میراث باستانی یمن در خطر نابودی ابدی

میراث باستانی یمن در خطر نابودی ابدی

بیا شمال: از عواقب بزرگ جنگ داخلی یمن، یكی از بزرگ ترین فجایع انسانی جهان، به خطر نابودی خیلی از آثار باستانی و میراث فرهنگی مهم این كشور هم می توان اشاره نمود.


به گزارش بیا شمال به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی صاباح، هزاران اثر تاریخی یمن كه برای قرن های متوالی از شرایط دشوار گوناگون جان سالم بدر بردند، امكان دارد برای همیشه در جریان جنگ داخلی پنج ساله این كشور از بین بروند. مدتی است خیلی از آثار باستانی و مكان های تاریخی این كشور كه نقش مهمی در تاریخ بشر داشته اند، به حال خود رها شده اند.
شهر «مأرب» مركز حكومت دولت «سبأ» بود و الان هم بعنوان یك استان در یمن شناخته می شود. آثار باستانی مربوط به دوران ملكه «سبأ» هنوز در این شهر وجود دارد.
معبد «عرش بلقیس» متعلق به قرن دهم قبل از میلاد مسیح یكی از چنیدنی اثر باستانی است كه حضور ملكه « سبأ» را ثابت می كند. اگرچه این معبد هزاران سال قدمت دارد ولی هنوز بخش اصلی این بنا پا برجاست و در زمره یكی از مهم ترین آثار تاریخی یمن قرار می گیرد.
معبد «عرش بلقیس» با وجود ستون های سنگی یكپارچه اش كه طول هركدام به بیشتر از ۸ متر می رسد، بازدیدكنندگان بسیاری را از سراسر جهان به یمن می كشاند. در داخل ساختمان كتیبه های سنگی و پلكان های عظیم سنگی چشم نوازی هنورز باقی مانده اند.
معماری این معبد نیز در زمان خود از تكنیك های پیشرفته ای بهره برده و بعنوان یك از محبوب ترین معبدهای این منطقه شناخته می شد. این روزها، «عرش بلقیس» با سیم های خاردار و میله های آهنی محاصره شده است. فقدان تمهیدات امنیتی مناسب در اطراف «عرش بلقیس»، این معبد را بیشتر از پیش لطمه پذیر تر كرده است.
اما معبد «عرش بلقیس» تنها اثر تاریخی مهم یمن نیست كه تحت تاثیر جنگ های داخلی این كشور در معرض نابودی قرار گرفته است.
معبد «أوام» یك دیگر مكان های مهم تاریخی باقی مانده از تمدن ۳۰۰۰ هزار ساله یمن است كه به حال خود رها شده است. قدمت این معبد كه با نام «حرم بلقیس» نیز شناخته می شود و وقف خدای ماه یمن باستان شده بود به قرن پنجم الی هفتم قبل از میلاد باز می گردد.
ستون های این معبد كه بعنوان رایج ترین خاصیت ها در معماری مكان های مذهبی عرب های قبل از ظهور اسلام شناخته می شد، هنوز پار برجا هستند. متونی كه بر روی این ستون های سنگی حكاكی شده اند هنوز خوانا هستند و این به ارزش به « حرم بلقیس» می افزاید. هم اكنون بخش اعظمی از این معبد كه تحت تاثیر جنگ داخلی این كشور بدون هیچگونه تدابیر حفاظتی و یا امنیتی نادیده گرفته شده است، زیر شن مدفون شده است.
سد «مأرب» یكی از مهم ترین بناهای ساخته شده در تاریخ یمن است كه برای تامین آب مورد نیاز مردم این منطقه ساخته شد. قدمت این سد كه در دوران دولت «سبأ» ساخته شد به قرن هشتم قبل از میلاد باز می گردد و بعنوان یكی از پیشرفته ترین سدهای زمان خود و یك از قدیمی ترین سدهای جهان شناخته می شود. ویرانه های این سد هنوز هم قابل شاهده هستند، اما این بنای تاریخی در جیران حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ گرفتار خسارت شد.

منبع:

1398/04/22
14:28:17
5.0 / 5
4282
تگهای خبر: آب
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا