رئیس جهاد كشاورزی ماسال خبرداد؛

آغاز شخم زمستانه در شالیزارهای ماسال

آغاز شخم زمستانه در شالیزارهای ماسال

به گزارش بیا شمال رئیس جهاد كشاورزی ماسال با اشاره به وجود هفت هزار هكتار اراضی شالیزار در این شهرستان اظهار داشت: تابحال ۲۵ درصد شالیزارهای این شهرستان شخم زمستانه زده اند.حسن همتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: كشاورزان ماسالی با استفاده از نزولات آسمانی تابحال ۲۵ درصد از شالیزارهای شهرستان را شخم اولیه زمستانه زده اند.
وی اضافه كرد: با عنایت به كمبود آب كشاورزی و كاهش نزولات آسمانی برپایه اعلام سازمان هواشناسی از همه كشاورزان خواسته شده تا با استفاده از بارش باران زمین های شالیزاری خویش را شخم زده تا در مصرف آب هم تاحدودی صرفه جویی شود.
رئیس جهاد كشاورزی ماسال همینطور خاطرنشان كرد: علاوه بر صرفه جویی در آب كشاورزی اجرای شخم زمستانه مزایای زیادی همچون از بین رفتن پناهگاه آفات همانند كرم ساقه خوار، افزایش تولید محصول می گردد.
وی با اشاره به اینكه شهرستان ماسال دارای هفت هزار هكتار اراضی شالیزاری است، اظهار داشت: ۱۰ هزار و ۳۴۰ بهره بردار شالیكار در این شهرستان فعالیت می نمایند.
همتی در ادامه یادآورشد: شهرستان ماسال سالانه ۲۸ هزار تُن شلتوك تولید كرده و از این میزان ۱۶ هزار تُن برنج سفید استحصال می گردد.
وی همینطور با اشاره به اینكه «علی كاظمی» و «هاشمی» بیشترین نوع رقم برنج برداشت شده در این شهرستان به حساب می آید، تصریح كرد: در زمینه كشت دوم هم شهرستان ماسال دارای جایگاه نخست در استان گیلان است.
رئیس جهاد كشاورزی ماسال ادامه داد: دو هزار و ۷۵۰ هكتار از اراضی كشاورزی شهرستان در زمینه كشت دوم فعال بوده و محصولات همانند شبدر، پاچه باقلا و سبزیجات كشت می گردد.
وی با اشاره به اینكه تابحال ۳۱۵تُن انواع كودشیمیایی جذب شده است كه از این میزان ۴۲ تُن در بین كشاورزان توزیع شده است، اضافه كرد: ماسال در سال قبل با جذب ۹۸ درصد كودشیمیایی جایگاه نخست در استان را داشته است.
 

1396/11/01
13:51:23
5.0 / 5
5541
تگهای خبر: زمین , شالیزار , اراضی , ماسال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا