قرار سبز هفته آخر اسفند؛

پیشواز نوروز با درختكاری و پاكسازی

پیشواز نوروز با درختكاری و پاكسازی

بیا شمال: سازمان های مردم نهاد و كنشگران محیط زیست قرار سبز هفته پایانی اسفند را با فعالیت های گوناگونی برای حفظ محیط زیست در سراسر كشور سپری كردند.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، سازمان های مردم نهاد و كنشگران محیط زیست قرار سبز هفته پایانی اسفند را هم با فعالیت های گوناگونی برای حفظ محیط زیست در سراسر كشور سپری كردند.


در شهر شیراز استان فارس برنامه یكصد و پنجاه و هفتم پاكسازان طبیعت فارس اختصاص به پاكسازی منطقه طبیعت گردی قلات داشت. در این برنامه كه باحمایت و همراهی رییس اداره كل حفاظت محیط زیست استان فارس وجمعی از كاركنان و مشاركت انجمن سبزاندیشان كلات سرخ زاگرس و دهیاری روستای قلات در جهت طرح ملی بی زباله و نه گفتن به كیسه های پلاستیكی و ترویج و نهادینه كردن این فرهنگ بین گردشگران صورت گرفته بود، كیسه های ویژه لقمه با قابلیت شستشو و استفاده طولانی مدت بجای كیسه های پلاستیكی یك بار مصرف و قمقمه آب بجای بطری های آب معدنی، كیسه های پارچه ای ویژه خرید بین گردشگران توزیع و سپس منطقه گردشگری قلات پاكسازی شد.


در شهر لاهیجان استان گیلان پاكسازی حاشیه تالاب سوستان لاهیجان توسط انجمن های رفتگران طبیعت استان گیلان و بوم بانان گیلان با همكاری اداره حفاظت محیط زیست انجام شد.

در شهر رحیم آباد استان گیلان با همت اعضای موسسه محیط زیست آسمانرود رحیم آباد بعد از همراهی در پاكسازی ساحل دریای خزر در كلاچای، در نوبت عصر به پاكسازی و آموزش حفاظت از محیط زیست و تفكیك زباله در روستای نیلو پرداختند.

در شهر یاسوج استان كهگیلویه و بویراحمد برنامه درختكاری آموزشكده فنی و حرفه ای دخترانه یاسوج و تشكل نهضت سبز زاگرس با همكاری اداره كل منابع طبیعی استان، اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد، فرمانداری شهرستان بویراحمد و شهرداری در محوطه اموزشكده با شعار هر دانشجو یك درخت برگزار گردید.

در شهر لاهیجان استان گیلان برنامه ی آموزش كاشت و پرورش گل های زینتی به دانش آموزان در فضای باز و باغچه ی مدرسه به مناسبت هفته منابع طبیعی و درختكاری و همینطور نزدیك شدن به فصل بهار توسط مدرسه سبز سما انجام شد.

در شهر آبدانان استان ایلام در جهت حفظ محیط زیست واحترام به زمین دانش آموزان دبستان نیلا با همت بانوان طبیعت آبدانان و همراهی معلمین سفره هفت سین را در پارك سراب پهن كردند.


در شهر سبزوار استان خراسان رضوی كارگاه یك روز با محیط بان بمناسبت هفته منابع طبیعی توسط سمن سرزمین بادغوث در دبیرستان دانش این شهرستان برگزار گردید.

در شهر اردیموسی استان اردبیل باهمكاری دانش آموزان دبیرستان شاهد، پژوهش سرای استادباباصفری، هنرستان عفت السادات، به مناسبت هفته ی منابع طبیعی ۴۰۰ اصله درخت كاشته شد.

در شهر لاهیجان استان گیلان بمناسبت روز جهانی حفاظت از رودخانه ها انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان با همراهی اهالی روستای گمل پایین شهرستان لاهیجان اقدام به پاكسازی رودخانه این روستا و نصب بنر جهت فرهنگسازی كرد.


در شهر لاهیجان استان گیلان آشنائی با گونه های بومی و غیر بومی و اهمیت آن در درختكاری با زبانی كودكانه توسط انجمن بوم بانان گیلان در دبستان پورخصالیان انجام شد، همینطور بمناسبت روز درختكاری و گرامیداشت نودمین سال بنیان ایستگاه تحقیقات كشاورزی لاهیجان مراسم ویژه ای با حضور مسئولین و مردم فرهیخته در لاهیجان برگزار گردید.

در شهر سبزوار استان خراسان رضوی باهمت اداره محیط زیست شهرستان و همكاری ادارات، سازمان ها، دانشگاه حكیم سبزواری و با حضور انجمن قاصدان سبز طبیعت سبزوار، سمن سرزمین بادغوث و دوستداران طبیعت در سومین برنامه ی پاكسازی در سال ۹۶ مسیر های ورودی شهر از روستای دلقند تا رستوران پگاه به بهانه ی انجام طرح بدون زباله پاكسازی شد.در شهر شیروان استان خراسان شمالی با همت اعضای انجمن طنین پاكبانان شیروان در همایش چهل وسوم این انجمن، برنامه ی شهر تكانی از خیابان جمهوری تا اول چمران انجام شد.


در شهر اقلید استان فارس انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت شهرستان اقلید در آخرین جمعه سال اقدام به پاكسازی تپه ی چشمه رسول الله (قدمگاه امام رضا «ع») كرد و در ادامه تعداد ۵۰۰ اصه نهال زبان گنجشك وزالزالك را در روبروی شركت پارس الكل این شهر كاشت.

شهر اقلید استان فارس همایش پیشگیری از جرم در منابع طبیعی، كشاورزی، آب و محیط زیست با حضور مدیر كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، مدیر كل امور اراضی و تنی چند از مسئولین استانی و شهرستانی و با حضور انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت شهرستان در هفته چهارم اسفند در سالن همایش آموزش و پرورش اقلید برگزار گردید.

در شهر بهبهان استان خوزستان گروه رفتگران طبیعت بهبهان در نود و دومین برنامه محیط زیستی خود منطقه تفریحی كریا(سد شهدا) را پاكسازی كرد، همینطور در روز های پایانی سال ۹۶ با حضور در بازارچه خیریه پشتیبانی از نیازمندان، با فروش گل و گلدان برای استفاده در سفره هفت سین به جای سبزه از این طرح حمایت كرد.


در شهر مسجد سلیمان استان خوزستان با همت انجمن های دیده بان دوستداران محیط زیست و طنین طبیعت مسجدسلیمان و مشاركت مجموعه اداره منابع طبیعی و محیط زیست و همكاری جوامع محلی به مناسبت روز حفاظت از رودخانه ها محدوده سد سلطان آباد واقع در حومه مسجدسلیمان پاكسازی شد.

در شهر كوهدشت استان لرستان با همت جنگلیاران كوهدشت كاشت نهال در سطح وسیعی در پارك جنگلی شهید كونانی بلوران و جمع آوری زباله در سطح پارك جنگلی مذكور توسط اعضای سازمان دوستداران و حامیان منابع طبیعی محیط زیست انجام شد.

در شهر سروستان استان فارس در جهت ترویج فرهنگ منابع طبیعی و محیط زیست كارگاه آموزشی با مبحث كاشت، داشت و نگهداری از درختان و فایده درختان برای انسانها، باحضور نیروهای اداره منابع طبیعی و گروه عاشقان طبیعت سروستان در آموزشگاه شهید محمد حسین شفیعی برگزار گردید.


در شهر زرقان استان فارس با همت كارگروه آموزشی انجمن همیاران محیط زیست زرقان و با حمایت اداره كل حفاظت محیط زیست فارس، طرح آموزشی مدارس جامع محیط زیست در سومین سال متوالی در ۱۲ مدرسه ابتدایی با هدف آشنایی دانش آموزان با اهمیت حفظ محیط زیست اجرا شد و بمناسبت هفته منابع طبیعی و درختكاری و اجرای طرح پشتیبانی از درختان دانش آموزان با جمع آوری كاغذ های باطله در مدرسه با شعار «كاغذ زباله نیست» از درختان حمایت كردند.

در شهر مسجد سلیمان استان خوزستان توسط انجمن بانوان طبیعت دوست آسماری نمایشگاه آثار دانش آموزان با وسایل دور ریختنی در دبستان دكتر شریعتی مسجدسلیمان برگزار و به معرض نمایش گذاشته شد.

در شهر بجنورد استان خراسان شمالی سمن پیوند با همكاری دانشگاه دولتی بجنورد اقدام به برگزاری كارگاه آموزشی مدیریت سبز كرد. در این كارگاه مدیر عامل سمن پیوند ضمن معرفی این سمن و فعالیت های آن در حوزه كارافرینی اجتماعی و تولید محصولات سبز، به ارائه تعاریفی از مدیریت سبز پرداخت. همینطور در این كارگاه سمن پیوند اقدام به برپایی غرفه ای برای فروش كیف و كیسه های پارچه ای كرد.

در شهر پیرانشهر استان آذربایجان غربی اعضای انجمن سبز اندیشان جوان مهاباد در آخرین ماه سال به نشانه اعتراض با دیگر گروه های محیط زیستی و كوهنوردی و با حضور ۴۰۰ دوستدار محیط زیست به ابشار خرپاپ در شهر پیرانشهر رفتند و ضمن اعلام مخالفت خود جهت انتقال آب آن به سد باوله در آن منطقه نهال كاشتند.


در شهر دورود استان لرستان به درخواست دبستان پسرانه شاهد شهرستان دورود و با همت انجمن های بلوطبان، سبزاندیشان اشترانكوه و هیئت كوهنوردی و همینطور همكاری شهرداری دورود و با حضور رئیس منطقه حفاظت شده اشترانكوه بمناسبت هفته درختكاری برنامه ای در دو مقوله كاشت نهال و كارگاه آموزشی توسط دانش آموزان و فعالان محیط زیست برگزار گردید. در این برنامه ۴۰ اصله درخت توسط نونهالان مدرسه، و با نظارت فعالین محیط زیست در محوطه مدرسه كاشته شد.

در شهر شوشتر استان خوزستان برنامه پاكسازی پارك داریون شوشتر در آستانه فرارسیدن نوروز برگزار گردید. این برنامه با همت شهرداری و شورای شهر شوشتر و مشاركت اداره میراث فرهنگی، انجمن هواداران كارون زلال و طبیعت دوستان سبز و زیبا برگزار گردید.

1397/01/05
12:26:10
5.0 / 5
4444
تگهای خبر: روستا , زمین , سفر , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا