مدیركل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

شناسایی بقایایی از شهر تاریخی كهنه گوراب در منطقه املش شمالی

شناسایی بقایایی از شهر تاریخی كهنه گوراب در منطقه املش شمالی

به گزارش بیا شمال مدیركل میراث فرهنگی گیلان از كشف بقایای شهر تاریخی كهنه گوراب در منطقه املش شمالی اطلاع داد و اظهار داشت: این بقایا در هنگام بررسی و گمانه زنی در محوطه باستانی كهنه گوراب كشف شد.شهرود امیر انتخابی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه در زمان بررسی ها و گمانه زنی در محوطه باستانی كهنه گوراب بقایایی از شهر گمشده كهنه گوراب كشف شد، اظهار نمود: در متون دوران اسلامی همچون سید ظهیرالدین مرعشی از منطقه كهنه گوراب بعنوان بخشی از شهر تاریخی تمیجان، در زمان حكومت منطقه ای آل كیا یاد شده است.
وی با اشاره به اینكه سیاحان زیادی همچون رابینو و خودزكو كه در دوره قاجار از گیلان بازدید كردند به اهمیت این شهر اشاره كرده اند، اظهار داشت: هیئت دیرینه شناسی مشغول به كار در این محوطه بر این باور هستند كه به احتمال زیاد این محوطه قابل تطبیق با كهنه گوراب ذكر شده در متون تاریخی است.
مدیركل میراث فرهنگی گیلان افزود: این محوطه، بسیار گسترده با مساحتی بیشتر از ۵۰ هكتار بوده و بخشی از آن در زیر خانه های روستاهای كهنه گوراب، لگموج، شكرپس، پیش بیجار و استاد كلایه قرار دارد و بخش دیگر آن هم امروزه به علت وجود زمین های كشت برنج تخریب شده است.
وی با اشاره به اینكه تابحال بیشتر از ۱۵ گمانه برای آشكار شدن حریم این محوطه باستانی زده شده كه همچنان به علت گستردگی محوطه، كار ادامه دارد، خاطرنشان كرد: بر مبنای اطلاعات به دست آمده از بررسی سطحی و گمانه های حاصل از فعالیت هیئت دیرینه شناسی كهنه گوراب، شواهد استقراری از دوران اوایل اسلامی قابل شناسایی است.
امیرانتخابی در ادامه با اشاره به اینكه این محوطه یكی از شاخص ترین محوطه های اسلامی شرق گیلان است، وجود بقعه های مربوط به خاندان آل كیا، قبرستان ها، حمام ها، خانه ها و درختان قدیمی در اطراف این محوطه نشان دهنده اهمیت این محوطه عنوان نمود.
وی افزود: امیدواریم با ادامه این پژوهش ها در فصول آینده نقاط تاریك این دوران آشكار شود.
گفتنی است كهنه گوراب تحت عنوان محوطه لگموج A و B در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

1398/04/10
20:02:24
5.0 / 5
4197
تگهای خبر: روستا , زمین , شمال , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا