۷۳ هنردستی مازندران مهر اصالت گرفتند

نشان یونسكو بر پیشانی هنرهای سنتی، گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

نشان یونسكو بر پیشانی هنرهای سنتی، گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

بیا شمال: در حالی كه 73 اثر دستی مازندران نشان مرغوبیت و اصالت ملی و بین المللی دریافت كرده اند، بعضی از این هنرها بجای توسعه و رونق، به فراموشی سپرده شده اند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - علیرضا نوری كجوریان: نشان مرغوبیت صنایع دستی در سال ۲۰۰۱ به صورت مشترك توسط سازمان یونسكو و انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی پایه گذاری شد و هدف از آن پشتیبانی از صنایع دستی و اشتغال زایی بیشتر است كه در آسیا این نشان با همكاری سازمان های منطقه ای برای ارزیابی و كارشناسی ارائه می شود.
ایجاد استانداردهای دقیق مرغوبیت در صنایع دستی، ترویج نوآوری، ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی، ایجاد فرصت های جدید برای تأمین پایدار ازجمله اهداف نشان مرغوبیت است. به كارگیری مواد اولیه مرغوب، سطح بالایی از تكنیك و توجه ویژه به ظرایف در امر تولید، اصالت، بیان هویت فرهنگی و ارزش های زیباشناختی سنتی، نوآوری و قابلیت بازیابی از معیارهای ارزیابی است.
مهر اصالت با آنكه مهم ترین برنامه یونسكو در پشتیبانی از تولیدكنندگان صنایع دستی است اما بعضی از دریافت كنندگان این نشان در مازندران فراموش و به حال خود رهاشده اند.
مائده واخیده كه سال ها در زمینه هنرهای چوبی مشغول فعالیت است و در سال ۹۲ موفق به دریافت نشان ملی در زمینه هنرهای چوبی شد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هنرهای چوبی گرایش های متفاوتی مانند منبت، معرق، خراطی، زیورآلات و ظروف چوبی و غیره را شامل می شود.
وی اضافه كرد: در ساخت زیورآلات چوبی معرق موفق به دریافت مهر اصالت شده ام و در اثر تولیدی از ۱۲ چوب متفاوت با رنگ های طبیعی بهره برده ام.

حمایت ها فقط در چارچوب معنوی و شركت در نمایشگاه ها بوده و حمایت مادی از هنرمندان دارای مهر اصالت صورت نمی گیرد
وی كه در طراحی زیورآلات چوبی از نقوش ایرانی و سنتی الهام گرفته است و سال ها در رشته صنایع دستی و تدریس اشتغال دارد، درباره حمایت میراث فرهنگی بعد از دریافت مهر اصالت اظهار داشت: حمایت ها فقط در چارچوب معنوی و شركت در نمایشگاه ها بوده و حمایت مادی از هنرمندان دارای مهر اصالت صورت نمی گیرد.
واخیده در پاسخ به سؤالی در مورد شیوه های جلوگیری از فراموشی رشته های اصیل و بومی صنایع دستی بر ضرورت احیای این رشته ها تاكید كرد و اظهار داشت: این رشته های اصیل و سنتی با عنایت به نیاز و كاربرد كنونی جامعه باید احیا شوند.
این هنرمند دارای مهر اصالت صنایع دستی با اظهار اینكه زیورآلات بیشتر مختص قشر جوان است اشاره كرد: طرح و نقوش زیورآلات باید به شكلی باشد كه موردپسند جوانان و دارای كاربرد در جامعه باشد.
رؤیا واحدی از دیگر هنرمندان صنایع دستی كه در شهرستان بابل در زمینه چهل تكه دوزی فعالیت دارد و دو نشان ملی مهر اصالت و یك نشان بین المللی یونسكو دریافت كرده است نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: یك دفعه فقط برای دریافت مهر اصالت شركت كردم و موفق به دریافت نشان ها شدم.
وی با اظهار اینكه آثار شركت كننده برای دریافت مهر اصالت باید بومی و سنتی باشد اظهار داشت: مهر اصالت بین المللی از طرف داوران خارجی داوری می شود و طرح و نقش چهل تكه دوزی به نام باغچه مادربزرگ مربوط به آجیده دوزی دوره هخامنشی بوده و موفق به دریافت نشان ملی و بین المللی شده است.
این هنرمند و بانوی كارآفرین نمونه مازندران بابیان اینكه چهل تكه دوزی دارای قدمتی همپای نساجی مازندران است گفت: هم اكنون برای ترویج چهل تكه دوزی به آموزش و تدریس می پردازم. این هنر در طایفه ما سابقه ۱۲۷ ساله دارد و سه نسل شامل مادربزرگ، مادر و من در این حرفه فعالیت داریم.

واحدی با اظهار اینكه چهل تكه دوزی هم اكنون اقتصادی و كاربردی شده است درباره حمایت های بعد از دریافت مهر اصالت عنوان كرد: دریافت مهر اصالت تأثیر چندانی در حمایت و پشتیبانی نداشته است و فقط برای برگزاری همایش ها و دادن بیلان و آمار، تقاضا می كنند گواهینامه مهر اصالت را ارائه دهم.
دریافت مهر اصالت تأثیر چندانی در حمایت و پشتیبانی نداشته است و فقط برای برگزاری همایش ها و دادن بیلان و آمار، تقاضا می كنند گواهینامه مهر اصالت را ارائه دهم
این هنرمند چهل تكه دوزی با اشاره به اینكه متأسفانه استفاده ابزاری از هنرمندان و هنرهای دارای مهر اصالت می شود اظهار داشت: این در شرایطی است كه یونسكو مزایای زیادی را برای هنرمندان این رشته ها در نظر گرفته است.
فاطمه طاهری از دیگر هنرمندانی است كه در عرصه نساجی سابقه فعالیت بیشتر از ۲۰ ساله دارد و با آنكه هنر نساجی سنتی را نزد مادرش فراگرفته اما در سال ۹۶ موفق به دریافت نشان ملی شده است و می گوید: دریافت این نشان ملی تابحال برایم ثمر و فایده ای نداشته است.
وی به خبرنگار مهر می گوید: هنوز از مزایای دریافت مهر اصالت بهره مند نشده ام و بعد از دریافت سفارش از مشتری نسبت به تولید آن اقدام می كنم، به ازای بافت هر گلیمچه دو متری كه توسط واسطه سفارش داده می شود ۵۰ هزار تومان دستمزد دریافت می كنم و نمی دانم چقدر این اثر تولیدی به فروش می رسد.
در حال حاضر حدود ۷۳ اثر تولیدی و دستی مازندران نشان ملی و بین المللی اصالت را دریافت كرده اند و بگفته معاون صنایع دستی میراث فرهنگی مازندران، از این تعداد ۵۴ نشان، مهر اصالت ملی و ۱۹ اثر مهر اصالت بین المللی دریافت كرده اند.

حسین ایزدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مزایای دریافت نشان اصالت می گوید: هنرمندان می توانند از تسهیلات میراث فرهنگی برای ترویج هنر و كالای خود استفاده كنند و در نمایشگاه های صنایع دستی نیز غرفه به صورت بلاعوض به آنان واگذار می شود.
وی اضافه كرد: همین طور قانونی در حال تصویب است كه هنرمندان دارای مهر اصالت جهانی سالانه از مزایایی بهره مند شوند و این طرح بزودی ابلاغ و عملیاتی می شود.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی مازندران در پاسخ به اینكه مهر اصالت چقدر می تواند در احیای رشته های فراموش شده نقش داشته باشد اظهار داشت: وقتی هنری مهر اصالت دریافت كرد باید نسبت به حفظ و جلوگیری از منسوخ شدن آن كوشش كرد برای اینكه فراموشی و نسخ آن سبب می شود تا ما را زیر سوال ببرند.
ایزدی عنوان كرد: برای احیای رشته های در حال انقراض، مهر اصالت دریافت می شود و برنامه این است كه به سمت توسعه این رشته ها پیش رویم.
وی با اشاره به اینكه نمدمالی همچون رشته هایی است كه مهر اصالت دریافت كرده است، اضافه كرد: هرچند پدر نمدمالی كه اهل رامسر بود فوت كرد اما شاهد توسعه این رشته در دیگر مناطق ازجمله بابل و غیره هستیم.

مهر اصالت گواهینامه ای است كه از جانب دفاتر منطقه ای یونسكو به صنایع دستی اصیل و با كیفیت هنرمندان و صنعتگران اعطا می شود و هدف از آن حفظ، احیا و تداوم فعالیت ها، حرفه ها و ارزش های بومی و سنتی تعریف شده است. آثار كسانی كه موفق به دریافت مهر اصالت می شوند با اسم و امضای هنرمند در جهان شناخته می شود.
انسیه خلیلی در رشته نساجی سنتی، عبدالله گلرد در رشته لاك تراشی، هادی امیری در رشته هنرهای شیشه، یحیی شاه نظری در رشته نمدمالی، حسن زاهدی در رشته خراطی، زینب خدامی در رشته لاك تراشی همچون هنرمندانی هستند كه موفق به دریافت نشان ملی و بین المللی و مهر اصالت شده اند.


منبع:

1398/03/18
14:10:17
5.0 / 5
4261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا