جاذبه های مازندران را ببینید

دلبری آلاشت برای مسافران، رصد آسمان را تجربه نماییم

دلبری آلاشت برای مسافران، رصد آسمان را تجربه نماییم

بیا شمال: سوادكوه - آلاشت، شهری در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا در سوادكوه با هوای دل انگیز بهاری و طبیعت چشم نواز برای مسافران دلبری می كند.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: آسمان آبی، هوای دل انگیز بهاری و شوق سفر به زیبایی ها گردشگران را به جاده می خواند تا سفری در بین طبیعت روح بخش سوادكوه و آلاشت تا به اوج آسمان و آشیانه عقاب ها داشته باشند.آسفالت جاده، پرپیچ وخم در دل مسیری جنگلی-كوهستانی كشیده شده است، هنوز كناره های جاده از آخرین برفی كه باریده است، گل نشان است و سبزه های نورسته از زیر برف همچون زمردی می درخشند، با هر پیچ جاده، بالا و بالاتر می رویم، آدمی از زیبایی مناظر نمی داند به كدام سوی جاده بنگرد، تقابل صخره و درخت، شكوفه و برف، آلاشت را رؤیایی كرده است.اینجا آلاشت است، آن چنان در اوج كه آشیانه عقاب ها نام گرفته است، شهری در ارتفاع نزدیك به ۱۹۰۰ متری از سطح دریا، در جنوب استان مازندران و در شهرستان سوادكوه. دو عنصر مهم اما گمشده روزگار امروز، احساس آرامش و سلامت است كه هر دو در شهر آلاشت قابل دستیابی است، مكانی دور از قیل و قال كلان شهرها، پر از آرامش كوهستان ها، هوای پاك جنگل ها و صفای باطن روستانشینان.آلاشت، مكانی دور از قال و قیل كلان شهرها، پر از آرامش كوهستان ها، هوای پاك جنگل ها و صفای باطن روستانشینان است نبض پیوسته و منظم محیط زیست كه برخاسته از قوانین طبیعت است بر شكل گیری آداب ورسوم مردم منطقه، تكوین آن و همینطور چهره و پوشش مردمان نقش داشته است.
گونه های گلگون ساكنان همیشگی منطقه، نشان از مجاورت آن ها در سرمای روزهای زمستانی كوهستان دارد و پاپوش های رنگارنگ و سنتی كه در دستان ماهر زنان منطقه با شش میل بافته می شود، محافظ خوبی برای روزهای سرد و یادگاری زیبا از سفر به آلاشت است.رفت وبرگشت ماكوها از میان تارهای سپید، ثانیه های زندگی زنان بافنده را بر وجود جاجیم جاودانه می سازد تا حكایت گر هنر آفرینندگان خود باشد. جاجیم و شمد پیشكشی دیگر از زنان هنرمند این دیار بوده، زنانی كه رنگ هنر بر دستانشان بیشتر از صنعت نقش بسته است.در آلاشت، خانه سازی هم با مقتضیات اقلیمی محیط كوهستان هماهنگی یافته و خانه ها درشیب كوه بناشده اند، باوجود ساخت وسازهای جدید و تغییر نمای شهر، هنوز هم می توان در بافت تاریخی شهر، كوچه های باریك و سنگ فرش شده، دیوارهای كاه گلی عریض كه سرما را در خود نفوذ نمی دهند و خانه هایی با سقف و نمای چوبی را مشاهده كرد.سرآمد همه این خانه ها، خانه ای است با قدمت بیش از یك قرن كه اكنون موزه مردم شناسی آلاشت شده است، خانه ای دوطبقه از جنس خشت و چوب های محكم بلوط و راش. هرچند قدمت زمان رنگ سرخ چوب راش را كدر كرده استسرآمد همه این خانه ها، خانه ای است با قدمت بیش از یك قرن كه اكنون موزه مردم شناسی آلاشت شده است، خانه ای دوطبقه از جنس خشت و چوب های محكم بلوط و راش. هرچند قدمت زمان رنگ سرخ چوب راش را كدر كرده است و تفاوت رنگ آن بارنگ قهوه ای روشن چوب بلوط چندان قابل تشخیص نیست اما از زیبایی بنا كاسته نشده است.كنگره های زیبای حاشیه سقف، یادآور هنر مردمان این دیار در صنعت چوب است كه در دیگر لوازم زندگی هم متبلور گشته است و در این موزه می توان آن ها را مشاهده كرد. كاتی (نردبان)، لاك (تشت)، كچه (قاشق)، كلز (ظرف شیر) و كترا (ملاقه) كه همه از جنس چوب اند و با ساده ترین ابزار تولید شده اند.رضا دانش زاده، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سوادكوه، در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینكه موزه آلاشت یك موزه مردم شناسی است نه تاریخی، اضافه كرد: قدمت اشیاء این موزه كمتر از صدسال است، این اشیاء نه به خاطر قدمت تاریخی، بلكه به خاطر آنكه مبین نوع زندگی مردم منطقه هستند، دارای اهمیت است.
اشیاء موزه مردم شناسی از نوع اشیایی هستند كه هنوز مردم آلاشت در زندگی خود از آن ها استفاده می نمایند و نمونه خیلی از آن ها را می توان همچنان در خانه های مردم آلاشت و مناطق اطراف مشاهده كرد او همینطور مرتبط با بافت تاریخی شهر آلاشت اظهار داشت: این بافت در سال ۱۳۴۸ ثبت ملی شده و هرگونه ساخت وساز در این بافت باید با استعلام و نظر سازمان میراث فرهنگی باشد و انتظار می رود كه شهرداری پیش از هر اقدامی برای صدور مجوز ساخت وساز در این بافت تاریخی، نقشه معماری بنا را به سازمان میراث فرهنگی بفرستد تا آیتم های معماری بنا همسو با آیتم های میراث فرهنگی باشد.وی مرتبط با صنایع دستی آلاشت اظهار داشت: هنوز هم برخی زنان منطقه، معیشت خویش را با استفاده از بافت جاجیم می گذرانند. این زنان در كارگاه صنایع دستی كه به همت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سوادكوه در آلاشت دایر شده است به بافت انواع جاجیم، شمد و حوله مشغول هستند.رصدخانه در سال ۱۳۸۵ به همت شهرداری آلاشت بناشده است، در ابتدا هدف، ساخت یك مركز گردشگری علمی بوده است، اما اكنون علاوه بر آن، رصدخانه به صورت یك مركز علمی - ترویجی نجوم هم فعالیت می كند. یكی از فعالیت های مهم این رصدخانه، رؤیت هلال ماه های رمضان و شوال است. این رصدخانه، پنج شنبه هر هفته، بعد از اذان مغرب، در صورت مساعد بودن شرایط جوی، به روی عموم مردم باز است و شب رصد عمومی است. در روزهای خاصی از سال، همچون ایام نوروز، برنامه پژوهشی مركز تعطیل می گردد و برای شب های رصدی، كاملاً در اختیار عموم قرار می گیرد.
تلسكوپ رصدخانه بازتابی و با قطر ۱۴ اینچ مجهز به موتور ردیاب و سیستم جستجوی هوشمند است. ازنظر كیفیت اپتیك تصویر و اندازه، جزو بهترین تلسكوپ های حال حاضر ایران است و با قرار داشتن در ارتفاع ۱۸۱۸ متری از سطح دریاهای آزاد مرتفع ترین رصدخانه ایران به حساب می آید. از دیگر امكانات مجموعه اتاق آسمان نما، آمفی تئاتر و نمایشگاه عكس است.هنگامی كه آفتاب در باختر، پایین تر از آلاشت قرار می گیرد، جاذبه منحصربه فرد دیگری در آلاشت رخ می نماید، از پله های سنگی رصدخانه درشیب كوه كه بالا برویم، انگار پله پله تا آسمان می روی و ستارگانی كه در مخمل آسمان سوسو می زنند، جلوه ای دیگر می یابند و می توان لذت سفر به آلاشت را باتجربه یك شب زیبای رصدی از زمین تا اوج آسمان برد.

1397/01/11
15:15:15
5.0 / 5
4598
تگهای خبر: برف , جاده , دریا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا