گزارش بیا شمال

روایتی از عملیات والفجر ۸، چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

روایتی از عملیات والفجر ۸، چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

بیا شمال: دفاع مقدس سرشار از حماسه آفرینی های مازندرانی ها با لشكر خط شكن 25 كربلا و عملیات والفجر 8 است، عبور از رودخانه اروند خروشان با جزر و مدهایش هنوز در تصور هیچ ارتشی در جهان نمی گنجد.


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: نام مازندران همانند دیگر گوشه و كنار ایران در برگ برگ صفحات زرین دفاع مقدس می درخشد، مازندران است و یك لشكر با مردانی از جنس شهید طوسی، شهید بصیر. والفجر ۸ حماسه ماندگاری در دوران دفاع مقدس است كه نقش مازندران در آنرا نباید نادیده گرفت، از اینرو بعضی از والفجرنشینان از این حماسه می گویند. سردار علی اكبر پاشا مسئول اطلاعات عملیات لشكر ۲۵ كربلا در دفاع مقدس درباره عملیات والفجر ۸ می گوید: ساعت شروع عملیات حدود ۱۰ شب بود و تقریباً از همان دمِ غروب شب عملیات، كم كم هوا دگرگون و قطرات باران آغاز شد. وی در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه می دهد: بچه ها در آب قرار گرفته بودند اما نم نم باران می بارید، نمی دانم چه سرّی در آن بود، ولی واقعیت آن بود كه ما امیدوار بودیم در زمان عملیات كه رودخانه اروند در مدّ كامل قرار داشت، به تدریج مهتاب در آید. وی ادامه داد: در طول جنگ، معمولاً زمان عملیات ها، در شبهای مهتابی انتخاب می شد، یعنی یك ساعت پیش از مهتابی شدن آسمان، عملیات شروع می شد تا این كه زمان الحاق بچه ها، هوا به روشنایی می رسید، به این علت، عراقی ها بسیاری از شبهای مهتابی می ترسیدند برای اینكه شبهای مهتابی، روشنایی مورد نیاز را برای عملیات فراهم می كرد و با این تصور می خواستیم كه در شب عملیات والفجر ۸ از روشنایی مهتاب استفاده نمائیم.
این یادگار دفاع مقدس ادامه می دهد: وضعیت باران اوضاع را دگرگون كرد، شاید یكی از اسرارش در این نكته بود كه هوای بارانی موجب شد تا در ۲۴ ساعت اول، هیچ هواپیمایی از سمت دشمن نتواند پرواز كند و برخی سر و صداهای احتمالی بچه ها در عبور از اروند را به محاق می برد. سردار پاشا با اظهار اینكه وضعیت آب اروند طبیعی بود و طبق پیش بینی ها كه در مد كامل آرام باید باشد، همین گونه بود. بچه های اطلاعات یقین داشتند كه می توانند خط را بشكنند، می گفتند بیایید از روی جنازه های ما رد شوید، شما كاری نداشته باشید، همه چیز را ما آماده می نماییم و همین گونه هم شد وی افزود: بچه های اطلاعات یقین داشتند كه می توانند خط را بشكنند، می گفتند بیایید از روی جنازه های ما رد شوید، شما كاری نداشته باشید، همه چیز را ما آماده می نماییم و همین گونه هم شد. این رزمنده دوران دفاع مقدس تصریح كرد: زمان گفتن رمز عملیات كنار فرماندهی بودم، آقا مرتضی رمز عملیات را خواند؛« لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم، یا فاطمه الزهراء (س) یا فاطمه الزهراء (س) یا فاطمه الزهراء (س)» و ما پس از خوانده شدن رمز كنار نهر بوفلفل، كنار فرماندهی آمدیم و آماده حركت قایق ها شدیم، قایق ها به سمت ساحل حركت كردند. سردار محمدصادق باقرزاده نیم چاهی فرمانده جهاد لشكر عملیاتی ۲۵ كربلا نیز از عملیات والفجر ۸ می گوید: در امتداد اجابت فرمان حضرت امام(ره) در خصوص شكست حصر آبادان، بچه های جهاد در گنداب هایی كه حتی در شرایط عادی هم نمی توان روی آن جاده درست كرد، با ریختن آجر پاره، لاشه ماشین و نخاله های ساختمانی، ۱۷ كیلومتر جاده زدند و جاده ابوشانك را به جاده آبادان – ماهشهر وصل كردند. وی ادامه داد: این جاده شاه كلید شكست حصر آبادان شد و در این پروژه‌ی عظیم، تقریباً جهاد سازندگی همه‌ی استانها مشاركت داشتند و مبتكر این طرح، شهید هزاردستان از جهاد اصفهان بود وجهاد سازندگی به پشتوانه‌ی تجربه‌ی سال ۶۰، جاده‌ی خضر را در مدتی حدود یك ماه، راه اندازی كرد. هیچ كس تصور نمی كرد از اروند خروشان رد شویم و فاو را تصرف كنیم سردار باقرزاده اشاره كرد: هیچ كس، تصور نمی كرد ما بتوانیم از اروند خروشان رد شویم و فاو را فتح نماییم و این از عنایت خدا و امداد الهی بود و همین طور از شجاعت و دقت نظر تك تك رزمندگان و فرماندهان و تثبیت این پیروزی هم كار یك شب و دو شب نبود، علاوه بر ۷۵ شبانه روز مقاومت در مقابل پاتك های سنگین عراق، ما حدود دو سال و اندی در آنجا كار مهندسی كردیم تا ماشین جنگی رژیم بعث عراق را به عقب برانیم.
جمشید عبدالله پور از فرماندهان ارتش توپخانه جمهوری اسلامی نیز درباره رودخانه اروند و شرایط منطقه عملیاتی می گوید: عبور از رودخانه اروند، آن هم رودخانه ای كه شش ساعت مد و شش ساعت جزر داشت، نه در تصور عراق، بلكه در تصور هیچ ارتشی در جهان نمی گنجید. وی ادامه داد: هنگام مد، حداقلِ ارتفاع آب در برخی از جاها، تا چهار متر است و زمان جزر هم، وقتی كه می خواهد آب پایین برود، با سرعت سرسام آوری وارد دریا می شود و چیزی جلودارش نیست، برای همین، نمی توان امكاناتی مثل مین شناور را كه در دریا به كار گرفته می شود، در آن به كار برد، البته تحولاتِ بین جزر و مد، در یك مقطع، راكد و ابتدا و انتهای ساحل لجن زار است. این رزمنده دفاع مقدس تصریح كرد: عملیات والفجر۸ و منطقه تصرف شده آن، یعنی شهر استراتژیك فاو، به قدری برای عراق مهم بود كه حدود ۷۰ روز با نیروهای ما در آنجا درگیر بود و حتی فرمانده نیروی هوایی عراق به اتفاق خود صدام، عملیات را شخصاً كنترل می كردند. وی ادامه داد: از آنجائیكه ایران به هدفش رسیده و آنرا تثبیت و تحكیم كرده بود، دیگر عراق نتوانست این منطقه را پس بگیرد. مازندران ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید در دوران دفاع مقدس تقدیم كرده است و عملیات غرورآفرین والفجر ۸ حماسه ماندگار در برگ زرین این دوران می درخشد.


منبع:

1398/07/03
14:17:11
5.0 / 5
4333
تگهای خبر: آب , جاده , دریا , ساری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا