تابستان مازندران چگونه گذشت؟

ثبت جنگل های هیركانی و عقبگرد دولتی ها از ساحل

ثبت جنگل های هیركانی و عقبگرد دولتی ها از ساحل

بیا شمال: رنگ تابستان 98 در مازندران با ثبت جهانی جنگل های هیركانی و عقب گرد دولتی ها از حریم قانونی دریا سبز و آبی شد.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: قدمت جنگل های هیركانی بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون سال قبل برمی گردد و ثبت جهانی آن به نام ایران در تیرماه سال گذشته، روزنه ای جدی برای صیانت از این ذخایرِ باارزش و منحصربه فرد به وجود آورده است. پرونده ثبت جنگل های هیركانی بعد از كش وقوس های فراوان و رقابت با همتایان خارجی در نهایت به نام ایران به پایان رسید و سازمان های محیط زیست، جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، میراث، صنایع دستی و گردشگری، كمیسیون ملی یونسكو، دانشگاه های تربیت مدرس و تهران، مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع، سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی و رسانه ها در ثبت جهانی آن نقش فراوانی داشته است. ۶ لكه از ۱۲ لكه ثبت شده جنگل های هیركانی شامل جنگل بولا در شهرستان ساری، جنگل واز در شهرستان نور، جنگل الیمستان در شهرستان آمل، حوزه ۴۵ و ۴۶ جنگل بخش كجور شهرستان نوشهر، جنگل خشكه داران شهرستان تنكابن و جنگل چهارباغ شهرستان چالوس مربوط به حوزه مازندران است.
شش لكه از ۱۲ لكه ثبت شده جنگل های هیركانی شامل جنگل بولا در شهرستان ساری، جنگل واز در شهرستان نور، جنگل الیمستان در شهرستان آمل، حوزه ۴۵ و ۴۶ جنگل بخش كجور شهرستان نوشهر، جنگل خشكه داران شهرستان تنكابن و جنگل چهارباغ شهرستان چالوس مربوط به حوزه مازندران است گفتنی است، میراث جهانی یونسكو نام عهدنامه ای بین المللی است كه در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به تصویب كنفرانس عمومی یونسكو رسید و موضوع آن حفظ آثار طبیعی، تاریخی و فرهنگی بشر است كه اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، می باشند. سید محسن موسوی تاكامی مدیركل منابع طبیعی مازندران – ساری در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینكه جنگل های هیركانی بعنوان دومین آثار طبیعی ثبت جهانی شده است، اضافه كرد: درمجموع ۳۰۶ هزار هكتار از سطح عرصه های هیركانی در كشور ثبت جهانی شده است و از این مقدار، سه پایلوت مربوط به ساری و سه منطقه نیز مربوط حوزه منابع طبیعی نوشهر است. موسوی افزود: ۴۱ هزار و ۹۲۷ هكتار از عرصه های جنگلی های حوزه منابع طبیعی ساری و بیش از ۲۰ هزار هكتار در حوزه منابع طبیعی نوشهر ثبت جهانی شده است. عقب گرد پلاژهای دولتی ها از حریم قانونی دریا در تابستان سال قبل با ورود دادستانی و اولتیماتوم استاندار وارد مرحله جدیدی شد و آزادسازی حریم دریا در مازندران وارد فاز تازه و پای مدعی العموم به آن باز شد و استاندار مازندران مهلت یك ماهه برای عقب نشینی دستگاه های دولتی از حریم دریا ارائه نمود.
در طول نوار چند صد كیلومتری خزر كمتر جایی را می توان یافت كه به راحتی بتوان ساحل و دریا را از كنار جاده به نظاره نشست و دیوارهای سیمانی و برج هایی كه بر دریا سایه انداخته اند، طبیعت خدادادی را از مردمان حاشیه نشین خزر محروم كرده است.
دیر سالی نیست كه آزادسازی حریم دریا را در بوق و كرنا كرده اند، روزگاری به صورت نمادین فنس ها و دیوارهای دولتی را تخریب می كردند و تصاویر یادگاری می گرفتند و بعد از اختتام مراسم، متولیان و متصرفان، با ترفند و شگردی جدید، آرزوی به دریا رسیدن را برای مردم به رؤیا مبدل می كردند.
آزادسازی ۸۰ درصدی حریم ساحلی
مهدی راز جویان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: برمبنای آمار ۲۰۷ كیلومتر از ساحل ۳۷۰ كیلومتری ساحل خزر بدون احتساب شبه جزیره میانكاله در حوزه استحفاظی مازندران در تملك بخش خصوصی است كه ساخت وساز در آن انجام شده است و درمجموع بیش از ۸۰ درصد حریم ساحلی آزاد شده است.
رازجویان اضافه كرد: تابحال ۶۳ درصد از مالكان بخش خصوصی ساخت وسازهای خودشان را مطابق با قانون برنامه چهارم توسعه تا شعاع ۶۰ متری ساحل عقب نشینی دادند ولی همچنان ۳۷ درصد از ساخت وسازهای بخش خصوصی در حریم ساحل قرار دارد.

وی دلیل اجرایی نشدن تمام و كمال قانون در بخش خصوصی را نبود بودجه برای خرید املاك از یك سو و نداشتن نقشه تك برگی دانست.
بر اساس تازه ترین گزارش استانداری مازندران از ۳۷۰ كیلومتر ساحل خزر حدود ۱۶۳ كیلومتر در تملك دستگاه های دولتی شامل وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها انتظامی و نظامی قرار دارد كه تابحال در ۷۳ درصد از این مسافت عقب نشینی ۶۰ متری صورت گرفته است و ۲۳ درصد بقیه هم در مهلت مقرر عقب نشینی می كنند.
منطقه آزاد مازندران
ماده ۶۳ قانون برنامه چهارم توسعه برای آزادسازی حریم ساحل تا شعاع ۶۰ متری یك سال به دستگاه های مختلف فرصت داده بود ولی حالا باگذشت بیشتر از یك دهه هنوز بعضی دستگاه ها حاضر به تمكین قانون نیستند. پیشنهاد ایجاد سه منطقه آزاد در مازندران نیز بحث داغ تابستان گذشته بوده است و باتوجه به سیاست های دولت و برمبنای موقعیت ویژه ای كه مازندران دارد، سه منطقه پیشنهادی استانداری با مركزیت بنادر امیرآباد بهشهر، فریدون كنار و نوشهر با رعایت فاكتورهای ایجاد منطقه آزاد تجاری موردبررسی و مطالعه كارشناسی دقیق قرار گرفت و امروز به تصویب رسید. ایجاد منطقه آزاد در استان مازندران كه از دغدغه های مهم مردم و مسئولان دررسیدن به توسعه اقتصادی استان بود بعد از تهیه طرحی با سه لكه و توافق های صورت گرفته در استان نهایتاً در جلسه كارگروه تخصصی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد كشور با حضور نماینده عالی دولت در مازندران به تصویب رسید.


منبع:

1399/01/05
13:24:45
5.0 / 5
3083
تگهای خبر: آب , استانداری , تور , جاده
این مطلب بیاشمال را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بیا شمال

بیا شمال

تگهای بیا شمال

biashomal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بیا شمال محفوظ است

بیا شمال بیا شمال

معرفی شمال و خرید و فروش ویلا