قرار سبز هفته چهارم آبان ماه ۱۳۹۷؛

ركابزنی، كاشت درخت و آگاه سازی برای حفظ محیط زیست

ركابزنی، كاشت درخت و آگاه سازی برای حفظ محیط زیست

بیا شمال: فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته چهارم آبان ماه ۱۳۹۷ فعالیت های مختلفی را برای حفظ محیط زیست انجام دادند.


به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، فعالان محیط زیست در قرار سبز هفته چهارم آبان ماه ۱۳۹۷ فعالیت های مختلفی را برای حفظ محیط زیست انجام دادند.
۱۱۰ تله هوبره در دشت اهل، توسط اعضای تشكل اهل و همكاری تشكل زیست محیطی سبز گستران پاقلات تخریب شد. با همت تشكل سبز گستران پاقلات در برگزاری كلاسها و كارگاهای آموزشی و جذب مشاركت جوامع محلی فعالیت های گسترده ای صورت گرفته كه اهالی روستاها خود در حفاظت از حیات وحش منطقه و جلوگیری از شكارچیان غیر بومی نقش ارزند ه ای ایفا كرده اند. این حركت همگانی سبب شده روستاهای همجوار تحت تاثیر فعالیت های زیست محیطی سبز گستران پاقلات قرار گیرند و یكی بعد از دیگری به این جمع صمیمی ملحق شوند تا جایی كه روستاهای حومه تا بخش وكل شهرستان لامرد تحت تاثیر این حركت عظیم قرار گرفته و با فعالان محیط زیستی همگام شده اند.
در همایش ۶۶ گروه طنین پاكبانان شیروان، میدان انقلاب تا میدان كوهنورد شیروان توسط همیاران پاكسازی شد.
باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و كانون محیط زیست و توسعه پایدار دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل در استان مازندران مراسم پاكسازی محوطه دانشگاه را با هدف نهادینه كردن فرهنگ زیست محیطی در دانشگاه و افزایش حس مسئولیت و تعهد در برابر محیط زیست و مواهب خدادادی با حضور اعضای شورای مركزی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست منطقه ۳ كشور برگزار كردند.
برنامه ۱۷۹ تشكل پاكسازان طبیعت فارس در آیین گشایش اولین جشنواره دو روزه بَنه، مروارید سبز در پاسارگاد به همت اداره كل منابع طبیعی، محیط زیست، فرمانداری، بخشداری و شهرداری مادرسلیمان با همكاری انجمن مردم نهاد جوانان سپید پارس و جوامع محلی با مبحث معرفی اهداف جشنواره و با حضور دبیران جشنواره، فرماندار پاسارگاد، مدیر كل منابع طبیعی استان فارس، مدیر اداره منابع طبیعی پاسارگاد، مدیر كل جنگلهای خارج از شمال منابع طبیعی، معاون فنی اداره كل حفاظت استان فارس، نماینده شبكه تشكلهای محیط زیست استان فارس با محوریت اهمیت جنگلها و ارزش اكولوژیك محصولات دارویی و چگونگی بهره برداری از منابع طبیعی برگزار گردید. در روز دوم این جشنواره كارگاه اطفاء حریق كوهستان و امداد و نجات، با عرضه مسئول كمیته آموزش اداره كل منابع طبیعی استان فارس با مشاركت دوستداران طبیعت از جوامع محلی، سازمانهای مردم نهاد، انجمن جوانان سپید پارس انجمن زاگرس بوم پاسارگاد، انجمن پاكسازان و همیاران طبیعت اقلید، تشكل پاكسازان طبیعت فارس و حضور پررنگ بانوان برگزار گردید.
گروه دوستان كوهنورد صبا بادرود باشعار احترام به طبیعت و با هماهنگی اداره ورزش و جوانان بادرود، مسیر ۶ كیلومتری قلعه ماریا تا كویر ریگ زرد بادرود در استان اصفهان را با حضور تعدادی از اعضای گروه پیاده روی و پاكسازی كردند.

در گناوه استان بوشهر اولین برنامه نذر بذر طبیعت با هدف بذركاری گیاهان دارویی بومی در كوهپایه های گلخاری باهدف تقویت پوشش گیاهی مراتع بخصوص جلوگیری از حذف این گیاهان اجرا شد. دوستداران طبیعت در این برنامه بذرهای مرمرشك، بنگو، گل زرد، هلپه، سربرنجاس، كاسنی و بابونه و بذر درخت كنار را در سطح ۶ هكتار كاشتند. برنامه نذر طبیعت هر هفته در بخشی از مراتع این شهرستان تا آخر آذرماه امسال ادامه دارد. این برنامه با همكاری اقشار مختلف بخصوص دانش آموزان روستای فخرآوری و شورا و دهیاری و مساعدت مالی مردم اجرا شد.
كارگاه آموزشی كاشت و پرورش سبزیجات ارگانیك ویژه دانش آموزان در مدرسه سبز سما لاهیجان در استان گیلان، در جهت آموزش جلوگیری از آلودگی آب و خاك با استفاده از عدم مصرف كودهای شیمیایی در كشت محصولات كشاورزی، برگزار گردید.
برگزاری كارگاه آموزشی ایمنی در طبیعت به همت انجمن بوم بانان گیل و دیلم شعبه شهرستان رشت، در مدرسه دخترانه هوشمند كارا برگزار گردید.
بمناسبت هفته ملی دیابت، طرح آموزش و پیشگیری از دیابت با همت همیاران سلامت محله كوجووار تبریز در استان آذربایجان شرقی اجرا شد. در این طرح بیشتر از ۵۰ مرد و ۷۶ زن جهت تست دیابت و یادگیری آموزش های لازم شركت كردند.
كارگاه آموزشی مهارت كشت و تولید سبزی و صیفی جات با همكاری دوطرفه انجمن همیاران محیط زیست و حیوانات مشهد در استان خراسان رضوی و سازمان جهاد كشاورزی در محل آموزش سازمان فنی و حرفه ای به مدت ۱۲ ساعت برگزار گردید و به شركت كنندگان گواهی حضور در دوره اعطا شد.
برنامه ۹۲ انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت شهرستان اقلید این هفته به آموزش اختصاص داشت. در این برنامه با برگزاری كلاس اطفاء حریق به ۵۰ نفر از اعضا مهارت های اطفای حریق در جنگل و منابع طبیعی آموزش داده شد. همینطور این انجمن در جشنواره بنه پاسارگاد تجربیات كارهای اجرایی خود در زمینه حفاظت از محیط زیست، منابع طبیعی و پاكسازی را در اختیار شركت كنندگان قرار داد.
باهمت انجمن سبز ماپریس جوانرود و با حضور پر شور علاقمندان به محیط زیست حدود ۴ هزار دانه بلوط به مناسبت سالگرد زلزله تلخ كرمانشاه در ارتفاعات پارك جنگلی ماپریس كاشته شد.
با همت انجمن دوستداران آوای طبیعت مسجدسلیمان استان خوزستان و با مشاركت اداره محیط زیست مسابقه نقاشی با مبحث محیط زیست در دبستان گلزار برگزار گردید. در این برنامه دانش آموزان پایه اول ضمن آشنایی با مفاهیم پایه محیط زیست، در مسابقه نقاشی هم شركت كردند و در انتها از نفرات برگزیده با هدایایی تقدیر بعمل آمد.
با همت انجمن های پویندگان محیط زیست و طبیعت دوستان سبز و زیبا، آموزش نهالكاری در دبستان آسیه شوشتر در استان خوزستان برگزار گردید. علاوه بر این چند اصله نهال در باغچه حیاط مدرسه توسط دانش آموزان كاشته شد.
كارگاه آشنایی عملی كودكان با یكی از زباله های خطرناك، باتری وتفیك آن در منطقه ۱۰ تهران برگزار گردید.
بازدید عملی فراگیران دوره راهنمایان طبیعت گردی موسسه هفتواد از قرق اختصاصی موفق منصور آباد رفسنجان استان كرمان انجام شد. در این دوره درس آشنایی با پستانداران با حضور دكتر كاشانی برگزار و در آخرین سرشماری، ۹۹۰ قوچ و میش و كل و بز به ثبت رسید.
گروه رفتگران طبیعت بهبهان در چهارمین جشنواره بومی محلی این شهرستان، علاوه بر اجرای سرود محیط زیستی به زبان انگلیسی، كاردستی های تولید شده با مواد دور ریختنی را كه با همكاری اعضای گروه و كانون های پرورشی فكری بهبهان تولید شده بود در غرفه خود به نمایش گذاشت.
با همت انجمن همیاران و پاكسازان طبیعت اقلید و با حضور نمایندگان انجمن های محیط زیستی و منابع طبیعی از شهرهای دژكرد، سده، حسن آباد، اقلید و دهستان آسپاس، نشست هم اندیشی به میزبانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اقلید با محوریت مشاركت سازمانهای مردم نهاد در حفاظت از منابع طبیعی و برنامه ریزی برای كاشت ۴۹۰ هكتار از مراتع مختلف در سطح شهرستان با همكاری و مشاركت سمن های محلی وشهرستانی با تاكید بر حفاظت و قرق مناطق بذر كاری شده برگزار گردید.

1397/09/01
20:40:15
5.0 / 5
4338
تگهای خبر: آب , بابل , بهره برداری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا