مدیركل اوقاف گیلان:

انجام عملیات عمرانی در ۱۴۰ بقعه متبركه گیلان

انجام عملیات عمرانی در ۱۴۰ بقعه متبركه گیلان

به گزارش بیا شمال مدیركل اوقاف گیلان به اجرای عملیات های عمرانی در ۱۴۰ بقعه متبركه این استان اشاره نمود و اظهار داشت: مردم گیلان ۳۸ میلیارد تومان در چارچوب طرح مودت به بقاع متبركه كمك كرده اند.به گزارش بیا شمال به نقل از مهر، حجت الاسلام ستاره علیزاده قبل از ظهر پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته وقف در اداره كل اوقاف با اشاره به اینكه باید تلاش نماییم كه وقف در متن زندگی مردم وجود داشته باشد و با آن بیشتر آشنا گردند، اظهار نمود: تشریح و تبیین و بیان مساله وقف باید بیشتر از گذشته صورت گیرد و از همه ظرفیت ها بخصوص ظرفیت رسانه هم باید استفاده گردد.
وی با اشاره به اینكه نهادینه كردن فرهنگ وقف در جامعه در جهت كاركردهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی باید در دستور كار قرار گیرد، اظهار داشت: هنوز وقف به معنای واقعی در جامعه تبیین نشده و آن گونه كه شایسته است مردم با آن آشنا نشده اند بنابراین نیازمند بهره گیری از ظرفیت مبلغین، روحانیون، رسانه و ابزارهای هنری برای ترویج فرهنگ وقف هستیم.
مدیركل اوقاف گیلان در ادامه با اشاره به اینكه وقف تمدن ساز و فرهنگ ساز است، خاطرنشان كرد: وقف معرف هویت دینی، شخصیت انسانی و متعالی واقف بوده و بعنوان یك بسته نورانی و فرهنگی استوقف معرف هویت دینی، شخصیت انسانی و متعالی واقف بوده و بعنوان یك بسته نورانی و فرهنگی است و رسانه با عنایت به نفوذ و تسلط بر افكار عمومی جامعه می تواند آحاد جامعه را در این راه سوق دهد.
وی به برخی كاركردهای وقف اشاره و تاكید كرد: امروز وقف باید در موضوعات مختلف همانند حل مشكلات و مسائل اقتصادی و اجتماعی و محیط زیست و بر مبنای نیازهای جامعه تبیین و تشریح می شود.
تربیت ۲۵۰۰ حافظ قرآن در كلاس های قرآنی اوقاف
حجت الاسلام علیزاده با اشاره به اینكه سازمان اوقاف در حوزه موقوفات حفظ، حراست و تثبیت مالكیت، بقاع متبركه و قرآن فعالیت می كند، افزود: در حوزه قرآنی و در زمینه تربیت حافظان قرآن كریم با حضور ۳۳۰ مربی مرد و زن در ۳۶۱ كلاس قرآنی و یك مركز حفظ مجازی قرآن كریم بیشتر از دو هزار و ۵۰۰ نفر در زمینه حفظ قرآن در حال فعالیت هستند.
وی با اشاره به برگزاری ۱۶۵۰ جلسه ترتیل خوانی، ۵۴۰ جلسه تفسیر و ۶۰ محفل انس با قرآن در یك سال گذشته، بیان كرد: امسال ۷۱۷ نفر در مسابقات شهرستانی قرآن شركت كردند و از این تعداد ۲۳۱ نفر به مرحله استانی و ۲۳ نفر به مرحله كشوری راه یافتند.
مدیركل اوقاف با اشاره به اینكه امسال دو میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان از نیات واقفان اجرایی شده است، خاطرنشان كرد: در جهت طرح مودت هم از سال قبل تابحال ۳۸۰ میلیارد ریال از جانب خیران به بازسازی، مرمت و تجهیز بقاع متبركه استان گیلان كمك شده است.
اجرای ۲۰۲ برنامه هفته وقف در گیلان
وی با اشاره به راه اندازی ۲۰ انجمن یاوران وقف، ۱۶ مركز مشاوره وقف و برگزاری ۲۳۰ خیمه معرفت در طول یك سال گذشته، اضافه كرد: ۹۵۰ مبلغ بومی و غیربومی برای تبیین معارف، قرآن، احكام و اخلاق اعزام شده اند.
علیزده با اشاره به اینكه در مجموع ۱۵۷۰ برنامه فرهنگی در طول یك سال قبل در سطح متبركه اجرا شده است، اظهار داشت: در هفته وقف ۲۰۲ برنامه فرهنگی در استان برگزار می گردد.
وی با اشاره به دریافت سند برای هزار و ۶۰۰ رقبه و با اشاره به اینكه هنوز ۶۰۰ رقبه دیگر باقیمانده كه با توجه حجم و مساحت بالای فرآیند دریافت سند برای این تعداد طولانی خواهد بود، افزود: برای ۱۵۰ بقعه متبركه عملیات ثبتی اجرا شده كه از این تعداد ۲۰ بقعه سند مالكیت دریافت نمودند.
مدیركل اوقاف گیلان در ادامه با اشاره به وجود ۲۳ هزار و ۹۹۲ رقبه و ۴ هزار و ۷۲۳ موقوفه در این استان، اظهار نمود: در مجموعه ۱۴۰ بقعه متبركه عملیات های عمرانی اجرایی شده كه برای آن ۳۵ میلیارد ریال هزینه شده است.


منبع:

1398/08/02
19:02:15
5.0 / 5
4153
تگهای خبر: ابزار , تور , دریا , زمین
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا