسازی در رشته حقوق به صورت آکادمیک دیده نشده است، اظهار داشت: هدف از برگزاری مسابقات موت کورت جبران این خلاء بود و بنابراین از شهریورماه ۱۴۰۱ دبیرخانه را راه اندازی کردیم.
دبیر اجرایی مسابقات موت کورت گیلان ضمن اشاره به عدم ورود دانشجویان و کارآموزان وکالت و قضاوت به پرونده های جنایی، اظهار داشت: نخستین دوره مسابقات موت کورت ملی گیلان را با مبحث کیفری و جنایی برگزار کردیم تا دانشجویان و کارآموزان با پرونده های جنایی بیگانه نباشند و بنابراین سطح علمی مسابقات را بالا بردیم و فراخوان ثبت نام تیم ها هم در فضای مجازی و هم از راه دانشگاه ها اطلاع رسانی شد.
صحرایی ضمن اشاره به برگزاری کارگاه لایحه نویسی برای شرکت کنندگان، خاطرنشان کرد: ۲۲ تیم شرکت کردند و از جانب ۱۷ تیم لوایح را دریافت کردیم؛ با نظر هیئت داوران پنج تیم به مرحله حضوری مسابقات راه یافتند که طی دو روز به رقابت می پردازند.منبع:

1402/02/28
05:43:39
0.0 / 5
84
تگهای خبر: افتتاح , حقوق , دریا , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا